Afrika'nın kadınları batılı kadınların kozmetiğine meydan okuyor

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
AFRİKA'NIN KADINLARI BATILI KADINLARIN KOZMETİĞİNE BÖYLE MEYDAN OKUYOR
İnsanlar binlerce yıldır bedenlerini boyuyorlar. İlk örtünme, giysi dönemi başladığında bile, insanoğlu bedenini kuru bitki yapraklarıyla boyamaya girişiyordu. Bu boyama kimi zaman süs, kimi zaman da bir ifade tarzıydı.


Dünyadaki hızlı gelişme kozmetik sektörünü doğurdu.Geçmişte doğal yollardan boyanan kadınlar, bu sektörün geliştirdiği olağanüstü yeni ürünlerle tanıştı.

Örneğin ruj.Ruj artık kadının bir parçası haline geldi.Ninelerimizin vazgeçilmezi olan kına ve sürme artık tarihe karışmak üzere.Bugün Anadolu'nun belli yörelerinde bunlar kullanılsa da artık şehirli kadınlarımız bu iki boyaya rağbet etmiyor.

Allık, pudra, rimel, far, ruj,fondöten ve binlerce krem gelişen dünya kadınlarının çantalarında taşıdıkları vazgeçilmez objeler haline geldi.

Dünyadaki bu gelişmeye ayak uydurumayan Afrikalı kadınlar bu ürünleri kullanamıyor ama boya konusunda batılı kadınlardan geride de kalmıyor.

Afrikalı kadınlar; ergenlik, düğün ve kutlama gibi geneleneksel törenlerinde çeşitli bitkilerden elde ettikleri tamamen doğal yöntemlerle baştan aşağı kendilerini boyuyorlar.

Her yapılan boyamanın ayrı bir anlamı bulunuyor.


Batılı kadınlar gibi kuaförlere gidemeyen bu yerli kadınlar saçlarını da ihmal etmiyor.Saçlarına astıkları farklı bitkilerle kendi modalarını oluşturuyor.
 

Benzer konular

Top