Afrodizyak bitkiler seksi hastalar yaratıyor

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,719
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#1
[IMGALIGN="right"]http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/yasam/afrodizyak-bitkiler-seksi-hastalar-yaratiyor/4_d.jpg[/IMGALIGN]Cinsel performansı artırdığı öne sürülen bitkiler, elden ele dolaşıyor. Kimi seks gücünü yükseltmek kimi de sorunlarını çözmek için onları kullanıyor... Prof. Dr. Halim Hattat’a göre ise bu takviyeler hiç de masum değil; kalp sağlığı üzerinde ciddi hasar bırakabiliyorlar!
 • Cinsel sorunları çözmek için tek çare ilaç mı?
 • Doğal bir yönteme başvurulamaz mı?
 • Küçük destekler ya da biraz vitamin işe yarar mı?

Bitkisel ürünler gibi doğal yöntemler cinsel performansı arttırır mı?
Son yıllarda bitkisel ürünlere ve besin desteklerine olan talep giderek arttı. Bu ilgi özellikle cinsel performansı artıran desteklerde hissediliyor. Doktora başvurmaktan çekinenler, birçok yerde rahatça bulunabilen cinsel desteklere yöneliyor. Pek çok hasta bu ürünleri alıp cinsel sorunlarından kurtulamaya, cinsel performanslarını artırmaya çalışıyor. Bitkisel ürünlerin doğru koşullarda, doğru kişilerde, doğru amaçlarla ve doğru dozlarla kullanıldığında faydalı ve tedavi sürecine yardımcı olabileceğine inanıyorum.

Bu takviyelerin tedavi amaçlı kullanılmaları söz konusu olabilir mi?
Öncelikle, cinsel sorunlarınızı birtakım bitkisel formüllerle çözmeye kalkışmanızın anlamsız ve yararsız olduğunu belirtmeliyim. Bu ürünler ancak cinsel sorunlarınızın altında yatan esas nedene yönelik doktorunuz tarafından verilen bilimsel tedaviye yardımcı olmak maksadıyla kullanılabilir. Yani bu destekleri tedavi amaçlı kullanmamalısınız. Sertleşme sorunu, erken boşalma veya isteksizlik gibi sorunlarda tedavi maksadıyla aldığınız ürünlerin çok da fayda sağlamadığını zaten kendiniz de fark edersiniz. Bu nedenle cinsel sorunlarınız olduğunda önce doktorunuza başvurmalı, doğru tedaviyi almalı, bu tip bitkisel destekler için hekiminizin fikrini ve reçetesini almalısınız.

Bu ürünlerin içerikleri çok değişiyor mu?
Cinsel performansı artırdığı iddia edilen desteklerin içerikleri de az çok birbirine benziyor. Ya birkaç bitki farklı oluyor ya da bazı vitamin veya mineraller eklenip çıkarılıyor. Bazı zamanlarda sağlığı tehdit eden ürünler de eklenebiliyor. Örneğin yohimbin bitkisi, kalp damar sağlığı için önemli bir risk oluşturuyor, tansiyonu tehlikeli boyutlarda yükseltebiliyor, kalp çarpıntısı yapabiliyor. Bu nedenle bu ürünleri alırken içeriğindeki maddelerin bilimsel çalışmalarla desteklenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Bitkisel takviyelerin kullanımı psikolojik sorunlara neden olur mu?
L-Arginin, Ginseng, Omega-3, E ve C vitaminleri, çinko, B-vitaminleri, gingko biloba gibi ürünler; güvenli kullanımı olan ve performansı artıran maddeler arasındadır. Ancak, sertleşme sorununda kullanılan ilaçlarda olduğu gibi performans artırıcı doğal ürünler de psikolojik olarak zarar verebilir. Yani bu bitkileri performansınızı artırmak, performans endişenizi azaltmak için aldığınızda tam tersi bir etki hissedebilirsiniz. Özellikle bu ürünleri kullanıp işe yaramadığını görenler, cinsel sorunlarının çözümü olmadığını düşünüp derin bir umutsuzluğa kapılıyor.

Bitkisel takviyelerin kullanımı psikolojik sorunlara neden olur mu?
L-Arginin, Ginseng, Omega-3, E ve C vitaminleri, çinko, B-vitaminleri, gingko biloba gibi ürünler; güvenli kullanımı olan ve performansı artıran maddeler arasındadır. Ancak, sertleşme sorununda kullanılan ilaçlarda olduğu gibi performans artırıcı doğal ürünler de psikolojik olarak zarar verebilir. Yani bu bitkileri performansınızı artırmak, performans endişenizi azaltmak için aldığınızda tam tersi bir etki hissedebilirsiniz. Özellikle bu ürünleri kullanıp işe yaramadığını görenler, cinsel sorunlarının çözümü olmadığını düşünüp derin bir umutsuzluğa kapılıyor.

Kalp hastalarının bitkisel performans artırıcı ilaçları kullanımı ile ilgili önemli bir korku var. Bu ne kadar doğru?
Bu grup ilaçların, orta yaşlı ve yaşlı erkekler tarafından çok sık kullanıldığı doğrudur. Cinsel güçsüzlük sorununun hızla yaygınlaştığı günümüzde bu normal bir sonuçtur.

[IMGALIGN="right"]http://i.sabah.com.tr/sb/fotohaber/yasam/afrodizyak-bitkiler-seksi-hastalar-yaratiyor/3_d.jpg[/IMGALIGN]Bu ilaçların kalp hastası erkekler tarafından kullanması halinde ortaya çıkabilecek sorunlar her zaman merak ve korku nedenidir. Cinsel güçsüzlüğün ve kalp damar hastalıklarının nedenlerinin ortak kökenli olması ve her iki sorunun çözümünde kullanılan ilaçların aynı anda alınmasının yaşamı tehdit edici yan etkiler yarattığı da görülebilmektedir. Kalp hastalarının, doktorlarından izin almadıkça bu ilaçları kullanmamaları gerekmektedir.

Kullanırlarsa ne gibi sorunlar çıkabilir?
Kalp-damar ilaçlarının, ereksiyon hapları ile birlikte kullanımları halinde kan basıncında yaşamı tehdit edici düşmeler oluşabilir.

Kimler risk altındadır?
Düzensiz, belirsiz aralıklarla ve ne kadar süreceği kestirilemeyen bir göğüs ağrısı sorununuz varsa bu ilaçları kullanmaya başlamadan evvel doktorunuzla konuşmalısınız. Özellikle kullandığınız ilaçlara ve dilaltı tabletlerine bile yanıt vermeyen göğüs ağrılarınız varsa bu grup ilaçları denemeyi aklınızdan bile geçirmemelisiniz.

KİMLER TAKVİYE KULLANMAMALI
 • Kısa süre önce kalp krizi geçirenler
 • Aldıkları ilaçlara rağmen durdurulamayan göğüs ağrısı çekenler
 • Yakın zamanda felç-inme ya da beyin kanaması geçirenler * Kısa süre önce geçici beyin iskemisi (birkaç haftada geçen inme benzeri semptom) sorunu yaşayanlar
 • Tansiyonları aşırı derecede düşük seyredenler
 • Hipertansiyon sorununu çoklu ilaç tedavileri ile bile güçlükle çözenler
 • Ağır kalp yetmezliği nedeniyle ilaç tedavisi görenler
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar
 • Retinitis pigmentosa (gece körlüğü) hastaları...

Bitkisel takviyeler gençlerde de performans artırır mı?
Gençlerin bu ilaçlardan performans artırıcı bir etki beklemeleri çok yanlıştır. Bu tür takviyeleri alıp da performansında hiçbir değişiklik olmayan, ilişkisinde gelişme görmeyen genç, daha da büyük bir bunalıma düşer ve bu psikolojik etkilenme cinsel fonksiyonu çok daha olumsuz yönde etkiler.

Bitkisel cinsel performans ilaçları ile ilgili yanlış inanışlar neler?
Birçok erkek, bu ilaçların cinsel isteği artırdığını veya cinsel istek olmadan da işe yarayacağını düşünüyor. Oysa bu ilaçlar cinsel isteği artırmıyor. Ayrıca ilacın etki edebilmesi için erkeğin cinsel istek duyması ve cinsel olarak uyarılmış olması gerekiyor. Özellikle genç erkeklerin bu ilaçlardan performans artırıcı bir etki beklemeleri de tamamen yanlıştır.

Bu ilaçlar afrodizyak mıdır?
Bu ilaçlar afrodizyak değildir. Bu ilaçların hemen ve her zaman sonuç verdiği de şehir efsanesidir. Beklenilen etki görülmediğinde sertleşme sorununa yol açan diğer faktörlerin tekrar gözden geçirilmesi ve daha uygun bir tedavi veya doz belirlenmesi gerekebilir.

Performans ilaçları hakkında partnerlerin yanlış inanışları var mı?
Pek çok partner, performans ilaçlarının mekanik bir cinsel istek ve zoraki bir performans sağladığına inanıyor. Oysa bu ilaçlar sadece hastalar cinsel istek duyduğunda işe yarıyor. Sertleşme sorununda, eşleri tarafından doktora yönlendirilen erkeklerde başarı şansı yükseliyor. Ayrıca erkeğin tedavisi kadında da tatmini artırıyor.

Göğüs ağrısı çektikleri halde seks takviyeleri kullanan erkekler ne yapmalı?
Eğer fazla cesur davranıp bu grup ilaçları kullanır ve seks sonrasında göğüs ağrısı yaşarsanız; nitrat içeren bir dilaltı ilacı kullanamazsınız! Bu arada acil bakıma alınmak zorunda kalırsanız -kolunuza takılacak ilk serumun içine nitrat içeren bir ilaç konulabileceğinden- bu tür bir ilacı kullandığınızı hemşire veya doktorunuza utanıp sıkılmadan belirtmelisiniz.

Kaynak: sabah.com.tr​
 

Benzer konular

Top