Ağaç Köklerinin Küçük Yardımcıları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Ağaç Köklerinin Küçük Yardımcıları

Ağaçlar güneş enerjisini havayı suyu topraktaki mineralleri kullanarak farklı tat ve renklerde kusursuz ambalajlara sahip meyveler üretirler. Elleri kolları olmayan ağaçlar bu üretimde köklerinin ihtiyaç duydukları malzemeleri temin ederken onlara yardım eden birileri vardır.

Kimdir bu yardımcılar?

Ağaç köklerinin ihtiyaçlarını nereden bilmekte ve bunları nasıl sağlamaktadırlar?

Yüce Allah yeryüzündeki her canlı türü gibi ağaçları da tam ihtiyaçlarına uygun özelliklerle var etmiştir. Ağaçları her biri ayrı birer mucize olan yapraklar ve köklerle birlikte yaratmıştır.

Ağaçların yapraklarındaki özel yapılı gözeneklerden ağacın kendi besinini üretmesi için gerekli olan karbondioksit ve suyun bir kısmı temin edilir. Kökler ise ağacın altından toprağın içine doğru dallar halinde uzanır. Bu sayede geniş bir yüzey alanı elde edilmiş olur. Çok sayıda dala ayrılan bu küçük köklerin hepsi adeta birer kimya mühendisi gibidir. Bu mühendisler toprakta bulunan mineralleri inceler analiz eder ne olduğunu anlarondan sonra gerekli olanların gerektiği kadarını topraktan emer. Hiçbir şeyden habersiz olan kökler üzerinde tecelli eden bu üstün akıl ve ilim Yüce Allah'a aittir.

Kökler ve Mantarlar Arasındaki Yardımlaşma

Son yıllarda yapılan araştırmalar kökler hakkında çok ilginç bilgileri ortaya çıkarmıştır. Bilimsel adı Arbuscular Mycorrhizal fungi olan mantarlarla kökler arasındaki yardımlaşma bilim adamlarında hayranlık uyandırmıştır. Kökler ihtiyaç duydukları nitrojen ve fosforu mantarların yardımıyla temin eder. Bu mantarlar da ağaçlardan fotosentez yoluyla temin ettikleri karbon bileşiklerini alır. (Jin H. Pfeffer P. E. Douds D. D. Piotrowski E. Lammers P. J. Shachar-Hill Y. The uptake metabolism transport and transfer of nitrogen in an arbuscular mycorrhizal symbiosis.New Phytologist New Phytologist (2005) 168: 687-696 )

Evinizin ihtiyacını karşılamak için birisine para verseniz o da gidip marketten istediğiniz şeyi bulup sizin için getirse bunun için tesadüflerin eseri bir alışveriştir demek ne derece mantıklı olacaktır?Elbette ki bu son derece mantıksız bir düşüncedir. Peki kendileri için fayda-zarar nedir bilmeyen bu canlılara böyle bir yardımlaşmayı kim yaptırmaktadır? Ağaçlar mantarların kendilerine gerekli olan fosforu ve nitrojeni karşılayabileceğini nereden bilmektedirler? Kuşkusuz mantarların ağacın yardımına koşmaları ağaçların da mantarlara yarar sağlamaları doğadaki yardımlaşmaya güzel bir örnektir. Araştırmaların gösterdiği çok ilginç bir sonuç daha vardır. (He XH Critchley C Bledsoe C. 2003. Nitrogen transfer within and between plants through common mycorrhizal networks (CMNs). Critical Reviews in Plant Sciences 22: 531-567. ) Farklı ağaç türleri arasında da nitrojen yardımlaşması vardır. Bu yardımlaşmada da taşıyıcılar yine mantarlardır.

Bitkiler ve mantarlar arasındaki yardımlaşma ile ilgili çalışmalarıyla tanınan Dr. John Klironomos konuyla ilgili şunları söylemektedir:

“Bizim laboratuvarımız şunu göstermektedir ki: Bitkiler birbirleriyle rekabet etmiyorlarbirlikte yaşayabilmeleri için mantarlar bitkilerin besinlerinin birinden diğerine verilmesine yardımcı oluyorlar. Böylece bitki ekolojisinin merkezinde bitkilerde rekabet değil karşılıklı bağımlılık vardır ki bu da her şeyi değiştirebilir.” ( Underground fungi influence plant growth soil environment says prof )


Allah yeryüzünde yarattığı çeşit çeşit canlı ve bu canlılardaki örneksiz sistemler ve hayranlık uyandıran özellikler ile bize sonsuz sanatını ve sınırsız ilmini tanıtmaktadır.

Canlılardaki Bu Fedakarlık Örneği Evrime Meydan Okuyor

Doğada canlılar arasındaki fedakarlık ve yardımlaşma evrim teorisinin temel iddialarını kökünden yıkmaktadır. Evrim teorisine göre hayat çatışma bireylerin ve türlerin birbirini acımasızca ezmeye çalıştığı bir rekabet ortamıdır. Darwin ve takipçilerinin yaşamı yalnız bir mücadele birbirini ezme alanı olarak göstermesine en güzel cevaplardan birini bu canlılar vermektedir. Beyni aklı gözü kulağı olmayan bitkiler birbirlerinin yardımına koşmaktadırlar.

Sonuç

Ortak yaşayan diğer bütün canlılarda olduğu gibi mantarlarla ağaçlar arasındaki ortak yaşamda da her iki canlının bütün ihtiyaçları en rahat şekilde karşılanmaktadır. Bu canlıları biraraya getiren her ikisinin de ihtiyaçlarından haberdar olan tek bir Yaratıcı'nın olduğu açıktır. Bu canlılar birbirlerini tamamlayacak birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Yüce Allah tarafından yaratılmışlardır.

Kendi rızkını taşıyamayan nice canlı vardır ki onu ve sizi Allah rızıklandırır. O işitendirbilendir. (Ankebut Suresi 60)
 
Top