1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Ağca'ya çürük raporu verildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 18 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.920
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.325 ÇTL
  Gazeteci Abdi İpekçi'nin katili, Papa suikasti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca, yaklaşık 30 yıl sonra serbest kaldı. GATA'da muayene olan Ağca'ya "askerliğe elverişli değil" raporu verildi.GATA da 4.5 saat süren sağlık kontrolünün ardından Ağca avukatları ve yakınlarıyla birlikte oradan ayrıldıGeceyi Ankara da bir otelde geçireceği bildirildi.

  Avukat Gökay Çağlaralp Gültekin, Mehmet Ali Ağca’nın "askerliğe elverişsiz olduğu yönünde heyet kararı alındığını" bildirdi.Ağca, tahliyesinin ardından Askerlik Şubesi’ne götürülmesi beklenirken polis eşliğinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Ruh Sağlığı ve Hastalık Ana Bilim Dalı Başkanlığı’na getirildi. Burada saat 13.30’da sağlık kontrolüne giren Ağca’nın, kontrollerin ardından polikliniğin arka kapısından çıkarıldığı öğrenildi.

  Ağca’nın çıkışından önce kendisini getiren polis ekipleri de GATA’dan ayrıldı.Ağca’nın avukatı Gökay Çağlaralp Gültekin, Ağca’nın "askerliğe elverişsiz olduğu yönünde heyet kararı alındığını" bildirdi.

  Bu arada, Ağca’nın poliklinikte olduğu sürece bina girişlerinde kimlik kontrolü yapıldı.Ağca, 2006 yılında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Baştabipliğince verilen "Askerliğe Elverişli değildir" sağlık raporu Milli Savunma Bakanlığı Sağlık Dairesi Başkanlığınca onaylanmadığından, Sincan F Tipi Cezaevi’nden tahliyesinin ardından müteakip kontrol muayenesi için GATA’ya getirilmişti.

  İZDİHAMDAN BASIN TOPLANTISI YAPAMADI
  Mehmet Ali Ağca, pencerelerine siyah film çekilmiş minibüsle GATA'dan alınarak, Kavaklıdere'deki Sheraton Oteli'ne getirildi. Ağca'nın bir süre sonra otelin avlusunda minibüsün içinde bekleyerek basın açıklaması yapacağı belirtildi.

  Bu sırada otelin önündeki medya ordusundan oluşan gazetecilerin bir bölümü, yapılacak basın açıklamasını alabilmek için düzen oluşturdu. Ancak bazı gazeteciler minibüsün önünden ayrılmayınca büyük bir kargaşa yaşandı. Basın mensuplarının oluşturduğu izdiham sırasında Ağca ezilme tehlikesi geçirince, otelin içerisine alındı.

  Otelin diğer kapılarından da giriş yapmaya çalışan medya ordusu, Ağca'yı ablukaya aldı. Bu sırada avukatları, yanındaki yakınları ve otel personeli, Ağca’nın çevresinde güvenlik çemberi oluşturmaya çalışırken, arbede ile birlikte tartışmalar yaşandı. Bu sırada otelin önündeki saksılar devrilip, camlar kırıldı. Ağca buna rağmen İtalyanca ve İngilizce karışık birşeyler söyledi. Burada avukatları ve yakınlarının kolları arasında arbeden bunalıp fenalaşan Ağca'nın güçlükle odasına götürüldüğü gözlendi.

  İNCİL'İ YENİDEN YAZACAĞIM
  Avukat Gültekin, daha sonra gazetecilere Mehmet Ali Ağca tarafından yazıldığını söylediği İngilizce bir metni dağıttı. ''Sonsuz güç sahibi Allah'ın adıyla Tanrının ilahi mesajını ilan ediyorum'' diye başlayan metinde şu ifadeler yer aldı:

  ''Madde 1: Tanrı sonsuza dek tek ve benzersizdir. Tanrı sonsuza dek bütündür. Teslis (Üçleme) diye bir şey yoktur.

  Madde 2: Ben Tanrı değilim. Ben Tanrı'nın oğlu değilim. Ben ebedi Mesihim, yani ete kemiğe bürünmüş ve yeniden doğmuş aynı ilahi söz. Ben tüm evrende Tanrı'nın ebedi yüksek hizmetkarıyım. Teslis (Üçleme) diye bir şey yoktur.

  Madde3: Ve Kutsal Ruh (Ruhül Kudüs) Tanrı'nın yarattığı bir melekten başka bir şey değildir. Teslis diye bir şey yoktur.

  Madde 4: Dünyanın sonunun geldiğini ilan ediyorum. Tüm dünya bu yüzyıl içinde yok olacak. Her bir insan bu yüzyıl içinde ölecek.

  Madde 5: İncil hata ile doludur. Mükemmel İncil'i ben yazacağım.Ebedi Mesih Mehmet Ali Ağca''

  Avukat Gökay Gültekin, ayrıca Ağca ve Papa 2. Jean Paul'un birlikte çekilmiş bir fotoğrafını kapağına taşıyan Times dergisinde çıkan bir makalenin fotokopisini de basın mensuplarına dağıttı.

  20'SİNDE BASIN TOPLANTISI

  Avukatı Gökay Çağlaralp Gültekin, Mehmet Ali Ağca’nın 20 Ocak Çarşamba günü bir basın toplantısı düzenleyebileceğini söyledi.

  Gültekin, Ağca’nın kaldığı otelin giriş kapısında gazetecilere açıklama yaptı.

  Ağca’nın dinlendiğini ifade eden Gültekin, İstanbul’a gideceğine dair söylentinin doğru olmadığını söyledi. "Biz buradayız. Muhtemelen ayın 20’sinde bir basın toplantısı düzenleyecek kendisi" diyen Gültekin, "Sizin sorularınıza cevap verecek. Nerede olacağını ben de bilmiyorum ama size haber vereceğiz. Büyük ihtimal ayın 20’sinde bir basın toplantısı düzenleyecek, Ankara’da olacak" diye konuştu.

  Bir gazetecinin, "Neden İngilizce konuştu?" sorusuna Gültekin, "Onu bilemeyeceğim, basın toplantısında siz sorarsınız" yanıtını verdi.

  Bir başka gazetecinin, "Spekülasyonlara neden olabilecek şeyler söylemiş olabilir. Ne söyledi?" sorusu üzerine Gültekin, "Bakın bunları biz cezaevi girişinde dağıttık. Oradaki kağıtlarda ne söylediği yazıyor. Duydunuz ’Ben Tanrı değilim’, ’Ben Tanrı’nın oğlu değilim’ dedi. Bildiğim kadarıyla bu kadar" diye konuştu.

  Gültekin, "Daha önce verilen sağlık raporu mu onaylandı, yoksa kendisine başka bir rapor mu verildi?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Bir önceki rapor geçersiz sayıldı. Yani bunu bir kontrol muayenesi de sayabilirsiniz, yeni bir rapor da sayabilirsiniz. Herhangi bir tetkik yapılmadı, yalnızca kontroller yapıldı. Tek tek odalara girip doktorlara muayene oldu, ondan sonra Sağlık Kurulundaki doktorların karşısına çıktı ve de raporunu aldı." Raporda bulgunun ne olduğunun sorulması üzerine Gültekin, bir önceki rapordaki teşhisin tekrarlandığını söyledi.

  Otelin masrafının kim tarafından karşılandığının sorulması üzerine de Gültekin, "Benim tarafımdan karşılanıyor, yeterli mi?" dedi.

  Gültekin, Ağca’nın herhangi bir yabancı siyasi ile görüşüp görüşmediği yönündeki bir soruya da "Olabilir tabii ki. Bunları basın toplantısında kendisine sorabilirsiniz" yanıtını verdi.

  Bir başka soru üzerine de Gültekin, Ağca’nın Hollywood’da film yapmak istediğini belirterek, teklif alıp almadığının kendisine sorulmasını istedi.

  Gültekin, "Tahliye olduktan sonra ilk sözü ne oldu?" sorusuna da "Tahliye olduktan sonra hemen biz göremedik. Daha sonra bir odada oturduk, sohbet ettik. Bu arada bu işlemler yapıldı işte. Muayene işlemleri yapıldı. Bazı evraklar eksikti, cezaevinden tekrar o evraklar getirildi. Adli sicil kaydı istediler, gittik Adliye’den kaydını getirdik. Bunları tamamladık. Yazımızı aldık şu anda rahatız" yanıtını verdi.

  Güvenlikle ilgili bir kaygılarının olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine de Gültekin, "Burası Türkiye, müvekkilim de bir Türk vatandaşı. Biz Türkiye’de çok güvende olduğumuza inanıyoruz. Güvenlik görevlisi talebimiz olmadı" dedi.

  Gültekin, Ağca’nın yanında şu anda kardeşi ve arkadaşlarının bulunduğunu söyledi.
   

Sayfayı Paylaş