Ağız Ülseri

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,728
Beğeniler
5,007
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Yaygın ağız ülserleri, yanma acısı veya ağrı ile başlar, ardından kırmızı sınırı olan sığ, grimsi beyaz bir çukurcuk oluşur. Ülserler yeniden oluşmaya yatkındır ancak bulaşıcı değildir.
Bitap düştüyseniz veya stresli iseniz ortaya çıkmaları daha muhtemeldir. Bazı kadınlarda adet döneminden önce ortaya çıkarlar. Kötü oturan takma dişler veya dikkatsiz diş fırçalama da bunlara sebep olur. Nadiren, ağızdaki bir ülser kanserden kaynaklanır.

Kendi başınıza yapabilecekleriniz:

Sıkça rastlanan bir ağız ülseri normalde tedavi olmadan bir ya da iki haftada yokolur ancak çok rahatsız edici olabilir. Acıyı azaltmak ve ülserin daha çabuk iyileşmesine yardım etmek için şu önlemleri deneyin.

• Yoğurt, dondurma ve muhallebi gibi yumuşak, dinlendirici gıdaları tüketin . Soğuk su veya diğer soğuk içecekleri bir pipetle yudumlayın.

• Ağzınızı tahriş eden ve ülserinizi arttıran gıda veya içeceklerden kaçının; örneğin turunçgiller ve içecekler; kahve; tuzlu ya da baharatlı gıdalar; yemiş, patates cipsi ve tost gibi sert gıdalar ve çok sıcak gıdalar veya içecekler.

• Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın.

• Bir antiseptikli ağız çalkalama suyu kullanın . Alternatif olarak, 1 fincan(250 ml) ılık suda, yarım yemek kaşığı tuzu çözerek bir tuzlu su yıkama suyu hazırlayın ve günde birkaç kez kullanın. Ağız çalkalama suyunu ağzınızda 30 saniye gezdirin ve sonra tükürün.

• Lokal anestetik içeren preparatlar uygulayarak ağrıyı dindirin.Yukarıdaı belirtilen uygulamaları rutin olarak uygulayıp yine de bir sonuç alamıyorsanız bir hekime görünmenizde fayda vardır.
 

Benzer konular

Top