Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Katılım
23 Arl 2014
Mesajlar
587
Beğeniler
664
#1
Tüm sağlık konularında olduğu gibi diş hastalıklarında da tedaviden çok koruyucu önlemlere ağırlık verilmesi gerekliliği genel kabul görmektedir.


Toplumun anne adayından başlayarak, gebelik döneminde annenin ve bebeğin ergenlik dönemi dahil düzenli diş hekimi kontrolleri, eğitim ve koruyucu sağlık hizmetleri yoluyla ağız ve diş sağlığı bilgilerinin arttırılması, doğru tutum ve davranış alışkanlıklarının oluşturulması sağlanarak hastalıkların yaygınlığı ve şiddeti azaltılabilir. Böylece tedavi edici diş hekimliğine başlama yaşı yükseltilerek bireylerin yaşam kalitesi arttırılabilir.

Diş çürüğü hayat boyu maruz kalınabilen bir hastalık olduğu için koruyucu yöntemlerin de hayat boyu devam etmesi gerekmektedir. Bu nedenle ilk dişlerin ağız içinde görülmesi ile birlikte diş çürüğünün erken tanısı ve koruyucu işlemler açısından senede iki kez düzenli olarak diş hekimi kontrolleri alışkanlık haline getirilmelidir.

Sağlıklı dişler ve ağız sağlığıyla ilgili imkanlar hiçbir zaman bugünkü kadar iyi olmadı. Günümüzde yapılan
kapsamlı araştırmalar ışığında artık dişlerimize neyin iyi geldiğini ve flüorürün sağlığımızı nasıl etkilediğini
biliyoruz. Bu sayede çürükler daha başlamadan onları engelleyecek imkanlar ortaya çıkmış bulunuyor.

Çocuklar dişlerini ne zaman kendi başlarına fırçalayabilir?
Düzenli diş bakımı alışkanlığı eğitimle kazandırılır, aynı yemeklerden önce elleri yıkama alışkanlığı gibi.
Çocuğunuzun üçüncü yaşına girmesiyle birlikte sistemli bir şekilde diş fırçalamaya başlayabilirsiniz. Uzmanlar bunun için çocukların erken ve çabuk kavrayabildikleri KAI tekniğini kullanmayı öneriyorlar. Ancak çocukların bu "yalnız diş fırçalama" süreci takip altında tutulmalıdır, hatta çocuğunuzdan sonra sizin de bir kez daha fırçalamanız çoğunlukla yerinde bir davranış olacaktır.


KAl-Tekniği ne anlama geliyor?
Çok kolay bir teknik olup, hiçbir dişin atlanmamasını sağlar. Dişlerin önce çiğneme (öğütme) yüzeyi ( sonra dış yüzeyi , sonunda da iç yüzeyi fırçalanır. Eğer bunu bir oyun şeklinde yaparsanız fırçalama işlemini
daha da zevkli bir hale getirebilirsiniz. "K" ile birlikte timsah ağzını kocaman açıp dişlerinin çiğneme yüzeyini; "A" da aslan hırlayarak dişlerini gösterip dişlerinin dış yüzeyini; "l" da ise zürafa kocaman esneyip dişlerinin iç yüzeyini fırçalıyor.
 

Benzer konular

Top