Ahlak nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Ahlak nedir?

Sözlükte; seciye, tabiat, huy gibi anlamlara gelir. İnsanın iyi veya kötü olarak vasıflandırılmasına yol açan manevi nitelikleri, huyları ve bunların etkisiyle sergilediği davranışlarının tümüne ahlak denir. Bütün bunları inceleyen ilim dalı da ahlak olarak isimlendirilir.
Şüphesiz ki Kur'an-ı Kerim eksiksiz bir ahlak sistemini oluşturan teorik ve uygulamaya dayalı kurallar getirmiştir. Doğru sözlülük, yumuşak huyluluk, insanlara yardımcı olma vb. gibi prensipler.
Kur'anda bildirilen ahlaki kuralları dinin dışında sadece ahlak ilmi ile ilgili prensipler olarak algılayamayız. Çünkü "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim." (İbn-i Hanbel c II, s381) diye buyuran Hz. Muhammed (s.a.v) aslında Kur'an'ın hükümlerinin insanın ahlakını güzelleştirmeye yönelik olduğunu söylemektedir. Hz. Ayşe: Peygamberimizin ahlakını soran birisine " Bilmiyor musun, O'nun ahlakı Kur'an idi" (Kütüb-i Sitte, s6673) demiştir.
Allah (cc)'da peygamberimize "ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin" (Kalem 4) buyurarak Kur'an-ı Kerim'in emir ve yasaklarına, öğütlerine uymanın bir ahlaklılık olduğunu beyan etmiştir.
 

Benzer konular

Top