Ahlak

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Ahlak
Ahlak bir topluma oluşturan en önemli unsurların başında gelir. Toplumun uzun yıllar ayakta kalmasına sebep olur. Toplumun toplum olmasını sağlar. Tabii ki iyi ahlak buna sebep verir. Kötü ahlak elbet yıkıma gidecektir.
Güzel ahlak bize efendimizin bir hediyesidir. Ahlakı ile bize örnek olmuştur hep. Ahlaklı insanlar hep takdir görür ve sevilir. Ahlak bir yaşam prensibi olarak görülebilir. İnsanlar ahlakı kendi içlerinde hissetmeli, duruma göre değil her ana göre ahlaklı olmalıdır. Bu noktada şeytani düşünceler insanı epey zorlayabilir nitekim güzel ahlak şeytana karşı büyük bir silahtır.
Ahlak eğitimi yine aile de ve küçük yaşlarda başlar. Saygıyla yoğurulur. Hak ve sorumlulukların kavratılmasıyla olgunlaşır. Disiplin ile yerine oturur. İyi ahlak nesilden nesile verilebilecek en güzel hediyedir. “Onun babası da onun gibi pisdi” kelimesi duymayı kim ister?
Güzel ahlak sizi huzurlu eder. İnsanların size güvenle bakmasına sebep verir. Güzel ahlaklı insanlar kalplere yerleşir. Unutulmazlar. Güzel ahlak nefsi terbiye de rol oynar.
Edepsizleri gördükçe kızmamak elde değil. Onlara kızmak yerine kendi evladımızı ahlaklı yetiştirelim ve örnek olmasını sağlayalım. Bir ağaç gibi yeşermesini sağlayalım. Allah hepimize güzek ahlak nasip etsin.
 

Benzer konular

Top