1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Aids - nedenleri,belirtileri,tedavisi

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve yeşüLL tarafından 19 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. yeşüLL

  yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.303
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  647 ÇTL
  Aids Nedir?
  AİDS İngilizce’de edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu anlamına gelen Acquired Immune Deficiency Syndrome sözcüklerinin baş harfleriyle oluşturul*muş bir hastalık adıdır. “Sendrom” kavramı hastalıkta görü*len belirtiler bütününü anlatır; AIDS’de zatürree, bağırsak enfeksiyonları, az gö*rülen ve tedavisi olmayan Kaposi sarkomu gibi bir grup hastalığın belirtileri görülür. “Bağışıklık yetmezliği” virüs*lerin saldırısına karşı vücut savunması*nın azaldığım anlatır. “Edinilmiş” kav*ramı ise hastalığın kalıtsal olmadığını, yani genlerle taşınmadığım belirtir.
  AİDS’İ başlatan ve organizmanın diren*cini bu kadar azaltan etkenler nelerdir? Mayıs 1983′e değin bu konuda birçok varsayım öne sürüldü. Daha sonra Pa*ris’teki Pasteur Enstitüsü’nden Luc Montagnier hastalığa bir virüsün yol aç*tığını açıkladı ve bu etkeni lenfadenopa-ti virüsü (LAV) olarak adlandırdı. Aynı dönemde ABD’de Ulusal Kanser Ensti*tüsü’nden Robert Gallo “insan T hücreli lösemi virüsü”nü (HTLV-3) ayrıştırma*yı başardı. LAV ve HTLV-3 aynı virü*sün iki farklı türüydü; Amerikalı ve Fransız araştırmacılar arasında uzun sü*ren tartışmalar sonunda bu virüs HIV {Human Immune Deficiency Virus-tnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) olarak adlandırıldı ve türleri HIV-1, HIV-2 gibi adlar aldı.
  AiDS’in etkeni olan HlV’in hedefi bağışıklık sistemidir. Özellikle enfeksi*yon ve tümörlerden korunmayı sağla*yan akyuvarlara, yani lenfositlere saldı*rır. Vücuda girdikten sonra yavaş ya*vaş bütün lenfositleri etkisizleştirir. So*nunda bağışıklık sistemi yetersiz kalan hasta çevresindeki en basit mikroplar*dan bile çok ağır enfeksiyonlara yaka*lanır.
  Virüsün hayvansal kökenli olduğu, Afrika’da yaşayan bir koç ya da may*mun türünde konakladığı düşünülmek*tedir. Bu virüsün küçük değşinimler (mutasyon) geçirerek insan türüne uyum sağladığı ve hastalığa yol açtığı sanılır. İlk AİDS salgınları Afrika’nın Ekvator kuşağında ortaya çıkmıştır. Bu*nun olası nedeni bölgede asalak hasta*lıkları, beslenme yetersizliğine bağlı protein eksikliği gibi nedenlerle insan*ların bağışıklık sistemlerinin zayıflama*sı ve bunun da virüs için elverişli bir or*tam yaratmasıdır.
   

Sayfayı Paylaş