AIDS Savaşında Kayıplar Azalıyor

Papatya

V.I.P
V.I.P
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
23,315
Beğeniler
6,817
Şehir
Seattle.
#1


Dünya Sağlık Örgütü'nün verileri, AİDS hastalığının 2011'de 1 milyon 700 bin kişinin ölümüne yol açtığına işaret ederken eldeki veriler bunun aslında bir iyileşmeye işaret ettiğini gösteriyor.

BM Dünya Sağlık Örgütü'nün, 1 Aralık Dünya AİDS günü münasebetiyle yayınladığı bilgilendirme notunda, AİDS hastalığının son yıllarda şekillendirdiği tabloya ilişkin çarpıcı veriler aktarılıyor. Buna göre 2011 yılında 2 buçuk milyon kişi daha HIV pozitif oldu.

Tahminlere göre 2011 1 milyon 700 bin HIV bağlantılı rahatsızlar sonucu yaşamlarını kaybetti.

2005 ve 2011 rakamları karşılaştırıldığında "yıllık ölüm seviyesinde" 700 bin kişilik bir düşme olduğu söyleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2012 AİDS Günü nedeniyle yayımladığı bilgilendirme yazısı da bu nedenle "HIV hedeflerine doğru ilerleme kaydediliyor" başlığını taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına bakıldığında, 2011 yılında 700 bin kişinin hayatlarının bu ölümcül hastalıktan korunduğu görülüyor.

2001 yılında AİDS'lierin arasına 3 milyon 200 bin kişi katılmıştı; 2011'de ise ölümcül virüse yakalananların sayısı 2 milyon 500 bin kişi olarak tahmin ediliyor.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake yaptığı açıklamada, "Bu hayat. Hayat ve ölüm. Sadece daha fazla çocuğun HIV pozitif doğmasını engellemek için, genel olarak daha kesin sonuçlar almamız gerekiyor" dedi.

HIV taşıyıcısı Bebek ve çocukların aldığı tedavinin, yetişkinlere göre daha alt seviyelerde kaldığını kaydeden Lake, "Bu oran yetişkinlerin yaklaşık yarısı. Ahlaki olarak ve pratikte yanlış bir tutum. Bu konunun da üstesinden gelmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün AİDS departmanının başında olan Gottfried Hirnschall ise, "Önemli olan AIDS'le mücadeledeki bu ivmenin sürdürülebilir olması ve geride kimsenin kalmaması. Nerede yaşıyorsa yaşasın, kim olursa olsun, her hastanın gerekli tedaviyi almasından emin olmak zorudayız" dedi. - Cenevre

 
Top Bottom