1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Aile içi Iletişim ve Etkileşim

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 6 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Aile içi Iletişim ve Etkileşim

  Bir yıl önce eşinden ayrılmış 27 yaşında, bir çocuk annesi bir kadın isteksizlik, ilgisizlik, durgunluk yakınmalarıyla kliniğe başvurdu. Konuşmalar sırasında yakınmalarının eşinden ayrılıp anne ve babasının evine geldikten sonra başladfğı ortaya çıktı. Ancak hastanın anne, babasından hiçbir yakınması yoktu.


  Hatta onların kendisine yardımcı olduklarını, çocuğuna baktıklarını, böylece kendisinin dışarda çalışma olanağı bulduğunu söylüyordu. Anne ve babayla tek tek yapılan konuşmalarda da kızlarına karşı anlayışlı aile izlenimi edinildi.
  Anne ve baba kızlarının istemedikleri bir evlilik yaptığını, buna karşın ona darılıp kızmadıklarını, bir süre sonra bu evliliğin yürüyemeyeceğini söyleyen kızlarına anlayış gösterdiklerini ve boşanmasında yardımcı olduklarını dile getirerek kızları için her şeyi yapabileceklerini söylüyorlardı.
  Kız, anne ve babayla tek tek yapılan bu konuşmalardan sonra üçü birlikte aile tedavisine alındı. Konuşmalar sürdükçe anne, baba ve kız arasında hepsinin tek tek oldukları zaman anlattıkları gibi olumlu bir ilişki olmadığı ortaya çıktı.

  Daha çok annenin egemen olduğu ailede baba, annenin isteklerine ve düşüncelerine boyun eğmiş, onun her dediğini doğrulayan ve yapan bir tutumu benimsemiş olup kızıyla kurduğu iletişimde de anneyi, destekler durumdaydı.
  Başka bir deyişle, aile içi iletişim ve etkileşim, anne-baba-kız arasında olmayıp anne-baba bir yönde, kız karşı yönde olarak sürüyordu.
   

Sayfayı Paylaş