Aile Sofrasını Hazırlamak

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Ailelerde yemek saati ailenin bütün bireylerinin bir araya geldiği önemli bir zaman kesimidir. Düzenli bir yemek masası bireylerin davranışları yanında aile içi düzeni de etkiler. Aslında aile için öngörülen sofrayla konuklar için düşünüleni arasında anlam farkı değil yalnızca biçim farkı vardır. Bu nedenle ailenize hazırladığınız sofraya da konuklara gösterdiğiniz özeni göstermeli baştan savma ve gelişigüzel davranmamalısınız.

Her ailenin kendine özgü bir sofrası ve servis alışkanlığı vardır. Bu alışkanlığı ailenin ekonomik imkânları yanında bireylerin yaşları ve çalışma şartlan da belirler. Genellikle kahvaltıyla öğle ve akşam yemekleri çalışma zamanlarının elverdiği ölçüde bir arada yenilir. İş ve okul saatlerinin farklı olması kahvaltının değişik zamanlarda yapılmasına öğle yemeğinde eve gelme imkânının bulunmaması dışarda yemek yeme zorunluluğuna yolaçar. Sonuçta ailenin yemek alışkanlığını belirleyen ilk etkenleri teşkil eder bunlar. Aile için hazırlanan sofranın önemi anlaşılmalı; eğer öğle yemeklerini birlikte yemek için bazı engeller varsa hiç değilse sabah kahvaltılarıyla akşam yemeklerinde bir arada olmaya özen gösterilmelidir. Düzenli bir sofra ve iyi bir servis aile fertlerinde birlikte yemek yeme alışkanlığını yaratır. Bu düzen oluşturulmazsa fertler kendileri gelişigüzel sofra kuracaklar hızla kahvaltı yapıp yemek yiyecekler veya öğünleri ayaküstü geçiştirecekler böylece sofra alışkanlığı ile beraber beslenme alışkanlığı da zedelenecektir.

Günümüzde aileler genellikle yemek odalarım kullanmaktan çok mutfakta hazırlanan bir sofrada ya da banko-raflarda yemek yemeyi tercih ediyorlar. Bu çabuk ve pratik bir servis alışkanlığının yaygınlaşmasına belki de yemek odasında uzun uzun sofra hazırlayıp servis yapmanın güçlükleri neden olmaktadır. Ancak çabukluk ve pratiklik düşüncesi sofra düzenine gösterilmesi gereken önemi olumsuz yönde etkilememeü ve yemek odasının yalnızca konuklar için açılacağı düşüncesi aile içinde yerleştirilmemelidir.
Kaldı ki ister yemek odasında ister mutfakta olsun yemek masalarının düzenlenmesine eşit ölçüde önem verilmelidir. Yemek masasının hazırlanmasında ilk akla gelen unsur aşağıdaki bölümlerde de anlatılacağı gibi masa örtüsü olmakla birlikte özellikle mutfaklardaki yemek masaları veya banko-raflar kolayca temizlenme olanağı verecek biçimde düşünülmeli üzerleri lake formika muşamba gibi sentetik ve kolay temizlenebilir malzemeyle kaplanmalıdır. Böylece aile sofrasında ayrıca bir masa örtüsü kullanmaya gerek kalmayacaktır. Mutfak hizmetlerinde yardımcısı olmayan evkadınları için işleri kolaylaştıracak uygun bir masa düşünülebilir. Bu gibi durumlarda masa örtüsü elbetteki zorunluluk değildir.

Mutfakta yemek yemeyi tercih eden aileler zamanlarının büyük bir bölümünün geçtiği bu yere yemek odasına gösterdikleri önemi ve özeni göstermelidirler. Düzensizlik dağınıklık bulaşıklar ve yemek kokuları rahat yemek yemeyi engelleyecek hatta iştahı kaçıracaktır.

Masa örtüsü ve kumaş peçetelerin kullanılmasının gerekmediği günlük yemeklerde tabak bardak ve diğer gereçlerin dikkatle yerleştirilmesi ve basit süslemelerle yemeğin rahat ve zevkli yenmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür hazırlıkların lüks olması gerekmez. Sade bir çiçek beyaz ya da renkli kâğıt peçeteler ve düzenlemeye gösterilen özen aile sofrası için yeterlidir.
Yemek yemeyi rahat ve zevkli hale getirecek bir masa sofra düzenlemesinin en önemli unsurlarından biridir. Sıkışık davranışlarda rahatsızlık hissedilen bir yemek herkes için yorucu ve sıkıcıdır. Bu nedenle yemek masasında bütün aile bireylerinin rahat edeceği yerler önceden belirlenmelidir. Böylece genellikle herkes aynı yerde yemek yeme alışkanlığı edinir. Bu rahatlığı sağlama yanında bireylere gösterilen ilgi ve değeri de ortaya koyacaktır.
 
Top