Air Race

JackaLL

Katılımcı
Katılım
23 Ksm 2007
Mesajlar
188
Beğeniler
0
Yaş
31
Şehir
MuTLuLuKLaRıN YaŞaNDıĞı YeRDe..!
#1
Red Bull Air Race World Series 2006
¤
İstanbul, karada düzenlenen Formula 1’den sonra bu sene de
gökyüzünde Formula 1’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor !
GÖKYÜZÜNDE FORMULA 1
Red Bull Air Race World Series gökyüzünde bir yarış;¤ hızlı, heyecan verici, talepkar ve görülmeye değer. 4 farklı kıtada düzenlenecek olan yarışlarda
Red Bull Air Race World Series dünyanın en iyi pilotunu taçlandırmaya hazırlanıyor.
Bugüne kadar düzenlenen en zorlu slalom yarışı olarak isimlendirilen Red Bull Air Race World Series’in düzenlenebileceğini kimse hayal bile edemiyordu. Bu bir rüyaydı. Ancak sahneye Macar akrobasi şampiyonu Peter Besenyei çıktı ve Red Bull Air Race World Series’i yarattı.
Red Bull Air Race ¤–basit haliyle– günümüzün en iyi akrobasi pilotları tarafından uçulan bir slalom yarışı. Yarışların slalom olabilmesi için 4-6 adet kulenin, 400 ile 1400 metre arasında bir alana dikilmesi ve kuleler arasındaki mesafenin en fazla 14 metre olması ve pilotların da yerden 20 metre uzaklıkta ve saatte 450 kilometre ile bu kulelerin arasında uçmaları gerekmektedir. Kuleler arasında geçiş yapmak ya da kesin dönüşler yapmayı gerektiren yarışta, insan ağırlığı 10 katı kadar ağır hissedilmektedir.
2005 yılında Formula 1’e ev sahipliği yapan İstanbul bu sene de milyonlarca insanın katılımıyla gerçekleşen dünyanın ilk ve en sıradışı uçak yarışına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
29 Temmuz 2006 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek olan Red Bull Air Race World Series’in ilk ayağı 17 Mart 2006’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’de başlıyor.
Red Bull Air Race’in stresli kuralları en iyi pilotları bile çok heyecanlandırıyor:
Amerikalı akrobasi süperstarı Kirby Chambliss “Bu yarışı ilk duyduğumda, işte bu gerçek bir şey dedim, ilk uçuşumda da nutkum tutuldu!” diyor.
TARİHÇE
Hava yarışı geleneği 1920’lerden ABD’den geliyor. Asıl şehri Reno, Nevada. Ama oradaki yarışlar basit birkaç manevranın sadece hatrı sayılır bir hızla birleşmesiyle gerçekleşiyor.
2003 yılında Macar pilot Peter Besenyei yeni bir akrobasi formu düşünmeye başladığında, Amerikan modelinde bir şeyin eksik olduğunu anlamıştı.
Pilotun sanatçı ruhu ve yeteneği sayesinde tüm eksik detaylar tamamlandı ve
Red Bull Air Race World Series’de bir araya geldi.
2003 yazında konsept tamamen belirginleşmişti. Zeltweg’deki Air Power organizasyonunda ilk kuleler şişirildi. Peter oraya akrobasinin kaymak tabaksını toplamış ve birincilikle yarışı bitirmişti. Ardından hemen ikinci yarış da¤ Budapeşte’de yapıldı. 2004’te dünya genelindeki tüm organizatörler bu olaya pozitif yaklaştı, toplamda 1 milyonun üzerinde kişi bu yarışı izledi.
2004’te Budapeşte’deki Red Bull Air Race özellikle görülmeye değerdi. 20 Ağustos’un ulusal Macar bayramı olmasından dolayı ünlü Chain köprüsünün de yarışa bir engel olarak katılmasıyla,heyecan dozu arttı ve 1 milyonun üzerinde kişi, Amerikalı Kirby Chambliss’in zaferine tanıklık etti.
2004 ise Red Bull Air Race’in bir spor disiplini haline geldiği yıl oldu. Bu yarış akrobasiye zaman faktörünü de ekleyerek yeni bir boyut kazandırdı.
2005 yılında ise bu yarış gerçek bir seriye dönüştürüldü ve bir şampiyona olarak gerçekleşti.
Yine 2005 yılında Abu Dhabi/ Birleşik Arap Emirlikleri,Rotterdam/ Hollanda, Zeltweg/ Avusturya,
Rock of Cashel/ İrlanda, Longleat/ İngiltere, Budapeşte/ Macaristan ve San Francisco/ Amerika’da düzenlenen yarışlarda Mike Mangold’un ( Amerika ) şampiyonluğu ile sona erdi.
¤

YARIŞ TAKVİMİ
¤
Red Bull Air Race World Series, 2006 yılında daha da büyüyerek tüm hızıyla devam etmeye hazırlanıyor. 17 Mart 2006 tarihinde Abu Dhabi’de start alacak olan yarışların takvimi ise aşağıdaki gibi devam edecek:
17 Mart 2006¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ ¤Abu Dhabi / Birleşik Arap Emirlikleri
06 Mayıs 2006¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Barselona / İspanya
27 Mayıs 2006¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ Berlin / Almanya
29 Temmuz 2006¤¤¤¤¤¤ İstanbul/ Türkiye
02 Eylül 2006¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Londra / İngiltere
07 Ekim 2006¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Amerika
19 Kasım 2006¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Perth / Avustralya
 

Benzer konular

Top