AK Parti'den Son Hamle

Katılım
13 Hzr 2006
Mesajlar
3,979
Beğeniler
68
#1
AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, cumhurbaşkanı seçiminden hemen sonra, Mecliste Anayasa değişikliği için oluşturulacak uyum komisyonuna katılmaları konusunda muhalefet partilerine çağrıda bulundu.

Ergin, bazı AK Parti'li milletvekilleriyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in dün açıkladığı AB 10. Uyum ve Demokratikleşme Paketi ile ilgili olarak AK Parti Grubuna çalışma talimatı verildiğini söyledi.

Bu konuda uzun süredir sürdürdükleri hazırlıklara son şeklini vermekte olduklarını ifade eden Ergin, ''Cumhurbaşkanı seçiminden hemen sonra, Mecliste Anayasa değişikliği için oluşturulacak uyum komisyonuna katılmaları konusunda muhalefet partilerine çağrıda bulunuyoruz'' dedi.

Ergin, Meclis tatile girmeden önce AB 10. uyum ve demokratikleşme paketini geçirmeyi ve anayasa değişikliklerini yapmayı hedeflediklerini belirterek, ''Önümüzdeki haftadan sonra bu komisyonu çalıştırmaya başlayacağız'' dedi.

Ergin, bazı AK Parti'li milletvekilleriyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in; muhalefeti, çerçevesini çizdiği AB 10. Uyum Paketi çalışmalarına katılmaya çağırdığını söyledi.

Sadullah Ergin, oluşturulacak komisyona katılacak siyasi partilerle bu çalışmaları en kısa sürede bitirip, Meclis tatile girmeden önce AB 10. uyum ve demokratikleşme paketini geçirmeyi ve anayasa değişikliklerini yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

AK Parti'li Ergin, uyum paketinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'yu ziyaretlerinde dile getirdikleri konular başta olmak üzere, komisyona katılan siyasi partilerin getirdiği teklifler ve komisyonda üzerinde uzlaşılacak tüm konuların yer alabileceğini ifade etti.

Uyum paketinde; YÖK ve eğitim sistemi, cumhurbaşkanı seçimlerinin 5+5 formülüyle yeniden dizayn edilmesi, seçim yasaları, siyasi etik kanunu, siyasetin finansmanı yasaları ve yargı reformunun yer aldığını belirten Ergin, ''Başta bu konular olmak üzere, uyum komisyonunda dile getirilebilecek ve üzerinde uzlaşılabilecek tüm konular da yer alabilecektir'' dedi.

Sadullah Ergin, Mecliste grubu bulunan ya da bulunmayan tüm siyasi partilerle bu çerçevede geniş katılımlı bir çalışma başlatmak üzere, AK Parti olarak hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

-''UZUN SÜREDİR HAZIRLIĞI YAPILIYORDU...''-

AK Parti Grup Başkanvekili Ergin, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Ergin bir gazetecinin, bu paketin Cumhurbaşkanlığı seçimi pazarlıkları çerçevesinde gündeme getirilmesinin etik olup olmadığının sorulması üzerine, bu paket ve içerisindeki konuların bugün gündeme gelmediğini söyledi.

Paketin, üzerinde uzun süredir hazırlıkların yapıldığı ve Türkiye'nin AB uyum sürecinde yapmayı taahhüt ettiği konuları içerdiğini dile getiren Ergin, şunları kaydetti:

''Muhalefet partileri talep etse de etmese de AK Parti hükümetinin bunları yapma görevi var. Siyasi etik açısından sakınca görmüyorum. Parlamenter demokrasilerde milletin iradesinin temsil edildiği makam Meclistir. Bu anlamda siyasi partilerin ve milletvekilerinin temel görevleri, yapılacak yasama çalışmalarına ve genel kurul faaliyetlerine katılmaktır.

Elbette siyasi partilerimiz kendi tavırlarını belirleyeceklerdir. Bu anlamda biz çağrımızı yapacağız, katılana da katılmayana da saygı duyarız. Ama millet bunun değerlendirmesini yapacaktır. Biz Türkiye'nin mesafe katetmesi ve demokratikleşmesi önündeki gelişim sürecinde bu çalışmalara katkı verecek partilerimizle çalışmayı devam ettireceğiz.''

-''ERKEN SEÇİM İHTİMALİNİ DEĞERLENDİRMİYORUZ''-

AK Parti'li Ergin, erken seçimin olup olamayacağı yönündeki bir soru üzerine, ''Şu an için bu ihtimali değerlendirmiyoruz. Ancak gelişen siyasi gelişmeler ve yeni ortaya çıkacak durumlar elbette o günün şartlarında değerlendirilecektir'' dedi.

''Böyle kritik bir dönemde bunun bir pazarlık konusu olmadığını mı söylüyorsunuz, neden bugün?'' sorusunu yanıtlarken Ergin, bugüne kadar 9 uyum paketi çıkarıldığını, bunun da 10. olduğunu belirterek, bu paketin devam eden bir sürecin parçası olduğunu kaydetti. Ergin, ''Bu yüzden öyle özel değerlendirmeleri kabul etmiyorum'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ergin, Adalet Bakanı Çiçek'in, bu önemli paketi basın toplantısı yerine neden özel bir televizyon kanalında açıkladığının sorulması üzerine, ''Dünkü yoğunluk içerisinde olabilir. Sayın bakanımız bunun cevabını daha doğru verebilecektir'' dedi.

''Bu paketi yarın da açıklayabilirdiniz, zamanlama açısından bir kaybınız olmazdı. Zamanlama açısından, bizi ve kamuoyunu bunun bir siyasi manevra olmadığına ikna edebilmeniz çok zor görünüyor. Neden bugün?'' sorusuna Ergin, ''Bizim bugüne kadar yaptığımız çalışmaların zamanlamasında özel bir anlam aramadınız. 10. paketin çalışmaları bugün başlamıyor, hazırlıklar 1 yılı aşkın bir süredir devam ediyor'' yanıtını verdi.

Ergin, başka bir soru üzerine, paketin ana başlıklarının uyum komisyonunda şekilleneceğini belirterek, ''Belirttiğim başlıklarla, üzerinde uzlaşılabilecek diğer başlıkları görüşmek üzere inşallah önümüzdeki haftadan sonra bu komisyonu çalıştırmaya başlayacağız'' diye konuştu.
27 Nisan 2007, Cuma
 

Benzer konular

Top