1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Akıl Hastalığı Nedeni İle Boşanma

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve dderya tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. dderya
  Uykumvar

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.150
  Beğenileri:
  7.965
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  127 ÇTL
  Medeni Kanunumuzda boşanma sebepleri özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ikiye ayrılmıştır. Uygulamada en fazla dayanılan sebep, genel bir boşanma sebebi olan ve halk arasında şiddetli geçimsizlik olarak bilinen, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanmadır. Kanunda özel boşanma sebepleri ise beş maddede düzenlenmiştir. Bunlar zina, hayata kast, pek kötü ve onur kırıcı davranış, suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme, terk ve akıl hastalığıdır.

  Eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun olması halinde, o evlilik bu sebeple iptal ettirilebilir. Yine kanunda akıl hastalığı özel bir boşanma sebebi olarak da düzenlenmiştir. Kanunda akıl hastalığı dışında başka hiçbir hastalık boşanma sebebi olarak kabul edilmemiştir. Yani eşlerden birinin akıl hastalığı dışında başka bir hastalığa yakalanması halinde, örneğin aids, kanser olması ya da bulaşıcı bir hastalığa yakalanması halinde bu hastalıklar özel bir boşanma sebebi oluşturmaz.

  Kanunumuz sadece iyileşmesi olanaksız akıl hastalıklarını boşanma sebebi olarak kabul etmiştir. Eğer akıl hastalığı iyileşebilir nitelikte bir hastalık ise bu hastalık kaç yıl sürmüş olursa olsun, boşanma sebebi kabul edilmez ve dava reddedilir. Hastanın iyileşmesinin olanaksız olup olmadığının ise resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sağlık kurulunda mutlaka konu ile ilgili uzmanlar bulunmalıdır. Boşanma kararı verilebilmesi için sağlık kurulu raporunda açıkça akıl hastalığının geçmesine olanak bulunmadığı belirtilmelidir. Uygulamada şizofreni ve paranoya iyileşmesi olanaksız hastalıklardan sayılmaktadır.

  Eski Medeni Kanun'umuzda akıl hastalığının geçmesine olanak bulunmadığının resmi sağlık kurulu tarafından tespit edilmesinin yanı sıra akıl hastalığının en az 3 yıl devam etmesi koşulu aranmaktaydı. 2002 yılında yürürlüğe giren yeni Medeni Kanun'umuzda bu konuda bir değişiklik yapılarak süre şartı kaldırılmış ve akıl hastalığının ortak hayatı diğer eş için çekilmez hale getirmesi yeterli görülmüştür. Böylece sağlıklı olan eşin 3 yıl gibi bir süre akıl hastası olan eşle yaşaması ve bu süreyi beklemesi engellenmiştir.

  Bu durumda sağlıklı eşin, diğer eşin akıl hastalığını ispatlaması yeterli olmamakta ayrıca ortak hayatın kendisi için çekilmez hale geldiğini ispatlaması gerekmektedir. Bu durumu ispatlama yükü davayı açan sağlıklı eştedir. Ortak

  hayatın çekilmez hale geldiği her türlü delil ile ispatlanabilir. Özellikle bu konuda tanık beyanları önemlidir. Ayrıca bu konuda bir şüphe varsa, hastalığın ortak hayatı çekilmez hale getirip getirmeyeceği konusunda Adli Tıp'tan rapor alınabilir.

  Akıl hastalığı sebebiyle boşanma davalarının belli bir süre içinde açılma zorunluluğu yoktur. Bir eş yıllarca akıl hastası olan eşine bakmış, ilgilenmiş ve evliliğine devam etmiş olabilir. Yıllar sonra bu sebebe dayanarak boşanma davası açmasında bir engel bulunmamaktadır.

  Akıl hastası olan eşin davranışları kendi iradesi ile olmadığından bu eşin davranışları nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanılarak boşanma kararı verilemez. Örneğin akıl hastası bir eş, diğer eşe karşı şiddet uyguluyor ya da hakaret ediyor bile olsa davranışları iradi olmadığından bu davranışlar nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına karar verilemez. Burada ancak akıl hastalığı özel sebebi ile boşanma kararı verilebilir.

  İyi günde, kötü günde diye başlayan evlilik birliği içinde eşlerden birinin akıl hastası olması nedeni ile boşanma kararı verilmesi bazı kişiler tarafından eleştirilse de sağlıklı eşin ömür boyu çekilmez ortak bir hayat içinde bırakılması adil olmayacağından, diğer hastalıklardan farklı olarak akıl hastalığı için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Av. Ayça ÖZDOGAN / Avukat
   
Benzer Konular
 1. Mc_ÖRGE
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  505
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  735
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.025
 4. RUZG4R
  Mesaj:
  8
  Görüntüleme:
  811
 5. MustafaCİLASUN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  339
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş