Akreditifler (Yurt Dışı Sipariş Avansları)

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Dış ülkelere sipariş edilen mallar için yapılan ödemelerin kayde*dildiği aktif geçici bir hesaptır. Genellikle 1 yıl içinde kapandığından kısa vadeli aktifler içinde stoklar grubunda yer alır.

Hammadde, malzeme veya mal ithalatı için açılan akreditiflerin, diğer bir ifade ile önceden ödenmiş olan avansların ne normal ala*caklar gibi, ne de henüz mala dönüşmediğinden stoklar gibi değer*lenmesi mümkündür.

Sipariş avansı niteliğinde olan akreditiflerin geçici aktif hesaplar olarak dikkate alınıp değerlenmesi gerekir.

Mal ithalatı ile ilgili kısımda akreditif açarak malın yurtdışından ithali durumunda yazılacak yevmiye maddeleri gösterildiğinden bu kısımda bu yevmiye maddeleri üzerinde durulmayacaktır. Bu kısımda sadece akreditif hesaplarının dönem sonundaki değerlemesi üzerinde durulmuştur.

a. Ticaret hukukuna göre akreditiflerin değerlemesi

TTK'nun 75. maddesinin genel hükümlerine göre akreditifler, en çok bilanço gününde işletme için haiz oldukları değer üzerinden değerlendirilirler. Bu değer ise mukayyet değerdir.

b. Vergi mevzuatına göre akreditiflerin değerlemesi

VUK'nun 283. maddesine göre, geçici aktif hesaplar mukayyet değerleri üzerinden değerlendirilirler.

Akreditif bedeli, akreditif masrafları, vergi ve fonlar, kur farkları toplamı ithal edilen malın maliyetini belirleyeceğinden, her ithal edi*len malın ilgili akreditifin muhasebe kayıtlarında ayrı olarak takip edil*mesi gerekir.

Akreditifin kredi karşılığında açılması halinde bankaca dönem sonunda tahakkuk eden kredi faizleri de akreditif hesaplarına akta*rılır
 

Benzer konular

Top