Akrep Zehirlenmesine Karşı Ne Yapmalı

Joker7238

_Pure Love_
Katılım
23 Hzr 2013
Mesajlar
875
Beğeniler
2
Yaş
28
Şehir
Batman
#1
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Polat Durukan, havaların ısınmasıyla birlikte akrep sokmaları sonucu meydana gelen zehirlenme olaylarında artış yaşandığını belirterek, özellikle kırsal kesimde yaşayan kişilerin evin içinde veya dışarıda herhangi bir yere astıkları elbiselerini giymeden önce kontrol edip silkelemelerinde fayda olacağını söyledi.

Durukan, Türkiye'de 13 tür akrep olduğunu ve bunların sadece iki türünün zehirlenmeye neden olduğuna dikkati çekti. Durukan, ancak bu akreplerin neredeyse tamamının sokma sonrasında ciddi ağrı ve sızıya neden olduğunu ifade etti. Akrep sokmalarının daha çok vücudun el, ayak gibi kolay ulaşılabilecek açık bölgelerde görüldüğünü belirten Durukan, şöyle konuştu:
"Kırsal kesimde veya eski yapıların olduğu yerlerde akrep sokması vakalarıyla sık karşılanıyor. Evlerin içine kadar giren akrepler eşyaların veya elbiselerin arasından veya giysilerin cebinden çıkabiliyor. Kırsal bölgelerde elbiselerin cebine veya ayakkabıların içine giren akreplerin sokması nedeniyle zehirlenme olaylarıyla karşılaşılabiliyor. Özellikle kırsal kesimde yaşayan kişiler evin içinde veya dışarıda herhangi bir yere astıkları elbiseleri giymeden önce kontrol edip silkelemelerinde fayda var. Ayakkabılar da giymeden önce kontrol edilmelidir. Bölgelerinde akrep sokması olayları bildirilen vatandaşların daha dikkatli olması gerekiyor."

Türkiye'de özellikle Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgesi dışında akreplerin çok fazla zehirli olmadığını kaydeden Durukan, yine de akrep ısırıklarının ciddiye alınarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı.

AKREP ZEHRİ KALBİ ETKİLİYOR

Akrep zehrinin kalp ve nörolojik sistemi etkilediğine dikkati çeken Doç. Dr. Durukan, "Akrep sokması sonrası kişilerde kalp atım hızını artıran ölümcül ritim bozuklukları oluşabilir. Nörolojik olarak akrep sokması sonrası vücutta his kayıpları oluşabilir. Özellikle akrebin soktuğu bölgelerde, kolda veya bacakta daha fazla hissedilir" diye konuştu.

Akrep sokması sonrasında şiddetli ağrı ve sızlama hissedilebileceğini belirten Durukan, bununla birlikte ısırık bölgesinde kızarma, şişlik, yanma, uyuşma, sistemik etki denilen vücut salgılarında artma, vücutta ateş basması gibi etkiler görülebileceğini söyledi.

AKREP SOKMALARI ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Durukan, arazide daha fazla çalışmaları ve daha korumasız olmalarından dolayı erkeklerde akrep sokma olaylarıyla daha fazla karşılaşıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Anadolu'da kırsal bölgelerde çalışan kadınlar inanç, gelenek ve kültürün etkisiyle ayakları ve kolları kapalıdır. Vücutlarında çok fazla açık yer olmaz. Erkekler ise çıplak ayakla ve kolu kısa elbiselerle çalışmayı tercih eder. Bu durum akrep veya diğer böcek türlerine karşı erkekleri daha savunmasız bırakır. Bundan dolayı da akrep sokmaları erkeklerde daha fazla görülüyor."

ISIRIK BÖLGESİNE BUZ UYGULAMASI YAPILMALI

Akrep sokmalarında halk tarafından bilinen çok yanlış uygulamalar olduğuna dikkati çeken Durukan, özellikle ısırık bölgesinin kesilerek kanatılması ve turnike uygulaması yapıldığını, bazı bölgelerde ise zeytin yağı sürüldüğünü söyledi.

Bu tür uygulamaların yaranın ciddi anlamda enfeksiyon kapmasına neden olabileceği uyarısında bulunan Durukan, enfeksiyon kapan yaranın çok geç iyileşeceğini ve hastanın hayati tehlikesinin oluşabileceğini ifade etti.

Durukan, "Akrep sokmalarında yapılacak ilk iş öncelikle bölgeden veya akrepten uzaklaşmaktır. Sokan hayvanı öldürmek için uğraşılmamalıdır. Daha sonra ısırık bölgesine buz uygulaması yapılması en etkili yöntem. Bu sayede damarlar büzüşerek zehrin yayılmasının önüne geçilir. Daha sonra hastanın vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Durukan, koruyucu tedbirler olarak ise akrep sokması olaylarının yaşandığı bölgenin, arazinin, evin etrafının ve içinin uygun bir şekilde ilaçlanması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Top