1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz
Notu Gizle
Merhaba Ziyaretçi.

"BENİM DÜNYAM" konulu resim yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sizi de bu yarışmaya katılıma davet ediyoruz...

Akrosiyanoz

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur
  Hoşgörülü

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.157
  Beğenileri:
  4.574
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Bayan
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  1.571 ÇTL
  Akrosiyanoz (vücudun uç bölümlerinin morarması) çevrel atardamarların bü*züşmesinden kaynaklanan bir hastalık*tır. Tüm yaşlarda ortaya çıkabilir, ama genellikle 20-45 yaş arasında görülür. Akıl hastalarında çok daha sıktır. Bu grubun yanı sıra öteki akrosiyanoz ol*gularında da belli bir duygusal denge*sizlik sık görülür. Hastalığın ruhsal ve hormonal bozukluklardan kaynaklandı*ğı öne sürülmüşse de, günümüze değin nedeni tam anlaşılamamıştır.
  Akrosiyanozun belirtileri, vücudun uç bölümlerindeki (parmak uçları, bu*run, dudaklar, kulak sayvanı vb) kılcal damarların ve yüzeysel toplardamarla*rın genişlemesiyle birlikte az ya da çok sürekliliği olan bir arteriyol (küçük atar*damar) büzüşmesidir.
  Başlıca belirti morarmadır (siya-noz); ellerde ve daha seyrek olarak ayaklarda, morumsu zemin üstünde kır*mızımsı lekeler görülür. Morarma (sîya-noz) el ya da ayak bileğine doğru sona erer. Buna cilt sıcaklığının azalması, terleme, ellerde ve ayaklarda ağrılı ger*ginlik gibi başka yerel belirtiler de eşlik edebilir. Soğukta artan bozukluklar, et*kilenen uçların ısıtılmasıyla belirgin bi*çimde geriler ya da yok olur. Ama oda sıcaklığında çeşitli belirtiler hafif de ol*sa varlığını korur; bunlar Raynaud sendromundaki gibi nöbetler halinde or*taya çıkmazlar. Her iki biçim arasındaki ayırıcı bir özellik, akrosiyanozda hiçbir zaman solukluk olmamasıdır.Siyanozlu bölgelere parmakla bastı*rınca soluk lekeler ortaya çıkar; parmak çekilince bunlar kaybolur ve morarma çevreden merkeze doğru geriler.Akrosiyanozun gidişi iyi huyludur. Başka etkenler (soğuk ve güçlü dezen*fektanlara bağlı lezyonlar vb) devreye girmedikçe kangren oluşmaz. Yerel lez-yonlann iyileşme eğilimi azdır. Yakın*malar kış mevsiminde ve soğuk iklimli bölgelerde artar, ama yıllar geçtikçe ha*fifleme eğilimi gösterir.Livedo retikularis de atardamarlarda gene soğuğa bağlı olarak ortaya çıkan, ama akrosiyanozdan farklı bir hastalık*tır. Bu hastalıkta ağ biçiminde, morum*su bir dizi sık çizgi ortaya çıkar; bunlar daha çok bacaklarda ve ayak sırtında (daha ender olarak önkol ve el sırtında) yerleşir. Cutis marmorata denen en ha*fif biçiminde hasta soğuğa çıktığında kol ve bacakları morumsu, ağ biçimli beneklerle kaplanır; bunlar, sıcaklık yükselince kaybolur. Daha ilerlemiş bi*çimlerde derinin rengindeki değişiklik*ler tüm soğuk mevsim boyunca sürebi*lir. Ender olarak ülserleşmeler ortaya çıkar. Livedo retikulariste akrosiyanoz*dan farklı olarak yanma ve ülserleş-meyle ayırt edilen ağrılı deri lezyonlan gelişebilir. Ayrıca akrosiyanozda yal*nızca uç bölgeler etkilenmişken, livedo retikulariste bacak ve uyluk gibi orta bölümlerde belirti görülür.Livedo retikularis hemen her zaman üretken (doğurgan) yaştaki kadınları et*kiler. Bu yüzden nedenleri arasında hormonal etkenlerin de bulunabileceği düşünülmektedir. Gerek akrosiyanozda, gerek livedo retikulariste tedavi, etkile*nen bölümlerin soğuktan, enfeksiyon*dan ve travmalardan korunmasına da*yanır. Yalnızca çok ender olgularda da*mar genişletici ilaçlar verilmesi gerekir.
   

Sayfayı Paylaş