Aksırma ve Hapşırma Duası

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Aksırma ve Hapşırma Duası

Aksırma Bilimsel olarak nedir ?

Aksırma, burun zarının ve nefes verme kaslarının sarsıntılı bir hareketiyle havayı bir anda ağızdan ve burundan dışarı atma ameliyesidir.

Aksırma esnasında insan ister istemez kendini kasar. Bu sırada normalden fazla miktarda kan beyne hücum edip beyin için yeterli oksijen ve glikozu temin edecektir.
Aynı zamanda burundaki zararlı şeyler aksırmayla dışarı atıldığı için de vücutta bir rahatlama ve ferahlama meydana gelecektir.

Böyle bir nimete şükür gerekmez mi ?

Evet böyle mükemmel bir olaya şükür gerekmez mi ? İşte peygamberimiz (a.s.m) bu nimete şükür edilmesini tavsiye etmiştir. Peki hadiste bize ne buyurulmuştur ? Hemen nakledeyim :

3371 - Yine Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Allah hapşırmayı sever, esnemeden hoşlanmaz. öyleyse sizden biri hapşırır ve Allah'a hamd ederse, bunu işiten her Müslüman üzerine, yerhamukeallah demesi hak (bir vazife)dir. Ancak esnemeye gelince, iste bu, şeytandandır. Biriniz namazda esneyecek olursa, imkan nisbetinde kendini tutsun ve hah diye ses çıkarmasın. Zira bu şeytandandır, şeytan kendisine gülüyor demektir."

Peki Aksırma Esnasında ne yapmalıyız ?
Aksıran kimse elhamdülillah(Allah'a hamd olsun) diyerek rabbine şükretmeli. Bu olaya şahit müslüman da Yerhamukeallah(Allah sana merhamet etsin) demelidir. Hapşıran kişi de yerhamukeallah diyen müslüman kardeşine Yehdina ve yehdikumullah (Allah bize ve size hidayet versin) demelidir.

Dikkat ediniz. Yukarıdaki verdiğimiz hadise bir kez daha bakarsanız hapşırmadan sonra elhamdülillah demek sünnet nevinden olduğunu görürsünüz. Ama yerhamukeallah demek müslüman kardeşimiz üzerine bir vazifedir ve bir haktır.

İnşaallah bu karşılıklı dualaşma nevinden aksırık duasını da sizle paylaşmış olduk. Allah’a emanet olunuz.
 

Paradoks ~

... Elif ...
Katılım
6 Eyl 2011
Mesajlar
5,208
Beğeniler
70
Şehir
Konya
#2
Aksırınca Okunan Dua


Aksırınca Okunacak Dua Nedir

Sizden biriniz aksırınca;

Elhamdülillah

Allah'a hamdolsun.desin.
(Bunu işiten) kardeşi veya arkadaşı;

Yerhamükallah

Allah'ın rahmeti üzerine olsun. desin.
O da

Yehdikümullahü ve yuslihu baleküm

Allah size hidayet etsin (hidayette daim kılsın) ve halinizi ıslah eylesin. desin.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki Aksırınca Blhamdülillah diyen göz ağrısı görmez.Aksırınca Elhamdülillah diyeni, 70 türlü beladan korunur.
 

Benzer konular

Top