1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Aktivizm-Aktivizm tipleri

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 26 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Aktivizm

  Genel anlamda aktivizm, toplumsal değişme ya da politik değişiklik meydana getirmek için kasıtlı bir biçimde yapılan eylem olarak tanımlanabilir. Bu eylem çelişmeli tartışmalarda taraflardan birini desteklemek ya da muhalefet etmektir.
  Anti Sarkozi eylemleri

  Aktivizm kelimesi sıklıkla protesto veya muhaliflik ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır, ancak aktivizm sayısız politik yönlendirmede yer bulabilir ve geniş bir biçim yelpazesi içinde oluşabilir; bir gazeteye ya da politikacıya bir mektup yazmaktan, politik kampanyadan, ekonomik aktivizmden (tercih edilen şirketleri desteklemek veya boykot etmek gibi), toplantılardan, blog yapmaktan ve sokak yürüyüşlerinden, grevlere ve hatta gerilla taktiklerine kadar. Daha keskin çelişkili durumlarda, yorumlayanın aktivistin yaptıklarını destekleyip desteklememesine bağlı olarak bir kesim tarafından özgürlük savaşçısı diye adlandırılanlar, karşı kesim tarafından terörist olarak tanımlanabilmektedir.

  Bazı durumlarda aktivizmin protesto ya da karşı koymayla hiç bir ilişkisi yoktur: Örneğin,kimi dinî, feminist ya da etyemez aktivistler hükümetin yasaları değiştirmesini sağlamak yerine doğrudan insanları davranışlarını değiştirmeye ikna etmeye çalışırlar. Kooperatif hareketi, kooperatif ilkelerine uygun yeni kurumlar oluşturmaya çalışır ve genellikle ne lobi ne de siyasi protesto yapar.

  Dönüşümcü aktivizm

  Dönüşümcü aktivizm düşüncesi dünyada anlamlı bir değişiklik yaratmak için dışlarında olduğu kadar kendi içlerinde de dönüşmeleri gerektiğini söylemektedir.

  Dönüşümcü aktivizmin bir örneği Birleşmiş Milletler tarafından şu şekilde tanımlanan; "sürdürülebilir barış için, çelişkiler nedeniyle harap olmuş bir ülkede gerekli şartları oluşturmak adına bir yardım yolu" barışgücüdür. Barışgücü çatışma sonrası bölgelerde barış süreçlerini izler ve gözlemler ve tarafların imzalamış olabilecekleri barış antlaşmalarının uygulanmasında taraflara yardımcı olur. Bu yardım bir çok biçimde olabilir; güven oluşturucu durumlardan, güç paylaşım düzenlemelrine, seçim desteğinden, hukukun üstünlüğünün desteklenmesine ve ekonomik ve toplumsal gelişime kadar. Bu açıdan BM Barışgücü (kafalarına taktıkları mavi berelerden dolayı sıklıkla Mavi Bereliler olarak anılırlar) askerlerden, polis yetkililerinden ve diğer sivil personelden oluşabilir.

  Diğer bir örnek ise farklı ırklardan oluşan toplumlarda yaşama seçneklerini artırmanın cesaretlendirilmesidir. Bu tür toplumlar üyelerinin zihinlerinin yeni fikir, kültür, tarihsel perspektifler açılmasıyla tam anlamıyla dönüşebilir ve dar görüşlü hayata bakış toplumsal ilişkilerden eninde sonunda yarar görebilir.

  Dönüşümcü aktivizmin bir diğer örneği dönüşümcü ekonomidir. Bu düşünce insanın kendi farkındalığını artırarak bir toplumda kaynak akışını değiştirebileceğini dile getirmektedir. İnsanlar kendi ihtiyaçlarının gerçekte ne olduğuna dair kendilerini gözlemler. Bu onların gerçekten nelere ihtiyaçları olup olmadığını fark etmelerini sağlar. Gelişen farkındalık ile toplumdaki kaynak akışı değişir.

  Dönüşümcü siyaset insanların gerçek gücün ne olduğunu hissetmeleri için kendi içlerine bakmaları konusunda rehberlik edilmesidir. Kişiler gerçek gücün herkesin birbiri ile derin bir bağı olduğunu görebilmek ve bulunduğu yere iz bırakmak olduğunu keşfedebilir. Bu durumda güç bir kişi üzerindeki güç değil artık yeni bir toplum yaratmada toplu yaratıcılığın serbestleştirilmesindedir.

  Aktivizm tipleri

  * Sivil itaatsizlik
  * Komün oluşturma

  o Aktivizm endüstrisi
  o Kooperatif hareketi
  o Elişi aktivizmi
  o Basit yaşama aktivizmi
  * Ekonomik aktivizm
  o Boykot
  o Yatırım boykotu
  * Franchise aktivizm
  * Lobicilik
  * Medya aktivizmi

  o Kültür çeşitliliği aktivizmi
  o Hacktivizm
  o İnternet aktivizmi
  * Propaganda
  o İletişimde gerillacılık
  * Şiddet karşıtlığı
  * Şiddet aktivizmi

  o Asilik
  o Terörizm
  * Protesto
  o Gösteri
  o Doğrudan tepki
  o Toplumsal değişim için tiyatro
  o Protest müzik
  * Grev
  * Gençlik aktivizmi

  o Öğrenci aktivizmi
  o Gençlerin yönettiği medya


   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  2.380
 2. ZeyNoO

  Kıyı Tipleri

  ZeyNoO, 18 Nisan 2011, Paylaşıldığı Yer: Coğrafya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.021
 3. MeRciMeK
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  640
 4. Paradoks ~

  Toprak tipleri

  Paradoks ~, 21 Ekim 2011, Paylaşıldığı Yer: Coğrafya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.483
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.347
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş