1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Akvaryum bakımı

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve imposibel tarafından 19 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. imposibel

  imposibel Usta

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  292 ÇTL
  Biyolojik dengesi oturmuş, balıkları, bitkileri ve dekorasyonu tamamlanmış, kısacası düzene girmiş bir akvaryumun bakımı fazla çaba gerektirmez. Fakat balıklarınızın sağlıklı ve akvaryumunuzun güzel kalması için düzenli bir bakımın gereklerini yerine getirmelisiniz. Bu konuda yapılabilecek en iyi şey, aksatmadan uygulanacak bir bakım takvimi oluşturmaktır. Her iki haftada bir %25 oranında su değiştireceksiniz, diyelim. Haftanın belirlediğiniz bir gününde , örneğin her ikinci pazar günü bu kısmi su değişimini yerine getirmelisiniz. Bakımlı ve güzel kaldığı sürece akvaryumunuzdan aldığınız zevk devam edecektir.
  Akvaryumunuzda sağlıklı bir bitki örtüsü varsa akvaryum kumu yıllarca temizlenmeden yerinde kalabilir. Akvaryum tabanında yavaş bir su dolaşımı gerçekleştiren taban ısıtma sistemleri de (örneğin BioPlast Thermo-Float-System) akvaryum kumunun kokuşmadan yıllarca sağlıklı kalmasına katkıda bulunurlar.
  [​IMG]
  Her gün:

  Yemleme
  Balıklarınıza günde 2 veya 3 kez birkaç dakika içinde bitirebilecekleri kadar yem verin. Fazla yemlemek hem balıklar için sağlıksızdır, hem de akvaryumunuzun çabuk kirlenmesine ve yosunlanmasına yol açar.

  Balıklarınızın sağlığını yerinde mi?
  Balıklarınızın davranışlarını ve iştahlarını bir gözden geçirin. Herhangi bir anormallik bir hastalık belirtisi olabilir. Hasta bir balığı hiç zaman geçirmeden küçük bir karantina akvaryumuna ayırmak gerekir. Gereken ilaçlamalar bu karantina akvaryumunda yapılabilir. Balıklarınızın toplu olarak yaşadığı esas akvaryumunuza kesinlikle ilaç atmayın; ilaçların birçoğu akvaryumdaki yararlı bakterileri de öldürerek biyolojik dengeyi bozar.

  Su sıcaklığını kontrol edin
  Termometreye bir göz atarak sıcaklığı kontrol edin. Kaliteli bir ısıtıcı termostatın akvaryum sıcaklığını ayarladığınız noktada yıllarca sabit tutabilmesi gerekir. Eğer sıcaklıkta büyük oynamalar oluyorsa nedenini araştırmak, (ışıklandırma sistemi yüzünden veya doğrudan güneş ışığı aldığı için de akvaryum belli saatlerde ısınıyor olabilir) gerekirse daha kaliteli bir ısıtıcı-termostat almak gerekir.

  Filtre düzgün çalışıyor mu?
  Su çıkışına bakarak filtrenizin düzgün çalıştığından emin olun. Akvaryumunuza uygun kaliteli bir filtrenin aylarca tıkanmadan ve yıllarca bozulmadan çalışabilmesi gerekir.

  Haftada bir:

  Ön camdaki yosunların silinmesi
  Yosunlanan ön camları cam çizmeyen türden, sadece bu iş için ayırdığınız, kesinlikle deterjana temas etmemiş bir keçeli bulaşık süngeriyle silin.

  İki haftada bir:

  Düzenli su değişimleri
  Biriken artık maddelerin kısmen atılması ve eksilen minerallerin tamamlanması açısından %20-25 oranındaki düzenli su değişimleri çok önemlidir.

  Bir akvaryum hortumu aracılığıyla akvaryumunuzun suyunun %20-25'ini boşaltın. Bu suyu dipten çekerek akvaryum tabanında birikmiş tortuları da temizleyebilirsiniz.

  Boşalttığınız suyun yerine dolduracağınız, temiz bir kapta üzeri açık dinlenmiş suya, balık sağlığını tehdit eden klor ve ağır metalleri nötralize etmek için iyi bir su hazırlayıcı preparat ekleyin (örneğin 20 litre dinlenmiş su başına 5 ml BioPlast AquaClean). Akvaryumuzda bol bitki, özellikle Echinodorus türleri varsa suda eksilen demiri tamamlamak için dinlenmiş suya demirli sıvı gübre de eklemek (örneğin 50 litreye 5 ml BioPlast FerroPlant) yerinde olacaktır.

  Büyük akvaryumlarda düzenli su değişimleri ayda bir de yapılabilir. Önemli olan, su değişimlerini belirlenmiş periyoda göre düzenli bir şekilde yapmaktır.

  Hızlı uzayan bitkilerin budanması
  Akvaryumunuzun arka planına diktiğiniz hızlı uzayan, tek gövdeden yaprak veren bitki türlerini su yüzeyine eriştikçe budamak gerekir. Bitki gövdesini, tepeden 15-20 cm aşağıdan keserek akvaryum tabanına gömün; bir süre sonra kendiliğinden köklenecektir.

  Ön filtrenin temizlenmesi
  Bazı akvaryumlarda, esas filtrenin aylarca tıkanmadan çalışmasını sağlayacak, kolayca temizlenen bir ön filtere düzeni bulunur. Bu ön filtrenin en azından iki haftada bir suda çalkalanarak temizlenmesi yerinde olacaktır.

  Ayda bir:

  Akvaryum filtresinin temizlenmesi
  Piyasada çeşitli filtre türleri bulunur. Akvaryumun içine konan iç filtreler, akvaryumun dışına konan dış filtreler vardır. En iyisi bilen birinin elinizdeki filtrenin nasıl temizlenmesi gerektiğini size bir kez göstermesidir.

  Filtrelerin çoğunda en azından üç işlevi gerçekleştiren filtre malzemeleri bulunur:

  1. Kaba kirleri tutan, ince filtre malzemelerinin çabuk tıkanmasını önleyen (mekanik) kaba ön filtre malzemeleri

  2. Üzerlerinde biyolojik arınmayı sağlayan yararlı bakterilerin kolonileştiği geniş yüzeyli biyolojik filtre malzemeleri

  3. Filtrenin su çıkışından hemen önce yer alan, ince tortuları tutan (mekanik) ince filtre malzemeleri

  Mekanik filtre: Biyolojik filtre işlevi olmayan ya da az olan, sudaki tortuları tutmak için kullanılan filtre

  Mekanik filtreler önce içi su dolu bir kovada kaba kirlerinden arındırılmalı, sonra akar musluk altında iyice çalkalanarak temizlenmelidir. İnce mekanik filtre malzemesi çoğu zaman yenisiyle değiştirilir.
  Biyolojik filtre malzemesi, yerleşmiş bakteri kolonilerine zarar vermemek için en iyisi eski akvaryum suyuyla hafifçe çalkalanmalıdır. Biyolojik filtre malzemesi yenilense dahi içine bir miktar eski biyolojik filtre malzemesinden katılarak aşılanmalıdır. Bu, yeterli bakteri popülasyonunun çabucak oluşmasını sağlayacaktır.
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
   
 2. imposibel

  imposibel Usta

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  292 ÇTL
  Abyssal Fishes: Okyanusların çok derinlerinde yaşayan balıklar.

  Acclimatization: Balığın yeni bir ortama veya farklı ilklim şartlarına adaptasyonu.

  Acidic (Asidik,Asidite): Su içindeki hidrojen iyonlarının sayısının pH 7.0 altında olması. Ayrıca suyun asidik olması aşırı yemlemeninde işareti olabilir.

  Actinic (Aktinik): Güneş ve benzeri ışınların kimyasal değişikler meydana getirme özelliği. Güneş ışınlarının potosentez için tam bir ışık spekturumu sağlaması.

  Activated Carbon (Aktif Karbon): Deniz,tatlı su ve sudaki pisliklerin katı karbon tarafından absorbe edilmesi.

  Adipose Fin (Adipoz Yüzgeç): Kuyruk yüzgeçine yakın, önünde ve sırt yüzgeçin gerisinde bulunan küçük dolgun bir tip yüzgeç. Tropheus'larda Adipoz yüzgeç yoktur, genelde yayın balıklarında görülür.

  Adnate:
  Yapışmak, birlikte büyümek.

  Aeration (Havalandırma): Oksijenleme amacı ile suyun hareket ettirilmesi, havayla teması.

  Alkaline (Alkalinite): Su içindeki hidrojen iyonlarının sayısının pH 7.0 üstünde olması.

  Air Pump (Hava Motoru): Akvaryuma hava vermeye yarayan elektrikli motor.

  Algae (Alg): Küf, mantar ve şapkalı mantarlarıda içeren tek hücreli mikroskobik tiplerden büyük deniz yosunlarına kadar uzunan ilkel su bitkileri.

  Alimentary Tract: Sindirim sistemi veya kanalı.

  Alveolus, Alveoli (Alveol): Akciğerlede bulunan, bal peteklerine benziyen çukurumsu hücre.

  Ammonia (Amonyak): NH3 Azot döngüsünün ilk adımıdır. Amonyak genellikle balıkların idrarı, ölü balık ve bitki artıkları sonucu oluşmaktadır. Balık ölümlerinin muhtemel sebeblerindendir. Balıkların büyük çoğunluğu için çok zehirli bir maddedir. Akvaryumunuzda sıfır olmasına dikkat edin.

  Ammonia Tower: Biyolojik filtrasyonda kullanılan, biyolojik filtrasyon malzelerinin kullanıldığı plastik bölme. Su filtre malzemeleri arasından geçerken hava ile temas edip bakteriler sayesinde zehirli amonyak ve nitritin atılmasına yardım edilmesi. Bu ıslak/kuru filtrelerde bakteri gelişimini hızlandırır.

  Amphibious (Amfibi): Karada ve suda yaşama yeteneği.

  Anaerobic Bakteriler: Oksijensiz ortamlarda yaşayan bakteri çeşidi.

  Anal Fin (Anal Yüzgeç): Balığın kuyruk bölgesine yakın, üreme organları ile kuyruk arasındaki yüzgeç.

  Anabatoids:
  Atmosfer havasını soluyan balıklar, gurami,betta gibi.

  Aerobic Bakteriler: Oksijenli ortamlarda yaşayan bakteri çeşidi.

  Aragonite (Aragonit):
  Bazı deniz kabuklarının ve resif mercanlarının kalsiyum karbonat iskeletini oluşturan mineral.

  Bacteria (Bakteri):
  Yaşamın başlangıçından beri varolan en ilkel tek hücreli canlılar, nitrojen çevrime yardım ederler.

  Ballast (Balast):
  Floresan ve metal halide lambaların güç kaynağı.

  Biological Filtration (Biyolojik Filtrasyon): Zehirli maddelerin parçalamasıyla oluşturulan süzme süreci. Bu parçalanma sürecinde yararlı bakteriler yardımı ile zararlı maddeler ayrıştırılarak daha zararsız hale getirilir, filtreler malesef zararlı maddeleri tamamen filtre edemiyor.

  Barbel:
  Bazı balıkların ağız kenarlarında bulunan duyargalar kedi balıkları,yayın balıkları ve Loache türlerinde genelde yiyecek aramak için kullanılan anten benzeri organlar.

  Berlin Method of Filtration: Canlı kaya ve protein skimmer kullanılarak yapılan biyolojik filtrasyon yöntemi.

  Bicolor: İki renkli.

  Brachiae: Solungaçlar, balığın solunumu ile ilgili organları.

  Brachiocranium: Solungaçların yapısını destekleyen kılçıklı iskelet.

  Brachiopoda : Saç gibi kaplı, kalp gibi atan bir beslenme organı ve sırt ile göğüs altı sübapları olan bir deniz yumuşakçası.

  Brackish Water (Acı Su): Tatlı su ile deniz suyu arasında kalan bir çeşit su tipi, genellikle büyük göllerin veya nehirlerin okyonuslara aktığı yerlerde bulunur, tuzluluk oranı tatlısuya göre daha azdır.

  Bubble Nest (Köpük Yuva): Kabaracık yuvası, labirentli balıkların yumurtalarını suyun yüzeyinde oluşturdukları kabarcıkların içene yerleştirdikleri yuva.

  Buccal Incubation: Yumurtaları ağızda kuluçkaya yatırma.

  Buffer (Tamponlayıcı): Suyun, içindeki pH değişimlerine dayanmasını sağlayan süreçtir. Suyun kalsiyum karbonat içeriği ne kadar fazlaysa tamponlama kapasiteside o kadar yüksek olur.

  Caudal Fin : Kuyruk yüzgeçi, kuyruk.

  Canine (Kanin): Diğerlerinde daha uzun,büyük ve konik şekilde olan diş.

  Cannister Filter (Dış Filtre): Motoru ve haznesi akvaryumun dışında olan ve bir çift hotum yardımıyla suyu alıp temizleyen filtre.

  Carbon Dioxide (Karbon dioksit): CO2 Canlıların ürettiği atık madde, bitkilerin fotosentez için kullandıkları temel ihtiyaç maddelerinden biri.

  Carnivorous (Karnivor): Etçil, canlı balık avlayanlar.

  Caudal Penduncle: Balığın kuyruğunu gövdesine bitiştiren dar kısım.

  Calcium Carbonate (Kalsiyum Karbonat): CaCO3 Sert suda yüksek konsantrasyonlarda bulunan beyaz, kristalize bir mineral.

  Cephalic Fins: Kafanın hemen yanında bulunan yüzgeçler.

  Cheek: Balığın gözü ile kafası arasındaki bölge.

  Chemical Filtration (Kimyasal Filtrasyon): Kimyasal reaksiyonla çözümlenmiş artıkların arıtılması.

  Chiller (Soğutucu): Akvaryumun ısısını düşürmek için kullanılan soğutucu, akvaryum kliması.

  Chloramine (Kloramin): Sular idaerisinin veya belediyelerin içme suyundaki mikropları öldürmek amacı ile kullandıkları kimyasal, balıklar için öldürücü, çeşitli su düzenleyiciler ile sudaki etkisi engellenebiliyor. Suyu uzun süre havalandırarak dinlendirmek kloraminin etkisini azaltmak için yeterlidir.

  Chlorine (Klor): CL2 Sular idaerisinin veya beledeyelerin içme suyundaki mikropları öldürmek amacı ile kullandıkları kimyasal, balıklar için öldürücü olabiliyor, çeşitli su düzenleyiciler ile sudaki klorun etkisi engellenebiliyor. Suyu bir süre havalandırarak dinlendirmek klorun uçması için yeterlidir.

  Chromatophores: Renkli pigment hücresi.

  Cichlid: Asya, Afrika ve Güney Amerika'ya kadar uzanan bölgede yaşayan bir tür tatlı su balığının genel adı.

  Cirri: Bazı soğuk su türlerinin gözünün üzerinde bulunan kısa bir organ.

  Coitus,Copulation: Çiftleşme.

  Conductivity (İletkenlik): Suyun geçirgenliği,iletkenlik.

  Coral Sand (Mercan Kırığı): Mercanların ezilerek kum haline getirilmesi.

  Cutis: Derinin iç tabakası,ikinci katmanı.

  Daphnia (Su Piresi): Göllerde ve havuzlarda yaşayan küçük canlılar, su piresi

  Deionizer: Mekanik ve kimyasal filtrasyonda çeşme suyunu akvaryuma vermeden önce suyun temizlenmesi işi yapan aygıt, bölüm.

  Denitrification (Denitrifikasyon): Sudan azot ve azotlu bileşiklerin çıkarılma süreci.

  Detritus: Akvaryum tabanına toplanan artıklar.

  Diaphanous: Yarı saydam.

  Diatoms: İçeriği klorofil ve besleyici lipit olan, okyanus ve tatlısularda bulunan tek hücreli organizmalara verilen genel isim.

  Diatom Filter: Özel filtre ortamı sayesinde tek hücreli organizmaları filtre edilmesini sağlayan filtre tipi.

  Dorsal Surface: Balığın sırt bölgesi.

  Dorsal Fin: Balığın kafa ile kuyruk arasında bulunan yüzgeçi, sırt yüzgeçi.

  Dustus Pneumaticus: Yemek borusunu air/swim bladder'e bağlayan tüp.

  Ectoparasite (Dış Parazit): Balığın vücudunun dışında yaşayan yaşayan parazit.

  Egg-Layer (Yumurta döken): Dişi yumurtladıktan sonra döllenen yumurtalar.

  Egg Spots (Yumurta Beneği): Erkeklerin anal yüzgeçlerinde bulunan noktalar.

  Epidermis: Derinin dış katmanı, üst deri.

  Esophagus: Ağız ile mideyi birbirne bağlayan tüp.

  Eye in snout: İktayologların kullandığı, gözün orantılı bir şekilde adım adım ölçülmesi olarak ifade edilen bir ölçü tekniği.

  Fertilization (Döllenme): Sperm ve yumurtanın birleşmesi.

  Filaments: Sivri yüzgeç, kuyruk ucu.

  Fry: Yeni doğmuş veya yumurtadan yeni çıkmış yavru balık.

  Forehead: Kafanın önündeki eğim.

  Fungus:
  Balığın gövdesinde oluşan pamuğa benzeyen mantar.

  Genus: Türleri ayırt etmede kullanılan ve büyük harf ile başlayan bilimsel ifade.

  Gill:
  Solungaç, balığın solunum işlemi sırasında kullandığı organ, Sudaki O2'ni süzer.

  Gill Cover:
  Solungaçı koruyan sert, kemikli tabaka.

  Gonopodia: Canlı doğuranların erkeklerinin, dişilerinin içine sperm koymakta kullandığı uzun bir görünüme sahip anal yüzgeçler.

  Gravid
  : Hamile balık, yumurta dökmeye hazır dişi.

  Guanin:
  Pulların altında bulunan, ışığın yansımasını temin eden madde, genelde tatlısu balıklarında bulunur.

  Hard Water (Sert Su): Su içersinde çözünmüş tuz miktarının yoğun olması.

  Herbivore (Otçul): Besin ihtiyacını bitki ve yosunlardan karşılayan balık grubu.

  HO lighting: Yüksek verimli floresan lamba.

  Hybrid (Kırma, Hibrid): İki farklı türün çifleşmesi sonucu ortaya çıkan tür.

  Hydrogen Sulfide: Hidrojen sulfit.

  Ich, Ichtyophthirius (Beyaz Benek): Beyaz nokta olarak bilinen, tek hücreli bir parazit.

  Ichtyology: Balıkları inceleyen bilim dalı.

  Internal Filter (İç Filtre): Akvaryum içinde kullanılan filtrelere verilen genel isim, iç filtre.

  Invertebrates (Omurgasızlar): Omurgasız tuzlusu hayvanları.

  Iodine: İyot.

  Kalkwasser: Suda çözülmüş olarak bulunan kalsiyum hidroksit.

  Killifish: Yıllık balıkları olarak geçen çok değişik renklere sahip olan fakat ömürleri kısa,üremeleri emek isteyen bir tür. Serkan Alasya'nın sitesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

  Labyrinth Organ (Labirent Organı): Beta Gurami labirentli balıklarda bulunan solunum organı.

  Lamprey:
  Yılan balığı şeklinde yuvarlak ağızlı, emici bir su hayvanı.

  Lateral Line: Balığın her iki yanında ve deri içinde uzanan, sudaki titreşimleri sinir sistemine ileten duyu organı.

  Live Rock (Canlı Kaya):
  Canlı kaya. Deniz akvaryumlarında kullanılan küçük yumuşakça ve alg'lerin işgaline uğramış normal kaya.

  Livebearer (Canlı Doğuranlar): Yumurtaların balığın vücuduna döllendiği ve yavrularını canlı olarak dünyaya getiren balık türü.

  Mechanical Filtration (Mekanik Filtrasyon):
  Mekanik olarak arıtma(süzme) işinin yapılması.

  Metal Halide Lighting (Metal Halide): Reef tanklarının aydınlatılmasında kullanılan en iyi ışıklandırma yöntemlerinden biri, geniş spektrumda doğal ışığa en yakın ışığı veren lamba tipi.

  Milt: Balıkların spermi.

  Mineral:
  Suda doğal olarak bulunan inorganik maddeler.

  Mouth Brooder: Yumurtalarını veya yavrularını ağızda büyütüp,barındıran balıklara verilen isim.

  Nacreous: İnci pulu çekirdeği.

  Nitrification (Nitrifikasyon): Bakteriler tarafından, zehirli amonyağın, nitrit ve nitrata dönüştürüldüğü kimyasal süreç.

  Nitrate (Nitrat): (NO3) Biyolojik süzme ile alınan azot bileşiği.

  Nitrites (Nitrit): (NO2) Süzme işlemiyle alınan amonyak ve nitrat arası bileşik.

  Nuchal Hump (Kafa): Erkek cichlidlerdeki geniş alın.

  Operculum, Opercle:
  Solungaç kapağı

  Otoliths: Balığın işitmesini ve sesin dengelenmesini sağlayan, kulaktaki üç kemik.

  Ovary: Dişinin üreme için salgı yapan organı,bezesi.

  Overfeed: Aşırı besleme.

  Ovipositor: Ucu sivri tüp şeklinde olan ve yumurta bırakmaya yarayan uzuv.

  Ozone: Ozon.

  Peat (Turba, torf): Çürümüş bitkilerden elde edilen kömür, turba yosunu. Suyun pH'nı düşürmek için kullanılan bir tür yosun.

  Pectoral Fins: Göğüs yüzgeçi.

  Pelvic Fins: Anal yüzgeçin önünde bulunan yüzgeç, çıkış yüzgeçi.

  pH: Suyun asit ve alkalitesini anlatan logoritmik ölçü birimi.

  Pharyngeal Teeth: Balığın boğazındaki dişler.

  Photosynthesis: Işık yardımı ile besin biriktirme süreçi.

  Piscovore: Diğer balıkları yiyen balık grubu.

  Planktivore: Plankton ile beslenen balık grubu.

  Pleco (Vatoz, vatos): Pleco veya Plecostomus.

  Powerfilter: İç elektrik motoru olan filtre.

  Powerhead: Güç kafası

  Prefilter: Ön filtre.

  Ray: Yüzgeç zarlarını tutan sert ince kemikler.

  Redox: Bir su kütlesindeki azalma ve oksidasyon potansiyeli için kullanılan kısaltma. Yüksek redox potansiyelli bir su berrak,iyi kaliteli ve yüksek düzeyde O2'e sahiptir. Düşük redox potansiyelli bir su ise düşük kalitesi ve yetersiz düzeyde O2 içerdiğini gösterir.

  Reverse Osmosis: Çeşme suyunu arıtma yöntemlerinden biri.

  Phosphorous (Fosfor):
  Fosforlu. Deniz akvaryumları için önemli trace elementlerden biridir. Genetik madde bloklarının inşasında ATP (adenosine triphosphate) oluşumuna yardım eder.

  Plankton: Besin zincirindeki en ufak ve ilkel yaratıklar.

  Protein Skimmer: Protein toplayıcısı, deniz akvaryumlarında, elektrik yüklü, aktive edilmiş bir köpük oluşturarak sudan atık maddeleri toplayan bir çeşit filtre.

  Salt (Tuz): Anyon ve katyonların genel adı.

  Saggita: Kulaktaki en büyük otolith.

  Scale: Pul.

  Scalpel: Cerrah balığının sırtındaki dikenler.

  School (Sürü): Aynı tür veya cins balıkların grup halinde bir arada yüzmeleri.

  Scute: Yayın balıklarının sert sırt pulu .

  Sediment: Akvaryum tabanında biriken atıklar,yem,bitki,ölü balık, tortular.

  Shaol: Aynı türden balıkların bir arada bulunması.

  Shimmies: Üşüyen balıkların hareketsiz, yan yana durmaları.

  Silicon (Silikon): Silisyum, deniz sistemlerindeki eser elementlerden biri.

  Soft Water (Yumuşak Su):
  Su içersindeki çözünmüş tuz miktarının çok az olması.

  Spawning: Yumurtlamak .

  Species: Tür, cins.

  Specific Gravity (Öz Ağırlık): Saf suya göre, bir sıvının yoğunluk oranı.

  Strain: Aynı özellikteki balıklar,türdeş.

  Strontium: Mercan resiflerinin büyümesi için gerekli temel elementlerden biri.

  Subspecies: Alttür.

  Substrate (Substrat): Akvaryum tabanında kullanılan çakıl,mercan kırığı,midye kırığı,nehir kumu. Alt tabaka,alttaş.

  Substratum:
  Doğada tabanda bulunan maddelerin(çakıl,mercan,kum)farklı katmanları.

  Swim Bladder,Air Bladder: Balığın suyun içersinde dengede durabilmesini sağlayan içinde gaz dolu olan organ.

  Trace Elements (Eser Elementler): Tatlısu ve tuzlu su akvaryumlarında gerekli olan birçok elemente verilen genel isim, çok az miktarda bulunur, kalsiyum, stransiyum, iyot, ozon, kobalt, demir, bakır, selenyum.

  Trickle Filter:
  Bölmelerde biyolojik filtrasyon malzelerinin kullanıldığı, suyun filtre malzemeleri arasından geçerken hava ile temas edip yararlı bakteriler sayesinde zehirli amonyak ve nitritin atılmasına yardım edilmesi. Bu ıslak/kuru değişim filtrelerdeki bakteri gelişimini hızlandırır.

  Tubercle: Tatlısu balıklarının solugaç kapaklarında görünen küçük beyaz sivilce benzeri kabarcıklar.

  Turbulence: Hızlı ve güçlü su hareketi.

  Ultraviolet Sterilizer (UV): Zararlı bakteri ve mikro organizmalardan UltraViole ışığı kullanarak arıtma yöntemi.

  Undergravel Filter: Tabanda oluşan pisliklerin, çakılların altındaki tabla aracılığı ile temin edilen süzme yöntemi.

  Ventral Fin (Ventral Yüzgeç): Karınaltı yüzgeçi.

  Ventral Surface (Karın Bölgesi) : Balığın midesinin ve üreme organlarının olduğu bölge.

  Venturi: Silindirik bir yapıya sahip olan, havanın suyun içinden hızlı bir şekilde geçtiği popüler bir protein skimmer dizaynı.

  VHO Lighting: Yüksek verimli floresan ışığı. Bu tip ışıklar özel balats ile kullanılır ve geniş spektrumda ışık verir.

  Wet/Dry Filter (Islak Kuru Filtreler): Islak/Kuru filtre, bölmelerinde biyolojik filtrasyon malzelerinin kullanıldığı, suyun filtre malzemeleri arasından geçerken hava ile temas edip yararlı bakteriler sayesinde zehirli amonyak ve nitritin daha hızlı atılmasını sağlayan filtre tipi.

  Zeolite (Zeolit):
  Amonyağı kendi üzerinde toplayarak akvaryumdan atılmasını sağlayan madde, sadece tatlısu akvaryumlarında kullanılır.

  Alıntı.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.842
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  773
 3. alemdar
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  504
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  439
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  14
  Görüntüleme:
  5.483
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş