1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Akvaryumun Balık ile Donatımı ve Bakımı

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  AKVARYUMUN KURULMASI:

  Akvaryumun Balık İle Donatımı ve Bakımı:
  Akvaryuma koyacağımız balıkları seçerken karakterlerinin birbirlerine uygun olmasına dikkat etmemiz gerekir. Saldırgan balıklarla sakin balıkları aynı akvaryuma koymamalıyız. Satın alacağımız balıkların yüzgeçleri tam olmalı, vücutlarında benek veya lekeler olmamalıdır. Aldığımız balıkları en kısa zamanda akvaryumun bulunduğu bölgeye getirmeli ve eve getirirken de suyunun soğumamasına dikkat etmeliyiz. Balıkların bulunduğu suyun sıcaklığı ile akvaryum suyunun sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkından balıkların etkilenmesini önlemek için; balıkların bulunduğu paketi ağzını açmadan akvaryum içine koymalı ve en az 45 dakika boyunca beklemeliyiz.

  Akvaryuma asla balıkları tek olarak koymamalıyız. En azından küçük gruplar halinde veya çift olarak koymamız gerekir. Yaklaşık olarak balıkların uzunluklarının her cm si için 1 lt su gereklidir. Eğer balıklar çok hareketlilerse daha fazla su gerekir.Akvaryumumuza koyacağımız balık sayısını bu şekilde hesaplayabiliriz.

  Balıkları akvaryuma koyduktan bir süre sonra ölümler oluşabilir. İlk düşünmemiz gereken; suyun yapısı, özellikle de pH ve sertliği olmalıdır.

  Akvaryumu düzenledikten sonra temizlik için sık sık su değişiminden kaçınmamız gerekir. Eğer su bozulmuşsa suyu tamamen değiştirmek yerine bir kısmını yenilemeliyiz.

  Akvaryumun ısısını düzenli olarak kontrol etmeliyiz. Özellikle tropikal balıklarda (çoğunluğu 25 derece civarındaki sıcaklıkları severler) su sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğünde keyifsizlik başlar. Soğuk su balıkları içinse su sıcaklığının gereğinden fazla yükselmemesine (22-24 dereceyi geçmemesine) dikkat etmeliyiz.

  Balıkların genel durumunda bir anormallik olup olmadığını sık sık gözlemlemeliyiz. Normalde yüzeye yakın yüzen bir balık köşeye sinmiş mi? Yada balıklar toplu halde su yüzeyine çıkmışlar mıdır? Yüzüşlerinde dengesizlik var mı? Yüzgeç kenarları tam mı yoksa eksilmeler var mı? İştahları yerinde mi? v.b. bir çok noktaya dikkat edilmelidir.

  Akvaryum suyunu özellikle pH ve sertlik yönünden belli aralıklarla kontrol etmemiz gerekir. Ayrıca suda bulanıklık ya da renginde yeşillenme olup olmadığını da gözlemlemeliyiz. Su yüzeyinde yada tabanda ölü balıklar yada tüketilmemiş yen artıkları varsa bunları en kısa zamanda uzaklaştırmamız gerekir.

  Düzenli ve yeterli derecede mümkün olduğunca değişik yemler kullanarak yemleme yapmalıyız. Verilecek yem miktarı balıkların tüketebileceği kadar olmalıdır. Küçük porsiyonlar halinde ve sık sık yemleme yapmak gereklidir. Balıkların tüketemediği yem tanelerinin suyun yapısını bozacağını unutmamalıyız.

  Buharlaşıp azalan suyun yerine saf su, yağmur suyu yada sertliği düşürülmüş su ilave etmeliyiz. Hiçbir zaman çeşme suyu kullanmamalıyız.
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  AKVARYUMUN AYDINLATILMASI:

  Akvaryumun aydınlatılmasından kastımız daha çok yapay ışınlandırmadır. Doğrudan Güneş ışığı almayan ama dolaylı olarak iyi aydınlanan bir yere konan akvaryum Güneşli günlerde günlük ışık ihtiyacını karşılayabilir. Ama günlerin her zaman aynı şekilde ışıklı olmasını bekleyemeyiz. Özellikle bitkili akvaryumlarda günde 10-12 saat ışıklandırma yapılmalıdır. Ancak fazla ışıklandırmanın bitkiler ve alglerin üremesini çok fazla arttıracağını unutmamalıyız. Alglerin fazla miktarda artması oksijen tüketimini arttıracaktır.Bu tehlike bol havalandırma ile ortadan kaldırılabilir.Esas olan tehlike; bol fotosentezin bol karbonik asit meydana getirmesi ve bunun sonucunda da tehlikeli boyutta pH yükselmesine sebep olmasıdır.Bu da balıklarda ani ve toplu ölümlere neden olur.Suyun renginin yeşile dönmesi alglerin çok fazla ürediğinin belirtisidir. Bu durumda ışıklandırmanın azaltılması veya bir süre kesilmesi gerekir.

  Pratik olarak ışık miktarını ayarlamak istiyorsak; desimetrekare başına normal ampuller için 2 watt, flüoresans lambalar içinde 2/3 watt lık ışıklandırma yeterli olur. Eğer akvaryum 30 cm den derin ve suyunun saydamlığı azalmışsa ışık miktarı biraz daha arttırılabilir.
   
 3. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  AKVARYUMUN ISITILMASI:

  Balıklar soğukkanlı hayvanlardır. Yani vücut sıcaklıklarını sabit tutamazlar. Balıkların vücut sıcaklığı hemen hemen suyun sıcaklığıyla aynıdır. Vücut sıcaklıkları, suyun sıcaklığına direkt olarak bağlı olduğu için sudaki ani sıcaklık değişimlerinden çok fazla etkilenirler. Bu sebeple ani sıcaklık değişikliklerinden mutlaka kaçınmak gerekir. Kesinlikle akvaryuma sıcak su koyarak su sıcaklığını yükseltmeye çalışmamalıyız.

  Balıklar doğada günlük yada mevsimsel sıcaklık değişimleri ile karşılaşırlar. Yıllık değişiklikler balıkların yumurtlama ve üreme dönemlerini etkiler, zamanından önce ya da sonra yumurtlamasına neden olabilir.

  Her balık için uygun olan sıcaklık değeri farklıdır. Akvaryumumuza koyduğumuz balık türlerinin optimum sıcaklık değerleri birbirine yakın olmalıdır ve su sıcaklığı bu değeri sabit olarak karşılamalıdır. Tropikal balıklar için en iyi sıcaklık değeri 24-25 derece arasındadır. Bir sıcak su balığı soğuk suda tutulduğu takdir de rengi solar, hareketliliği ve iştahı azalır. Uzun süre bu durum devam ederse ölümler görülür. Su sıcaklığı çok yüksekse bu defa da balıkta çok fazla bir renklenme ve huzursuzluk oluşur.

  Akvaryumlarda kullandığımız ısıtıcıların büyük bölümü termostatlıdır. Yani akvaryum suyunun sıcaklığını ayarladığımız sıcaklıklarda sabit tutabilirler. Ancak ısıtıcıyı yeni aldıysak su sıcaklığını termometre ile ölçerek termostatın doğru çalıştığından emin olmalıyız.
   
 4. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  AKVARYUMUN HAVALANDIRILMASI

  Bitkili bir akvaryumda balık sayısı çok fazla değilse akvaryumun dışarıdan havalandırılmasına çok gerek kalmayabilir. Çünkü akvaryum içindeki bitkiler ve balıklar arasında oksijen ve karbondioksit alışverişi açısından bir denge vardır. Gündüz bitkiler sudaki karbondioksiti alarak suya oksijen verirler. Balıklarda sudaki bu oksijeni alıp suya solunum sonucunda çıkan karbondioksiti verirler. Ancak bitkiler geceleri metabolizmaları gereği oksijen tüketmeye başlarlar. Buna karşın geceleri balıkların karanlıkta çok daha az hareket etmeleri sebebiyle oksijen tüketimleri azalır be bitkilerin kullandığı oksijen buradan karşılanabilir. Ama içinde çok fazla balık bulunan akvaryumlarda ve özelliklede üretim yapılıyorsa mutlaka havalandırmanın yapılması gereklidir.

  Su sıcaklığı arttıkça oksijenin sudaki çözünürlüğü ters orantılı olarak azalır. Bu sebeple sıcak su akvaryumlarında daha fazla havalandırmaya gerek duyulur. Sudaki oksijen miktarının yeterli olup olmadığını anlamanın en kolay yolu balıkları gözlemlemektir. Eğer balıklar sanki suya asılı gibi yüzeyde duruyor ya da bazen sudan dışarı atlayacaklarmış gibi davranıyorlarsa sudaki oksijen miktarının tükenmeye başladığının sinyalidir.

  Havalandırma ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bazı durumlarda suda oksijen azlığı görülebilir. Bunun en büyük sebebi fazla miktarda verilen yemlerin bozulması ya da akvaryumda oluşan toplu ölümler sebebiyle balıkların çürümesinden kaynaklanması olabilir. Bu tür durumlarda sudaki mikroorganizmalar çok fazla sayıda çoğalarak sudaki oksijen seviyesini düşürebilirler.

  Hava pompalarının ucuna takılacak hava taşlarıyla, havanın su içinde çok ince kabarcıklar şeklinde ve akvaryumda çok yavaş bir su hareketi oluşturacak şekilde dağıtılması önerilir. Çok fazla oksijen verilmesinin de balıklar için zararlı olacağını unutmamalıyız. (Balık hastalıkları kısmına bakınız)
   
 5. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  AKVARYUMUN FİLTRASYONU:

  Akvaryumda biriken yabancı maddeleri temizlemek, suyun sertliğini azaltmak, tedavi yada başka amaçlarla akvaryuma verilen maddeleri uzaklaştırmak, sudaki biyolojik dengeyi kurmak v.b. nedenlerle akvaryum suyunun filtrelenmesi gerekir. Bunun için çok değişik filtre tipleri kullanılır.

  Çalışma prensipleri akvaryum ve filtre içindeki su seviyelerinin eşit olması zorunluluğuna dayanmasıdır. Hava ile birlikte filtre içindeki temizlenmiş su, üstten akvaryuma verilir. Akvaryuma su girince su seviyesi artacağından filtreye doğru bir akıntı başlar. Filtre içindeki süzgeçten geçen su temizlenerek tekrar akvaryuma verilir.

  Akvaryumdaki filtrelerin belli aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Piyasada en çok satılanı süngerli içi filtrelerdir. Bunların süngerleri 3-4 günde bir temiz su kullanılarak iyice yıkanmalıdır. Deterjan kullanmak, bu deterjanların kalıntısı süngerde kaldığı takdirde balıklar için zararlıdır. Sık sık akvaryum suyunu değiştirmek yerine filtrenin temizliğinin yapılması önerilir.
   
 6. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  AKVARYUMDA BALIK BAKIMININ TEMEL KURALLARI:

  Akvaryumdaki balık türlerinin sayısı ne kadar fazla ise onların farklı olan ihtiyaçlarını karşılamak o derecede zor olacaktır. Balık çeşitlerinin sayısının az olması bu bakımdan daha çok tercih edilen bir olaydır.

  Akvaryumun büyüklüğü içindeki balıklara yeterli olmalıdır. Yaklaşık bir hesaplamayla balık boyunun her santimetresi için 1 litre su gereklidir. Ancak balıklar büyüdükçe ihtiyaçları olan su miktarı da artar. Gereğinden gazla balık olan bir akvaryumda hem oksijen eksikliği oluşmaya başlar hem de balıklar için hareket serbestliği azalmış olur.

  Akvaryum yerinin seçiminde ayrıntılı olarak bahsettiğimiz noktalara dikkat edilmelidir.

  Su sıcaklığı mutlaka balıklar için optimal olan değerler arasında olmalıdır ve ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınılmalıdır. Kış aylarında akvaryumdaki su sıcaklığı, yavaş yavaş çok az miktarda düşürüldüğü takdirde balığın doğal ortamındaki koşullar daha fazla sağlanmış olacaktır.

  Taban kumu seçiminde balıklar için koyu renkli mümkünse uygun büyüklükteki nehir kumu kullanılmalıdır. Piyasada en çok satılanı deniz kumudur. Nehir kumu bulunamadığı takdirde deniz kumu da kullanılabilir.

  Akvaryuma ilk balığı, akvaryum suyla doldurulup iyice havalandırıldıktan bir hafta sonra konmalıdır.

  Balıklar satın alındıktan sonra suları soğutulmadan akvaryumun bulunduğu yere kadar uygun sıcaklık şartlarında getirilmeli ve akvaryuma aniden konmamalıdır. Balıklar içinde bulunduğu torbayla birlikte akvaryumda en az 45 dakika bekletilmeli ve poşet içindeki su sıcaklığı ile akvaryumdaki su sıcaklığı dengelendikten sonra akvaryum içine salıverilmelidir.

  Akvaryumdaki balıkların karakterleri bir birine uyumlu olmalıdır. Sakin ve saldırgan balıkları aynı akvaryum içine koymamalıyız.

  Akvaryumu kurduktan sonra balıkları rahat bırakmalıyız. Canımız sıkıldıkça suyunu değiştirme, temizlik yapma, yemleme, aksesuarların yerlerini değiştirme v.b sebeplerle balıkları huzursuz etmekten kaçınmalıyız. Uzun süreli periyotlarla olmak kaydıyla suyun bir defada 1/3� ünden fazlasını değiştirmemeliyiz.

  Yemlemenin düzenli yapılması gerekir. Aşırı miktarda ve çok sık yem verilmemelidir. Kuru yem kullanıyorsak yemler tabana düşmeden balıklar tarafından tüketilebilecek miktarda olması yeterlidir. Canlı yem kullanıyorsak ise verdiğimiz canlı yemler bir iki saat içinde tamamen tüketilmelidir. Daha fazla miktarda verilen yemler tüketilemediği taktirde suyun yapısını bozacağı için tehlikelidir.

  Filtreyi sık sık temizlemeli eksilen suyu uygun şartlardaki suyla en geç ayda bir kez tamamlamalıyız.

  Eğer akvaryumda ölü balıklar ve yem artıkları varsa derhal akvaryumdan uzaklaştırılmalı, hasta balıklarda ayrılarak başka bir akvaryumda tedavilerine devam edilmelidir.
   
 7. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  AKVARYUMUN KURULMASI:

  Yer Seçimi ve Akvaryumun Yerleştirilmesi:

  Yer seçiminde öncelikle dikkat edeceğimiz nokta, akvaryumdaki tüm canlıların ışık gereksinimini karşılamak olmalıdır.Aynı zamanda direk Güneş ışığının vurmadığı ve pencereden uzak bir yere koymalıyız. Çok parlak Güneş ışığı hem bitkiler için uygun değildir, hem de alglerin çok fazla çoğalmasına neden olurlar.Alglerin fazla miktarda artması oksijen tüketimini arttıracaktır.Bu tehlike bol havalandırma ile ortadan kaldırılabilir.Esas olan tehlike; bol fotosentezin bol karbonik asit meydana getirmesi ve bunun sonucundada tehlikeli boyutta pH yükselmesine sebep olmasıdır.Bu da balıklarda ani ve topyekün ölümlere neden olur.Işık ihtiyacı direkt olarak Güneş ışığından değil uygun miktardaki yapay ışıklandırma ile karşılanabilir.

  Akvaryumu koyduğumuz eşyanın sarsılmamasına ve devamlı olarak sabit kalabileceği bir yer seçmeye dikkat etmamiz gerekir.Çünkü balıklar devamlı olarak yapılacak değişikliklerden ve akvaryumda yapılacak işlemlerden hoşlanmazlar."Akvaryumun bakımı zor, ne kadar çok uğraşsamda balıklarım sürekli ölüyor " diyen birine, "akvaryuma mümkün olduğunca ellerini az sok" tavsiyesinde bulunulabilir.
   
 8. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Aksesuarların Yerleştirilmesi:

  Aksesuarları yerleştirirken hava taşını ve ısıtıcıyı bir köşeye ve termometreyi de karşı köşeye yerleştirdiğimiz taktirde; akvaryumda hava taşının olduğu köşeden diğer köşeye doğru yukarıdan, daha sonra da hava taşına doğru alttan bir akıntı sağlamış oluruz. Filtreyi de alt akıntı üzerinde ve çukur bir yere koyarsak akıntının yardımıyla filtrelemenin en etkin şekilde yapılmasını sağlarız.Ayrıca aksesuarları yerleştirirken akvaryumun ön kısmını boş bırakmamız, bize iyi bir görüş olanağı sunar.
   
 9. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Akvaryum Tabanının Hazırlanması:

  Akvaryum tabanını yerleştirirken; hem balıklar, hem de eğer eğer akvaryuma bitki koyacaksak bitkiler için uygun bir taban malzemesi kullanmamız gerekir.Balıklar genellikle tabanın koyu renkli olmasını tercih ederler.Açık renkli tabana sahip olan bir akvaryumda, özellikle tabana yakın yüzen balıklar huzursuz olurlar.Suyun ortasında yada yüzeye yakın yüzen balıklar ise tabanın yapısıyla çok fazla ilgilenmezler.Ayrıca tabana yerleştireceğimiz oyuk taşlar ve geçitler hem güzel bir görüntü oluşturur, hem de zaman zaman ya da korktuklarında saklanabilecekleri bir ortam oluşturur. Bitkiler içinse tabanın fiziksel durumundan daha çok kimyasal yapıları yani minerallik yapıları önemlidir.


  Taban malzemesi olarak kullanılabilecek en iyi malzemelerden birisi çok küçük yada büyük olmayan dere kumudur.Fakat en çok satılanı deniz kumudur.Deniz kumu içinde çok miktarda karbonatlı çakıl taneleri yada hayvan kabukları bulunabilir.Bunlar suyu sürekli olarak sertleştirecekleri için tercih edilmezler.Demir, bakır v.b. malzemelerin de akvaryumda bulunması zararlıdır.
  Kumun akvaryuma yerleştirilmeden önce, yıkama suyunda bulanıklık kaybolana kadar iyice yıkanması gerekir. Akvaryuma koyacağımız kumun kalınlığı ise; küçük akvaryumlarda 3 cm kadar yeterli olabilirken, büyük ve yüksek olan akvaryumlarda 8 cm ye kadar çıkabilir.Kumları yerleştirirken de filtrenin bulunduğu bölgeyi akvaryumun en çukur yeri olacak şekilde meyillendirmeliyiz. Akvaryum zemininde taş kullanıyorsak iri taşları arka tarafa koyarak ön tarafta görüş rahatlığının sağlanmasına dikkat etmeliyiz
   
 10. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Bitkilerin Yerleştirilmesi:

  Öncelikle akvaryumumuza koyacağımız bitkileri seçerken hem akvaryumumuza hem de içindeki balıklara en uygun olan bitki çeşitlerini seçmemiz gerekir. Bitkiler için suyun sıcak ya da soğuk olması ilgilendirdiği gibi suyun sertliği de ilgilendirir. Bunun için akvaryumdaki balıklar soğuk su balıkları ise öncelikle soğuk su seven bitkileri, suyun sertliği de yüksekse aynı zamanda sert suyu seven soğuk su bitkilerini seçmemiz gerekir. Ayrıca çok çabuk büyüyen bitkilerin diğer bitki türlerinin büyümesini engelleyeceğini unutmamamız gerekir.

  Bitkileri yerleştirirken akvaryuma biraz su koyup, akvaryum tabanına parmakla açacağımız çukurlara, büyük yapraklı olanlar arkaya, küçük yapraklı olanlar ise ön tarafa olacak şekilde düzgünce yerleştirmeliyiz.Eğer kökler çok uzunsa uçlarından hafifçe kesilebilir. Köklerin birleştiği kısmın yukarısının taban dışında kalması geri kalan kısmın taban altında kalması yeterlidir
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  980
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.102
 3. ZeyNoO

  Balık otu

  ZeyNoO, 17 Eylül 2010, Paylaşıldığı Yer: Bitkiler
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.090
 4. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.596
 5. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  534
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş