Alaçatı Beach Resort

Katılım
9 Ekm 2006
Mesajlar
604
Beğeniler
3
#1

ANA FİKİR

Alaçatı Beach Resort köyünün ana fikri; elit yaşam tarzı ile eski Osmanlı / Egekasabası çekiciliğini bağdaştırarak; su sporları başta olmak üzeredoğaya yönelik aktiviteleri en iyi şekilde sunan bir tatil köyü tarzını oluşturmaktır.
Tatil köyünde; su sporları, koşu, tenis, plajvoleybolu gibi spora ve eğlenceye yönelik düzenlemelerin olmasına rağmen; özünde son derece dingin, sağlıklı bir yaşam sahası sunulmaktadır.
Yapılar eski Osmanlı / Ege kasabalarının mimarisinden esinlenerek modellenmiştir. Buradaki yola çıkış noktası; günümüzün imkanları ile eski bir Osmanlı / Ege kasabası yaratmaktır. İç mekandaki dekorasyon; yürüyüş yolları, yüzme havuzları, bahçe, restoran bölümleri ve sahil kafeleri gibi dış mekanlar ile son derece uyumludur. Mimarinin bu harmonizasyonu; hislerin derinliğini açığa çıkarır ve Osmanlı`dan gelen her türlü elementi Alaçatı sanat ve mimarisiyle birleştirir. Osmanlı zamanında Alaçatı`da; dar sokaklı, arka bahçeli, üst katta bayanların yolu rahatlıkla izleyebileceği cumba balkonlu bitişik binalar yer almaktaydı. Mimar bu özelliklere sadık kalarak; binaları iki kat ile sınırlandırmış ve böylece çevre ile uyumlu yapılar ortaya çıkmıştır. Botanik bahçe içerisinde korunaklı bir şekilde yer alan binalar; rüzgardan ve dış etkenlerden önemli ölçüde yalıtılmıştır.
MİMARİ
Binaların izinleri ve peyzaj alan limitleri; tüm sahil şeridi boyunca en iyi şekilde spor, yürüyüş ve yaşam alanları oluşturmak için standartları doğaya sadık kalınma anlayışı ile bütünlenmiştir. Alaçatı Beach Resort, sıcak yaz ayları boyunca Doğu ve Batı ekseni her zaman gölgelidir. 41 odalı binaya, ya botanik bahçesi boyunca Alaçatı taşından dökülmüş yürüyüş yolundan ya da üst terasa açılan eski Alaçatı stili merdivenle girilebilir. Misafir odaları küçük teraslı ve üst katı Fransız cumbalı balkondur. Kuzey bölümü boyunca sıralanmış binalar, botanik bahçeli ve arka taraftan tepe manzaralıdır. Güney tarafındaki balkonlu binalardan; deniz manzarası, çimenli yollar ve Beach Resort` te gerçekleşen tüm sosyal etkinlikler izlenebilmektedir. Deniz ve tepe manzarası sağlamasının yanında bu küçük balkonlar arka taraftan çapraz havalandırma oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle bu uygulama,bölgenin kuzey ve güney yönündeki meltem esintisinden faydalanmayı amaçlamaktadır. Kalın yalıtılmış duvarlar inşaat sürecinin planlanmış bir parçasıdır. Taş duvarlar ve sıvalı yüzeyler son derce iyi yalıtımlı eski tarz pencereler ve el yapımı eskitilmiş kapılar bu kompleksi oluşturan parçalardır.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#4
Ekleyeceğin resmin üzerine sağ tıkla,özellikler kısmındaki url'yi kopyala ve burda tepe resmi gibi görünen sarı renkli şekle tıkla oraya yapıştır ve tamama bas
 

Benzer konular

Top