Alçak Basınç Alanları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
Alçak Basınç Alanları

Alçak basınç alanları, kutup bölgelerinden gelen soğuk hava kütlelerinin tropikal ülkelerden gelen sıcak hava kütleleriyle karşılaşması sonucunda oluşur.

Kuzey Yarı küre'de kutuplardan gelen soğuk hava kütleleri batıya doğru yönelme eğilimindedir. Ekvatordan gelen . sıcak hava kütleleri ise doğuya yönelir.

Bu iki hava kütlesi karşılaşınca büyük bir kargaşalık olur. Sıcak hava ile soğuk havanın yoğunluğu aynı değildir, bundan dolayı kolayca karışıp kaynaşamazlar.

Soğuk hava sıcak hava kütlesinin arkasına doğru kıvrılır. İşte o zaman bir alçak basınç alanı meydana gelir. Bu alan kilometrelerce bir yeri kaplayabilir.

Soğuk hava sıcak havadan daha hızlı yol alır. En sonunda da sıcak hava kütlesini yukarı doğru iter. Böylece iki soğuk hava kütlesi birleşir. Geriye ağır ağır dönen bir soğuk hava kütlesi kalır. Bu evredeki alçak basınç alanına karmaşık bölge denir.

Hava tahminlerinin en önemli sorunlarından biri, alçak basınç alanlarının ve nereye doğru yol aldıklarının önceden kestirilmesidir. Hava koşulları haftadan haftaya değiştiğinden, bunu başarmak hayli zordur.
 

Benzer konular

Top