Alışveriş Tipiniz Hangisi?

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1
Alışveriş yapma şeklinize göre paranızı doğru harcama önerileri..

Alışveriş hastası mısınız?
Alışveriş yapmadan duramıyor, her ay bütçenizde açık mı veriyorsunuz? Kendinizi engelleyemiyorsanız bir psikiyatrist ile görüşün ve mağazaların bulunduğu alışveriş merkezlerinden uzak durun. Kredi kartınızın limitini sınırlayın. Yürüyüşe çıkıyorsanız vitrinlere yakın yürümeyin.

Terapi alışverişçi misiniz?
Rahatlamak için mi alışveriş yapıyorsunuz? Böyle dönemlerde alınan eşyalar genellikle bir işe yaramaz. Kendinizi kötü hissediyorsanız ihtiyaç listesi yaparak alışverişe çıkın. Böylece ihtiyacınız olan şeyleri alırsınız. Eve kapanıp dışarı çıkmamazlık etmeyin.

Taklitçi alışverişçi misiniz?
Başkarına çok yakışan ancak size yakışmayan şeyleri almayın. Hem gereksiz yere para harcamış hem de hiç kullanmayacağınız eşyalar almış olursunuz. Kendinize uygun tarzı bulmakta zorlanıyorsanız zevkine güvendiğiniz biriyle alışverişe çıkabilirsiniz.

Tembel işi alışverişçi misiniz?
Alışveriş yapmaya üşenenler, senede bir zorla alışverişe çıkıp toptan alışveriş yaparlar. Bu nedenle trendleri takip edemeyebilirler. Her ay ihtiyacınız olan bir parçayı satın almaya çalışın.

Dürtüsel alışverişçi misiniz?
Alışverişte hissi davranıyorsanız size çok lazım olmayan bir giyecek satın alma olasılığınız yüksek. Alışveriş merkezine giderken yanınıza para ve kredi karı almayın. Kendinizi bu konuda çok da baskılamayın, uzun vadede çok harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#2
Terapi alışverişçiyim sanırım ben :) Liste tutma fikrini denemeliyim :P Çünkü gerçekten söylediği gibi sıkıntıdan alışveriş yaptığım zamanlarda genellikle bir iki kezden sonra giymeyeceğim şeyleri de alıyorum :)
 

Benzer konular

Top