Alkenler (Olefinler)

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Alkenler yapılarında C=C karbon-karbon çift bağları içeren bileşiklerdir ve bunlara olefinler de denir, yaygın olarak kullanılan isim alkenlerdir. Alkenler tabiatta bir çok yerde karşımıza çıkar ve bunların bir çoğu da biyolojik aktiviteye sahiptir. Örnek olarak etilen bitkilerdeki olgunlaşmayı sağlayan bir bitki hormonudur ve a-pinenler deki tadı veren maddedir.

Havuca sarımsı rengi veren madde, a-kroten aynı zamanda Vitamin A'nın -temel yapısıdır, vitaminler olmadan hayatın olması söz konusu değildir, ki b-krotenin bazı tür kanserleri önleyici özellikleri olduğu bilinmektedir. .

Alkenlerin hazırlanışı ve bazı kullanıldığı yerler
Alkenler bir çok diğer organik kimyasalın çıkış (başlangıç) maddesi olduğundan etilen ( eten) ve propilen (Propen) başka maddeleri hazırlamada kullanılmak üzere çok miktarda üretilmektedir. Sanayide hazırlanışları gaz ( gaz yağı) nın, ki daha önce C4-C6 karbon içeren alkanlar olduğu açıklanmıştı, ısıl parçalanma denilen 850-900 °C ye kader ısıtılması ile elde edilirler.

Laboratuar şartlarında ise genelde alkol ve alkil halojenürlerin eliminasyonu yöntemleri ile sentezlenirler. Eliminasyon büyük bir molekülden iki atom yada gurubun ayrılarak yeni moleküller vermesine denir. Alkilhalajenürlerden eliminasyon, bir hidrojen ve bir halojenin ayrılıp asit ve alken vermesi, alkollerde ise bir hidrojen ve bir hidroksil gurubunun ayrılarak su ve alken vermesi şeklindedir.
Örnek olarak,
Baz, sodyumetoksit, etanol içinde, potasyumtersiyerbutoksit bütil alkol içerisinde
Eğer halojenin bağlı bulunduğu karbon ortada ise, karşımıza iki veya daha fazla ürün çıkma ihtimalide vardır. Bu durumu kısaca açıklarsak,
2-Bromo-2-metilbutanın eliminasyonu bize; 2-metil-2-buten ve 2-metil-1-buten olmak üzere iki çeşit ürün verir.​

Burada bilinmesi gereken bazın halojene yakın olan bir protonu almasıdır ki, mümkün iki farklı tür hidrojen vardır. Bunlardan biri etil gurubunun, diğeri ise metil gurubunun hidrojenidir.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
ZeyNoO Fen ve Teknoloji 0
ZeyNoO Fen ve Teknoloji 0

Benzer konular

Top