Alkolün Sağlığınız Üzerindeki 6 Etkisi

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Alkolün Sağlığınız Üzerindeki 6 Etkisi


Arada bir de olsa fazla alkol almanın sağlık için zararlı olduğu kanıtlandı. Ancak hafif içkilerin sağlığımızı nasıl etkilediği yönünde yaşanan belirsizlik sürüyor.

Sağlığı için alkolden faydalanmak isteyen bireyin ilk olarak “ölçüyü korumak”ı doğru olarak tanımlayabilmesi gerekiyor. Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden Dr. Robert Gish ölçülü alkol alımının bazı faydaları olduğunu ancak tavsiye edilen seviyenin üzerine çıkıldığı takdirde bu olumlu etkilerin derhal yerini zarara bırakacağını belirtti.

Olumlu ve olumsuz etkileri aşağıda sizin için derledik;

Kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azaltır

Düşük dozda alkol kan basıncını azaltır ancak aşırı alkol alımı ters etki yaratabilir. Alkol arterlerdeki yağın temizlenmesini kolaylaştırarak kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu etkiler kalp hastalığı ve kalp krizi riskini de azaltır.

Uyku kalitesini etkiler

Alkol alımının uyku kalitenizi nasıl etkilediğini bilmeniz çok önemlidir Daha çabuk uykuya dalarsınız ancak daha iyi uyumazsınız. Çünkü alkol REM uykusuna geçmenizi engeller. Uyku sorunu olanlara ana problemin belirlenmesi için iki hafta süreyle kafeinden ve alkolden uzak durması tavsiye ediliyor.

İdrar söktürücü etkisi vardır

Alkol vücuttaki sıvının daha hızlı dışarı atılmasını sağlar. Ölçülü alkol alımında bu etkinin zararı yoktur. Ancak vücudun susuz kalmamasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Sosyal ilişkileri geliştirir

Fazla alkol alımı genellikle ilişkilerde olumsuz bir etki yaratırken ölçülü alındığı takdirde sosyal ilişkileri geliştirir. Ancak alkolün davranışlarda yol açtığı değişikliğin beraberinde olumlu ve olumsuz sonuçlar getirebileceği unutulmamalı.

İlaçlarla etkileşime girer

Düşük miktarlarda olsa bile alkol tüketimi tehlikeli sonuçlar doğurabilecek şekilde ilaçlarla etkileşime girer. Alkol karaciğer tarafından emilir ve diğer bileşiklere göre öncelikli olarak işlenir. Bu da aynı şekilde karaciğer tarafından işlenen diğer ilaçların emiliminin yavaşlayacağı ve ilaçların etkisinin daha güçlü hissedileceği anlamına gelir.

Çocuklarınızın alkol alışkanlığını belirler

Alkolizm kısmen genetiktir; bu nedenle aile öyküsü sıklıkla kişinin hastalık riskiyle ele alınır. Bununla birlikte ölçülü alkol tüketimi çocuklarınızın aynı tavrı benimseyerek alkolün sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanmasını da sağlayabilir.
 

Benzer konular

Top