1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Allah ve Resul’ünün tavsiye ettiği gıdalar.

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve sherry tarafından 30 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. sherry

  sherry V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.170
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  1.980
  Banka:
  1.002 ÇTL
  TAVSİYE EDİLEN GIDALAR


  1. Acur
  Salatalığa benzeyen bir sebzedir. Peygamberimizin acuru yaş hurmayla yediği belirtilir.

  2. Acve
  Medine’de yetişen bir hurma türüdür. ‘Acve, cennet meyvesi gibidir. O, zehirlenmeye şifadır.’ Hadis-i Şerif

  3. Hurma‘Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden hem içecek, hem de güzel bir rızık edinirsiniz. Elbette bunda aklını kullanan bir toplum için bir ibret vardır.’ Nahl Suresi 67.

  4. Bal‘Rabbin bal arısına şöyle ilham etti: “Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan (kovanlardan) kendine evler edin.” “Sonra meyvelerin hepsinden ye de Rabbinin sana kolaylaştırdığı (yaylım) yollarına gir.” Onların karınlarından çeşitli renklerde bal çıkar. Onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz bunda düşünen bir (toplum) için bir ibret vardır.’ Nahl Suresi 68-69.

  5. Arabistan Kirazı (Sedir Ağacı)
  Ebu Cafer (r.a.) ’Peygamber Aleyhisselam, Arabistan kirazı yaprağının tozuyla başını yıkardı’ diye nakletmiştir.

  6. Kiraz ve Muz
  ‘Düzgün kiraz ağacı, Meyveleri salkım salkım dizili muz ağaçları’ Nahl Suresi 29-29.

  7. Balık‘O, taze et yemeniz ve takınacağınız süs eşyası çıkarmanız için denizi sizin hizmetinize verendir. Gemilerin orada suyu yara yara gittiğini görürsün. (Bütün bunlar) O’nun lütfundan nasip aramanız ve şükretmeniz içindir.’ Nahl Suresi 14. Denizin suyu temiz, ölüsü (balığı) ise helaldir.’ Hadis-i Şerif.

  8. ÇörekotuÇörekotu bir bitkinin susam büyüklüğündeki siyah tohumlarıdır. ‘Sizlere şu çörekotunu tavsiye ederim. Zira bunda ölümden başka birçok hastalık için şifa vardır’ Hadis-i Şerif. Enes İbn-i Malik (r.a.) ‘Peygamber hastalandığı zaman ağzına bir avuç çörekotu atar, üzerine de su veya bal şerbeti içerdi.’ demiştir.

  9. Kabak‘Ey Ayşe, çorba pişirdiğiniz zaman kabağını çok koyunuz. Zira kabak üzüntülü kimsenin gönlünü güçlendirir.’ Hadis-i Şerif.

  10. Ekmek‘Ekmeğe saygı gösteriniz. Çünkü yüce Allah onu göklerin bereketlerinden indirmiştir.’ Hadis-i Şerif.

  11. Ayva‘Ayva, göğüsteki sıkıntıyı, ağırlığı giderir; kalbi ferahlatıp kuvvetlendirir.’ Hadis-i Şerif.

  12. Nar‘O, çardaklı, çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (herbiri) birbirine benzer ve (herbiri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.’ En’am Suresi 141. İçlerinde (Cennetlerin) her türlü meyve, hurma ve nar vardır.’ Rahman Suresi 68.

  13. Sütlü BulamaçSütlü bulamaç, arpa veya buğday ununa yağ ve süt karıştırılarak ateş üzerinde yapılan bir nevi çorbadır. ‘Gerçekten sütlü bulamaç, üzüntülü ve kederli kimsenin midesini kuvvetlendirip rahatlatır. Sizlerden birinin yüzündeki kiri suyla yıkayıp temizlediği gibi sütlü bulamaç da hastanın gönlünden üzüntü ve kederi öylece giderir.’ Hadis-i Şerif.

  14. Deve Sütü‘Yaylada otlayan genç devenin sütü, sindirim bozukluğu olan kimseler için şifadır.’ Hadis-i Şerif.

  15. Süt‘Gerçekten size sağmal hayvanlarda da bir ibret vardır. Biz, size onların kanlarındaki fışkı ile kan arasından, lezzetli ve içenlerin boğazlarından kolayca kayıp giden halis bir süt içiriyoruz.’ Nahl Suresi 66. Hayvanlarda da sizin için gerçekten bir ibret vardır. Onların karınlarındakilerden size içiriyoruz ve sizin için onlarda hem birçok yararlar vardır, hem de etlerinden yersiniz.’ Mü’minun Suresi 21. İnek sütüyle tedavi olunuz. Çünkü ben yüce Allah’ın bunda şifa yarattığı kanaatindeyim. Zira inek her çeşit ottan otlamaktadır.’ Hadis-i Şerif.

  16. İnek Sütü ve Tereyağı‘İneğin sütü şifa, sütünden meydana gelen yağı deva, eti ise derttir.’ Hadis-i Şerif.

  17. Et
  Et en kıymetli gıdalardan biridir. Kuran’ı Kerim’de 12 ayette etten bahsedilmiştir. ‘Et, dünya ve ahirette yiyeceklerin efendisidir.’ Hadis-i Şerif. Ancak yaşlı ve zayıf sığır eti tavsiye edilmemiştir.

  18. Susam Yağı
  Ebu Cafer (r.a.) ‘Peygamber Aleyhisselam susam yağını burnuna ilaç olarak damlatırdı.’ demiştir.

  19. Kimyon ve Sinameki‘Sizlere sinameki ve sennutu (tereyağı, bal ve kimyon) tavsiye ederim. Zira bunlar ölümden başka her derde devadır.’ Hadis-i Şerif.

  20. Zencefil‘Orada (Cennette) kendilerine, katkısı zencefil olan içecekle dolu bir kâseden içirilir.’ İnsan Suresi 17.

  21. Turunç‘Kuran okuyan mümin kimse turunca benzer; kokusu güzel, tadı da güzeldir. Kuran okumayan mümin ise hurmaya benzer; tadı güzeldir fakat kokusu yoktur. Kuran okuyan günahkar kimse ise reyhan çiçeğine benzer; kokusu güzel fakat tadı acıdır. Kuran okumayan günahkar kimse ise Ebu Cehil karpuzuna benzer; tadı acı, kokusu da yoktur.’ Hadis-i Şerif.

  22. Sirke‘Sirke ne güzel bir katıktır. Allah’ım sirkeyi bereketlendir. Zira sirke benden önceki peygamberlerin de katığı idi. İçinde sirke bulunan ev katık sıkıntısı çekmez’ Hadis-i Şerif.

  23. İncir‘Tîne ve zeytine andolsun, Sinâ Dağına andolsun, bu güvenli şehre (Mekke’ye) andolsun ki, Biz gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.’ Tin Suresi 1-4. ‘Her kim kalbinin rahat çalışmasını isterse, incir yemeye devam etsin.’ Hadis-i Şerif.

  24. Zeytin ve Zeytinyağı ‘Allah göklerin ve yerin nurudur. Onun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile, neredeyse aydınlatacak (kadar berrak) tır. Nur üstüne nur. Allah dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah insanlar için misaller verir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir.’ Nur Suresi 35. ‘Zeytinyağı yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira o mübarek bir ağaçtan meydan gelmektedir.’ Hadis-i Şerif. 25. Mantar ’Sizlere yaş mantarın suyunu tavsiye ederim. Zira o, İlahi bir kudretle kendiliğinden biten bir bitkidir. Suyu göz hastalığına şifadır.’ Hadis-i Şerif.

  26. Kekik’Evlerinizi zaman zaman akgünlük, yavşan, kekik ve gelin çiçeği gibi güzel kokulu otlarla tütsülendiriniz.’ Hadis-i Şerif.

  27. Karpuz’Hurmanın hararetini karpuzun soğukluğuyla, karpuzun soğukluğunu da hurmanın hararetiyle kırıp gideriyoruz’ Hadis-i Şerif.

  28. Üzüm‘Meyvelerinden yesinler diye biz orada hurmalıklar, üzüm bağları var ettik ve içlerinde pınarlar fışkırttık. Bunları onların elleri yapmış değildir. Hâlâ şükretmeyecekler mi?’ Yasin Suresi 34-35.

  Alıntıdır.
   
Benzer Konular
 1. gülüşüm
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.259
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.138
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  981
 4. cemree

  Allah Allah

  cemree, 8 Eylül 2012, Paylaşıldığı Yer: Komik Resimler
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  623
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş