1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Allerji Nedir ve Allerji Tanısında Kullanılan Tahliller

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Bazı kişiler zararlı olmayan birtakım maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle karşılaştığında, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor) üretir.

  ALLERJİ (ALERJİ) NEDİR?
  Kimi insanlar, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle karşılaştığında, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor) üretir. Bu duruma alerji denir. Alerjik bir bünyesi olan kişiler de atopik kişiler olarak tanımlanır. Bağışıklık sistemimiz bir kere allerjen maddeyle karşılaştığında aşırı reaksiyon gösterir ve o maddeyi hafızasına alır. Tekrar onunla karşılaşırsa önceden tanıdığı için hemen koruyucu madde üretir ve aşırı duyarlılık gösterir.. Ayrıca mevsimler de alerjinin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Çünkü her mevsimde görülen allerjenlerin yoğunluğu değişmektedir.
  ALLERJEN MADDELER NELERDİR?
  Ev tozu, gözle görülemeyecek kadar küçük böcekler ( akarlar ), polenler en sık rastlananlardır. Ayrıca kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri, bazı yiyecekler, güneş, bazı ilaçlar, küf mantarları, parazitler, bazı kimyasal maddeler, soğuk veya kirli hava ve bunun gibi birçok faktör allerjen özelliktedir. Bunlar solunum ya da sindirimle, ciltle ve enjeksiyonla vücuda girerler ve reaksiyona neden olurlar.Alerjiye neden olan polenlerin, havadaki miktarı ve havada kalma süreleri, alerjinin ortaya çıkışında önemlidir. Havada kalmayan polenler alerjiye neden olmazlar. Ayrıca bazı bitkilerin polen yapısı birbirine benzediğinden, bu bitkilere karşı da allerji görülür.
  ALLERJİK HASTALIKLAR NELERDİR?
  Vücudumuzun her organı farklı allerjenlere duyarlıdır. Alerjisi olan bir kişinin bütün allerjenlere karşı duyarlı olması şart değildir. Bir tanesine karşı reaksiyon gösterebileceği gibi bir kaç allerjene de gösterebilir.Allerjik hastalıklara örnek olarak allerjik astım, allerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi(alerjik rhinit), egzema dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan allerjiler, alerjik sinüzit, gıda allerjisi, alerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan alerji, güneş alerjisi, lateks alerjisi (lateks: kauçuklu bir madde) gösterilebilinir.
  Bu hastalıklar tekrarlayıcıdır. Yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve performansı düşürür.. Hatta anaflaksi dediğimiz, ani ölümle sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalığa yol açabilir. Bu durumda acilen doktora başvurulmalıdır. Çünkü dakikalar içinde gerçekleşen bir olay olup ani kriz gelişir. Allerjik hastalıklarda görülen belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Örneğin; ciltte oluşan bir alerjide, kaşıntı, kuruma kabarıklık, döküntü gibi bulgular vardır. Yine burun nezlesinde, burunda kaşıntı, akıntı, aksırık görülür. Allerji olduğunu söyleyebilmek için doktorlar bazı tahlillere ihtiyaç duyar.

  ALLERJİK HASTALIKLARIN TANISINDA KULLANILAN TAHLİLLER NELERDİR?
  Her hastalıkta olduğu gibi alerjik hastalıklarda da erken teşhis tedaviye olumlu katkıda bulunur ve hastalığın duraklaması için de önemlidir.Böylelikle oluşabilecek krizlerin de önüne geçilmiş olur. Hastalığın belirli dönemlerde ve tekrar görülmesi, ailede de böyle bir alerjinin var olması, alerjenle temas sonucu ortaya çıkması, hastalığın tanısını kolaylaştıracaktır. Ayrıca alerji durumunda üretilen antikor E tipi olup Ig E olarak da adlandırılır.. Bu antikorun (Ig E) kandaki tahlil sonucuna bakılarak alerji tanısı konabilir.
  Bunun dışında alerjinin türüne göre ilave tahliller de yapılabilmektedir.Gıdalarla deri testleri uygulanır. Bu uygulama genellikle özel hazırlanmış gıda allerjenleri ile yapılır. Ama bazen gıdanın doğal haliyle, yani taze gıda örnekleriyle de test yapılabilir.
  Bazı hastalıklarda (atopik dermatit) ve allerji ilaçlarının (antihistaminler) kesilemediği durumlarda deri testleri uygulanması önerilmez.. Bu durumda gıda spesifik İg E tahlili uygulamak gerekir. Ancak yumurta ve süt allerjileri hariç, bu tahlil her zaman faydalı sonuçlar vermeyebilir.
  Diğer bir tahlil yöntemi de eliminasyon (kaçınma) diyetleridir.Hastadan alınan bilgilerle tesbit edilmiş olan muhtemel sorumlu gıda veya gıdalar diyetten çıkartılır ve şikayetlerin devam edip etmediği kontrol edilir.
  Gıda allerjilerinde en önemli tahlil yöntemi maruziyet testi dir Bu test acil müdahale koşullarının sağlandığı ortamlarda (hastane) ve tecrübeli allerji uzmanları gözetiminde yapılabilir. Tanı değeri çok yüksektir ancak tahil sırasında allerji gelişme riski olduğu da göz ardı edilmemelidir.

  GIDA ALLERJİLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİNİR Mİ?
  Gıda allerjisi gelişimini önlemede bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmesi ve katı gıdalara mümkün olduğu kadar geç dönemde geçilmesi önerilmektedir..
   

Sayfayı Paylaş