1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Almanca Nasıl Okunur

Konusu 'Pratik Almanca - Praxis Deutsch' forumundadır ve dderya tarafından 25 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  Almanca Avrupa Birliği'nde en fazla konuşulan dillerden biridir. Her dilin farklı bir okuma metodu olduğu gibi Almanca'nın da kendine özgü okunuş metodu ve gramer yapısı vardır.

  Alman alfabesi 26 harften oluşmaktadır ve Latin alfabesinden oluştuğu için öğrenme açısından daha kolaydır. Alfabenin okunuşu A [a], B [be], C [tse], D [de], E [e], F [ef], G [ge], H[ha], i , J [yot], K [ka], L[el], M [em], N [en], O [o], P [pe], Q [ku], R [er], S [es], T [te], U , V [fau], W [ve], X [iks], Y [ipsilon], Z [tset] şeklindedir. Okurken kelimenin bütününü baz alınır ve parantez içindeki gibi okunmaz. Çünkü harflerin tek tek okunuş hali bu şekildedir. Kelimenin okunuşu başka harflerin yan yana gelmesiyle farklı bir şekilde okunmaktadır.

  Ayrıca Almanca’da 'r' harfleri çok baskılı söylenmemekle birlikte yumuşak g (ğ) sesine benzer bir ses vermektedir. 'ä' Türkçe'deki 'e' gibi, geniş ve açık bir şekilde okunur. 'a, i, o, u' harflerinin hepsinin okunuşları Türkçe'deki gibidir. 'ai' sesi 'ay' gibi okunur. 'w' ise Türkçe'deki 'r' gibi okunur. Fakat kelime sonuna geldiği zaman '-er' hecesinde 'r' çok hafif, hatta bazen hiç okunmaz. 'aa, ee, oo' gibi iki aynı sesli harf yan yana geldiği zaman o hece uzun okunmalıdır. 'sechs [zeks]', 'machen [mähen]', 'ich [ih]', 'brücke [brüke]' gibi bazı sessiz harfler de yan yana geldiği zaman değişik sesler verirler.

  Diğer önemli okunuş kuralları ise 'ch' sesi 'h' olarak, 'sch' sesi 'ş' olarak, 'ei' sesi 'ay' olarak, 'eu' sesi 'oy' olarak, 'ph' sesi 'f' olarak, 'ie' sesi 'i' olarak, 'tsch' sesi 'ç' olarak, 'st' sesi 'şt' olarak, 'au' sesi 'o' olarak, 'sp' sesi 'şp' olarak, 'tion' sesi 'tsiyon' olarak, 'z' sesi 'ts' olarak okunur.

  Almanca yazılış, Türkçe anlamı ve okunuşu olarak aşağıdaki örnekleri verilebilir.

  Guten tag = İyi günler = gutın tag
  Kein problem = Sorun değil = kayn problem
  Danke schön = Teşekkür ederim = dankı şö:n
  wie hesist du? = Adın ne? = wi hayst du
  Ich heisse Anıl = Benim Adım Anıl= ih hayse Anıl
   
  Son düzenleme: 26 Eylül 2015
  motan bunu beğendi.
 2. motan

  motan Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  380
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  73 ÇTL
  Küçük bir ekleme, Almancada telaffuzu en zor ses ch harflerinin beraber olduğu kelimelerdedir, mesela München (Münih), çoğu kişi bunu "Münşen" olarak ojur ki yanlıştır, ş sesini sadece sch harfleri beraberce verir, halbuki ch sesini biraz damağa yayarak yazıldığı gibi okumalıdır ki bu pek de kolay bir iş değildir, Almanya'daki hocamız 3 ders boyunca sadece bu ses üzerine çalıştırmıştı bizi. Biraz uğraşmakla biz Türkler bu sesi doğru söyleyebiliriz, ama dilleri çok aksanlı olan Fransızlardan bu sesi doğru çıkaranı hiç görmedim, ısrarla Münşen diyebiliyorlar ancak..
   
  dderya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş