Alta Irmağı Savaşı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,804
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Alta Irmağı Savaşı

Tarih: 1068
Bölge Alta Irmağı, Dinyeper nehrinin bir kolu
Sonuç: Kuman Zaferi
Taraflar
Kumanlar - Kiev Knezliği

Alta nehri kenarında Kumanlar ve Kiev Knezliğinin karşı karşıya geldiği bu savaşta galip taraf kumanlar olmuştur. Savaş sonrası Kiev Knezliğinde isyan çıkmış ve savaş sırasındaki liderleri olan 1. İziaslav tahttan indirilmiştir. Bu savaş sonrası 1. İziaslav Polonya'ya kaçmıştır.

Kıpçakların adı Rusların kroniklerinden Birinci Kronik'te 1055 civarında Polovtsy olarak geçer. Kroniklerde Kiev Prensi Vsevolod ile barış anlaşmasına vardıklarından söz edilir. Rus prensleri Vladimir ve Yaroslav tarafından inşaa edilmiş çit ve harfiyatları Kıpçakların sözde aştıkları için 1061 yılında Vsevolod komutasında bir ordu Kıpçakları durdurmak için hazırlanmış. Fakat bu ordu yenilince 1. İziaslav'ın komutasında yeni bir ordu hazırlanmış ve Alta Nehri'nin kenarında çarpışma gerçekleşmiş. Çarpışmada yenilen 1. İziaslav Kiev'e döndü. Ayaklanan halkdan dolayı Polonya'ya kaçtı. 1. İzislav'ın yerine tahta 1. İzislav'ın hapse soktuğu Polostklu Vseslav geçti. Fakat 1069 yılında Polonya'nın desteğini alan 1. İzislav tekrar tahta oturdu.

Bu savaştan sonraki 20 yıl içinde Kıpçaklar Ruslar ile sadece 1071 yılında küçük çapta bir muharebe yaptılar. Ancak bu barış süreci Stugna Irmağı Savaşı ile sona ermiştir.
 

Benzer konular

Top