Altın Değerinde 3 Besin

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
İşte her gün tükettiğimiz takdirde bizi zinde tutacak 3 gıda.

Domates

Öncelikle domates hakkında bilmeniz gereken 2 şey var: Öncelikle kırmızı olanlar en iyisidir. Çünkü likopen bakımından zengindirler. İkincisi ise; işlenmiş domatesin de (salça domates çorbası gibi) tazeler kadar etkili olduğudur. Çünkü bu şekilde vücudun likopeni emmesi kolaylaşır. Likopen mesane prostat cilt ve mide kanseri riskini azaltıyor. Hedefiniz günde 22 gram likopen almak olsun. 8 adet kiraz domates ya da 1 bardak domates suyu bu miktarı almanızı sağlar.

Alternatif: Greyfurt

Kullanım önerileri: Makarnayı domates sosu ile tercih edin. Ayrıca tüm yemek tariflerindeki domates salçası miktarını artırın.

Yulaf

Sağlıklı gıdaların en yüksek mevki sahiplerinden biri olan bu besinin karbonhidrat yüklü olduğu doğru; ama şekerin vücuda salımı lif sayesinde yavaş oluyor ve yarım kâsede bulunan 10 gram protein sayesinde de kas inşa edici sabit bir enerji sağlanıyor.

Alternatif: Keten tohumu

Kullanım önerileri: Sabah kahvaltıları ya da ara atıştırmalar için ‘granola’ (tahılların bal gibi maddelerle bir araya getirilmiş hali) şeklinde tüketebilirsiniz. Salata ve yoğurdun üzerine 2 yemek kaşığı keten tohumu serpebilirsiniz.

Ceviz

Cevize “çerez” muamelesi yapmayın. Zira kendisi somon balığından daha fazla omega 3 (kalp dostu) kırmızı şaraptan daha fazla polifenol (enfeksiyon giderici) ve tavuktan daha fazla protein (kas inşa edici) içeriyor. Bu da onu antrenman sonrası iyileşme sürecinde müthiş bir atıştırmalık yapıyor. Günde 7 adet tüketin.

Alternatif: Badem antepfıstığı ve fındık

Kullanım önerileri: Cevizi salataların üzerine serpebilir tavuk ve balıklarınıza sos yapmak için zeytinyağıyla karıştırabilirsiniz.
 

Benzer konular

Top