altın portakala 3 film damgasını vurdu

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1


45. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na, ''Pazar-Bir Ticaret Masalı'', ''Vicdan'' ve ''Nokta'' filmleri damgasını vurdu.
Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen festivalin ödül ve kapanış töreninde, törenin sunumunu yapan oyuncular Ceyda Düvenci ile Levent Üzümcü, ödül listesini, Ulusal Uzun Metraj Film Jürisi Başkanı Tuncel Kurtiz'e teslim etti.

Jürinin teslim ettiği ödüller ayrı ayrı sanatçılar tarafından açıklanırken, ''En İyi Film Ödülü''nü ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay açıkladı.

En İyi Film Ödülü'nü İngiliz yönetmen Ben Hopkins'in yönettiği ''Pazar-Bir Ticaret Masalı'' filmin kazandığını açıklayan Bakan Günay, sahneye gelen yönetmen Hopkins'i kutlayarak, ödülünü verdi.

''En İyi Film Ödülü'' ile birlikte ''En İyi Senaryo Ödülü''nü de kazanan Ben Hopkins, ödülünü Bakan Günay'ın elinden aldıktan sonra konuşmasına Türkçe başladı ve ''Zevkten dört köşe oluyorum. Çok mutluyum ama İngiliz'im, şu an bu mutluluğum görünmüyor'' diyerek espri yaptı.

''Pazar-Bir Ticaret Masalı'', ''En İyi Film'', ''En İyi Senaryo'', ''En İyi Kostüm Tasarımı'' ödüllerinin sahibi olurken, başrol oyuncusu Tayanç Ayandın'a da ''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü''nü kazandırdı.

Altın Portakal Film Festivali'nde en çok ödül alan film Erden Kıral'ın yönettiği ''Vicdan'' oldu.

Film, başrol oyuncusu Nurgül Yeşilçay'a ''En İyi Kadın Oyuncu Ödülü''nü kazandırırken, bu ödülü Yeşilçay'ın aynı filmde başrolü paylaştığı Murat Han açıkladı.

Urart firması adına broş da takılan Nurgül Yeşilçay, ödülü eline aldıktan sonra, ''Bu muymuş yahu?'' sözlerini kullandı.

Vicdan, ''En İyi Saç ve Makyaj Ödülü'', ''En İyi Görüntü Yönetmeni'', ''En İyi Laboratuvar Ödülü''nü de kazandı. ''Vicdan'', ''En İyi Laboratuvar Ödülü''nü ''Gökten 3 Elma Düştü'' filmiyle paylaştı. Film, Mustafa Preşa'ya da ''En İyi Kurgu Ödülü''nü kazandırdı.

Festivalin en önemli ödüllerinden biri olan ''En İyi Yönetmen Ödülü''nü ''Nokta'' filmiyle Derviş Zaim kazandı.

Filmiyle, ''Yenilikçi tavırla bakan, samimimi, cesur, içten anlattığı hikayesini sinema diliyle birleştirmesi'' dolayısıyla ödüle layık görülen Zaim, ''Ödülü, bugün aramızdan ayrılan Ulviye Kükrer hanımefendiye ithaf ediyorum'' dedi.

Bu yıl gerçekleştirilen 61. Cannes Film Festivali'nde ''3 Maymun'' filmiyle ''En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazanan ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ı, Altın Portakal'da geride bırakan Derviş Zaim, filmiyle ''En İyi Müzik Ödülü''nü de Mazlum Çimen'e kazandırdı.

''Nokta'' filmi, ''En İyi Ses ve Miksaj Ödülü'' de kazandı.

Filmin yapımcısı Baran Seyhan ödüllü almak üzere sahneye gelirken dengesini yitirerek tökezlerken, bir kez daha çıktığı sahnedeki konuşmasında, ''Sinema da böyle, düşe kalka yapılan bir şey'' dedi.
 

Benzer konular

Top