1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Altınımı Ben Boynuma Dizerim / Türküsü ve Hikayesi

Konusu 'Türkü/Hikayeleri' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 14 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Vaktiyle Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinin Hamzahacılı köyünde birbirini deli gibi seven iki genç vardır. Bunlar birbirlerini ta ufak yaşta sevmişler hem de ölesiye sevmişler.

  Genç delikanlı Emirdağ'da ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra o zamanlar beldesinde lise bulunmadığı için tahsilini yapabilmek amacıyla Afyonkarahisar'a gider.

  Kız ise bu ayrılığa göğüs gerememiş olacak ki yüreğinin derinliklerinden gelen bu sevgi sesini türkülere döker. Kızın söylediği bu türkülerEmirdağ'da dillere destan olmuştur.

  Hamzahacılı köyü diğer köylere giden yolun üzerinde olduğu için kız bir gün suya giderken yolda başka bir delikanlı kızı görür ve beğenir. Babasından istetir. Başlık parasını da vererek kızı bu delikanlıya nişanlarlar.

  Kız durumu Afyonkarahisar'da tahsilini yapmakta olan sevgilisine bildirir. Postada gecikme olduğu için mektup geç ulaşır. Oğlan mektubu alınca "sınav sonunda giderim" düşüncesiyle kızın yanına hemen ulaşamaz. Kız sevgilisinden de hiçbir haber alamaz ve içindeki duyguları türkü haline dönüştürür.

  Kız oğlandan haber alamayınca ne yapacağını şaşırmıştır. Bir taraftan da düğün hazırlıkları başlamış; kız ise kendini için için yemektedir.

  Morali iyiden iyiye bozulan kız düğün gecesi her şeyi göze almıştır. Sırrını söylemek derdini açmak amacıyla ahretliği (kardeşliği) olan Dudu'nun yanına gider. Dudu'nun yanında babasının olduğunu görünce derdini açamaz helallaşamaz. Üzgün ve bitkin bir halde evlerine döner.

  Kız kendini asmak için evlerinin ahırında hazırladığı urganı yağlarken bir yandan da kendisine yaktığı ağıtı okumaya devam eder. Gençliğinin baharında muradına eremeden kendi isteği ile bu dünyadan göç eder.


  Altınımı ben boynuma dizerim
  Ağlaya ağlaya mektup yazarım destan yazarım
  Zorunan veriyor şu zalim babam
  Ölümünen olsa yine bozarım bende bozarım

  Aldım helkeleri giderim suya
  Aman zalim baba ben varmam ona
  Üç gün evvel söyledim ben anama
  Dördüncüsü günü yanarsın bana ağlarsın bana

  Yer altında karamıklar dal verir
  Elin oğlu yastık diye kol verir aman kol verir
  Kız oğlana el değmemiş gül verir
  El demiş güllerle taze bal mı olur
  Gonca gül mü olur
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.321
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.126
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.543
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.220
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.229
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş