Amanos Dağları Alev Alev Yandı

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,022
Beğeniler
6,467
Şehir
Seattle.
#1


Hatay'ın İskenderun ilçesinde dün gece orman yangını çıktı. Yangın etkili rüzgar sebebiyle kısa sürede büyüdü ve Amanos Dağlarının kızılçam ormanlarıyla kaplı bölgesine ulaştı. Yangın bu sabah saatlerinde kontrol altına alındı.

İskenderun'da, 'Yarıkkaya Fırtınası' olarak bilinen şiddetli fırtına yangına neden oldu. Dün akşam saatlerinde Amanos Dağı eteklerinde başlayan yangına Orman İşletme ve İtfaiye ekipleri gece boyunca müdahale ederken, sabahın ilk ışıkları ile birlikte helikopterlerle havadan yangın söndürme çalışmalarına devam edildi.

GECEYİ UYKUSUZ GEÇİRDİLER

Gece, rüzgarın da etkisi ile şiddetini artıran ve bir ara otobanın altındaki evlere kadar sıçrayan yangın paniğe neden olurken, itfaiye ekipleri otoban çevresine kadar yayılan yangını yerleşim birimlerine sıçramadan söndürmeyi başardı. Geceyi uykusuz geçin Modern Evler halkı ise yangını panikle izledi.

Sabaha karşı kontrol altına alınan yangın yerinde dumanlar yükselirken, yangın söndürme helikopterinin denizden aldığı suyla yangın söndürme çalışmalarını sürdürdüğü gözlendi.

İtfaiye ve Orman İşletme ekipleri ise yangının kontrol altına alındığını, helikopterle soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Yangının, gece fırtına nedeniyle yüksek gerilim hattındaki tellerin sürtüşmesi sonucu çıkma ihtimali üzerinde duruluyor.KÖYLER TEDBİR AMACIYLA BOŞALTILMIŞTI

İskenderun başlayan ve kısa sürede büyüyen yangında bölgeye yakın yerlerdeki evler tedbir amacıyla boşaltılmıştı. Yüksek gerilim hattını da tehdit eden alevler, İskenderun kent merkezinden de görüldü.

Çok sayıda vatandaşın araçlarıyla köyün girişine kadar giderek yangını meraklı gözlerle izlemesi ise dikkat çekti. Alevlerin otoyola kadar ulaşması nedeniyle trafik ekiplerince Akçay turnikelerinden Adana-Antakya yönüne araç geçişleri durduruldu.

İskenderun'un Su Çıkağı Yarıkkaya mevkiinde çıkan yangın, gece boyu süren çalışmaların ardından sabaha karşı kontrol altına alındı.

 

Benzer konular

Top