Amasya kaplıcaları

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#1
Amasya Kaplıcaları'nın Etkili Olduğu Hastalıklar

- Vegetatif sinir sistemini düzenler. Astım nöbetleri geçer, yüksek ve düşük tansiyonu düzenler, sinirlilik hali düzelir ve bazı cilt hastalıkları iyileşir.

- Sedatif ve Analiezik etkileri vardır. Nevralji ve nevritlerde ağırlarda etkili olur, özellikle siyatik sinir ağrılarında.

- Inflamatuvar romatizmal hastalıklarda etkilidir. Komatoid artrid. Ankilozam Spondilit, Akut Eklem Romatizması.

- Dejeneratif eklem hastalıkları (Artozları).

- Kadın hastalıklarında etkilidir. Dis menore (ağrılı adet), Amenore (adet yokluğu), Parametrit’e etkilidir.

Terziköy Kaplıcası

Amasya il merkezine 32 km. mesafede, 55.000 m²’lik yeşil alan üzerine kuruludur. Suyunun sıcaklığı 39.5 C° dir. Tüm odalarda termal suyu bulunan 72 yataklı otel, 45 yataklı motel, gazino, lokanta, yüzme havuzları, özel kabinler, alış-veriş imkanı, çocuk oyun bahçesi, piknik alanları ve özel pansiyonları ile ülkemiz termal turizmi alanında önemli yere sahip kaplıcadır.

Amasya Valiliğince günübirlik ve konaklama olarak iki ayrı modern tesis ihalesi yapılmış olup günübirlik tesis kaba inşaatı tamamlanmış, çalışmaları devam etmektedir. Konaklama tesisine başlanmamıştır.

Bakanlar Kurulunca Turizm Merkezi olarak tespit edilmiştir. Ulaşım özel oto ve tarifeli minibüslerle yapılmaktadır.

Gözlek Kaplıcası

Amasya-Göynücek karayolunun 22. km.’sinde bulunan 2 yıldızlı Gözlek Termal Tesisinin (256 22 22) su sıcaklığı 39.5 C° dir. Tesis bünyesinde kafeterya, lokanta kapalı yüzme havuzu, özel kabinler, Türk Hamamı, kür banyoları ile 17 oda 34 yataklı otel 4 adet de apart (toplam 42 yatak)ve piknik alanı bulunmaktadır.

Gözlek Termal Tesisleri

Hamamözü Termal Tesisleri

İl merkezine 90 km. uzaklıkta Hamamözü İlçe merkezinde bulunmaktadır. Suyunun sıcaklığı 42.5 C° dir. Halen faaliyette bulunan Eski Hamam (Tel:787 60 30) ile 3 yıldızlı Gimpaş Otel (63 oda, 136 yatak) bünyesinde bulunan yüzme havuzu ve Türk Hamamları bulunmaktadır.

Ilısu Kaplıcası

İl Merkezine 63 km. uzaklıkta olup Göynücek İlçesi Ilusu Köyü’nde bulunmaktadır. Suyunun sıcaklığı 25 C° dir. Tesis ve konaklama imkanı yoktur.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#2
Gözlek Kaplıcası
Amasya iline çok yakın Gözlek köyü'ndedir. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir.

Hamamözü Kaplıcaları: Sıcaklık 38°C

Hamamözü ilçesi yakınlarındadır. Otuz köylük Hamamözü vadisinde bulunan kaplıcaların biri kadınlara diğeri erkeklere ait iki kubbeli hamamı bulunur. İçme ve banyo olarak kullanılan kaplıcanın bulunduğu yer deniz yüzeyinden 640 metre yüksekliktedir. Her türlü ağrılara nevrit ve kadın hastalıklarına fayda sağlar. Oteli ve pansiyonları vardır.

Terziköy Kaplıcaları: Sıcaklık 37°C

Amasya kentinin 27 km güneydoğusundadır. Erkeklik gücünü arttırdığına inanılır. Mide böbrek hastalıklarına romatizmaya ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
 

Benzer konular

Top