Amerika’da Maaşlı Staj

e-PaCk

Forum Gururu
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
2,896
Beğeniler
46
#1
Amerikan şirketlerinde 12 veya 18 ay süre ile çalışıp hem para hem de farklı bir ortamda yaşayarak deneyim kazanabilirsiniz. Amerika’nın farklı eyaletlerinde seçtiğiniz bir alanda çalışabilmek için aynı alanda deneyim sahibi olmak gerekir.
Adayların programa başlayabilmeleri için en önemli şart ileri seviyede ingilizce bilgisine sahip olmalarıdır. (CBT-TOEFL 213, IBT-TOEFL 79, IELTS 6,5 veya SLEP 57) Resmi skora sahip olmayan öğrenciler için Global Vizyon ofislerinde uygulanacak SLEP testinden 57 veya üzeri skor alınması gerekmektedir veya adaylar LSI da katılacakları 1 ay (bu süre maksimum 2 ay olabilir) staj hazırlık kursu sonrasında TOEFL 213 seviyesesinde olmaları şartı aranmaktadır.
Staj ayarlaması istenilen her alanda yapılmaktadır. Daha çok; turizm, eğlence, satış, halkla ilişkiler, işletme, yönetim, pazarlama, finans, hukuk, iletişim, mühendislik ve bilgisayar alanlarında yerleştirilme yapılır. 1 ay zorunlu yoğun staja hazırlık kursu ardından, kişi ister 12 ay isterse 18 ay staja katılabilir. Öğrenciler dil kursunu Amerika’daki dil okullarımızın herhangi bir merkezinde yapabilme şansına sahipken (Boston, NewYork, San Francisco veya San Diego) maalesef staj için şehir seçememektedirler. Yani aday staj hazırlık kursunu tamamladıktan sonra, Amerika’nın herhangi bir şehrinde staja başlayabilir.
Kimler Programa Katılabilir:

— 22 –35 yaş arası olmak
— Staj yapılacak alanda lisans /önlisans seviyesinde eğitime sahip olmak
— Staj yapmak istediği sektörede 5 yıl veya üzerinde deneyim sahibi olan adaylar
için üniveriste mezunu olma şartı aranmamaktadır.
— İyi derecede İngilizce bilmek SLEP 57 veya Toefl dengi 213 IBT 79
— İstemiş olduğu staj konusunda deneyim sahibi olmak tercih edilir

Programa katılmak isteyen adaylar 16 hafta oncesinden başvuru yapmalıdırlar.

Öğrenciler staj ücretini kayıt esnasında peşin yatırmak durumundalar bu konuda esneklik maalesef gösterilmemektedir. Bunun sebebi, staj vizesi için gerekli olan DS-2019 formunun Amerika’daki sponsor firma tarafından gönderilebilmesi icin yasalar gereği tüm ücretin ödenmiş olması gerekmektedir. Eğer öğrenci vize reddi alırsa işlemler için 300 USD kesilmekte ve kalan miktar öğrenciye 2-3 ay icerisinde iade edilmektedir. Bu programa katılan öğrenci Amerika Birleşik Devletlerine J-1 vizesi ile giris yapmaktadir. Kesinlikle F-1 öğrenci vizesi ile maaşlı staj programı yapılamamaktadır.
Adım adım başvuru prosedürü:
1- CV ve Cover Letter ( adayın kendini detaylı tanıttığı ve çalışmak istediği sektörleri belirttiği yazı) hazırlanarak ve sponsor firmaya gönderilir. Öğrenciden 250 USD handling fee ücreti alınır.
2- Sponsor firma tarafından adayın programa uygun olup olmadığı hakkında 2 hafta içerisinde onay gelir.
3- Başvuru formları ve SLEP testi skoru ve staj yerleştirme ücreti sponsor firmaya gönderilir.
4- İşverenler tarafından dosyalar incelenir ve öğrencinin nihai yerleştirmesi yapılır.
5- Öğrenci kalan tüm ücretleri öder. Staj yerleştirme ve 1 ay hazırlık kursu doğrudan ABD’ye ödenir.
6- DS 2019 Gelir ve vize başvurusu yapılır.
7- Vize alımı sonrası öğrencinin konaklama detayı ve uçak bileti getirtilir.

Ücretlerin ödenmesi
“Handling fee” 250 USD başvuru esnasında ödenir ve bu ücretin geri iadesi yoktur. Handling Fee, Global Vizyon tarafından adayın staja yerleştirme süreci içerisinde yapılacak posta ve fax giderleri için alınan ücrettir. Adayın programa uygunluğu onaylandıktan sonra, iş yerinin belirlenmesi ve de vize alabilmesi için gerekli olan DS 2019 formunun gönderilebilmesi için geri kalan tüm ücretler ödenir. Öğrencinin vize alamaması durumunda yapılan ödemeden 300 USD düşülerek tüm ödeme geri iade edilir.

Konaklama
Bu programa katılan adayların konaklamaları, staja hazırlık kursu süresince okul tarafından tercih edilen konaklama tipine göre ekstra ücret ile organize edilir. Ancak öğrenci staja başladıktan sonra konaklama organizasyonundan kendisi sorumludur. Pek çok firma staja kabul ettiği öğrenciye konaklama bulmada yardımcı olmaktadır.

Program Ücret Detayı
Handling Fee: $250 USD
4 hafta kurs ücreti: $1255 USD
Okul kayıt ücreti :$100 USD
12 ay staj yerlestirme ücreti: $2000 USD
13-18 ay arası staj yerlestirme ücreti: $2500 USD
Kurs esnasında 1 ay konaklama ücreti: $700-1200 USD arası
Vize basvuru ücreti: $100 USD
ABD Konsolosluğu randevu ücreti: $16 USD
Gidis Donüs Ucak Bileti ücreti: $800-1000 USD

Program Ücretine Dahil Olan Hizmetler
• Adayın ABD’de istediği alanlarda maaşlı staja yerleştirilmesi
• Program süresince sağlık sigortası
• Sevis Ücreti
• Vize danışmanlığı

Program Ücretine Dahil Olmayanlar
• Amerika’ya gidiş –dönüş uçak bileti
• 4 hafta staja hazırlık kursu
• Konaklama maliyeti
• Yaşam maliyeti
 

Benzer konular

Top