Amfiteatrlar ve Arenalar

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Daire biçiminde seyirci yerleri basamaklı tiyatro.

Roma'da Coliseum veya Flavianus amfiteatrı. Milattan sonra 1. yüzyılda yapılmıştır. 100 000 kadar seyirci alırdı.

Amfiteatron veya amfiteatr denilen bu yapı Romalıların buluşudur Eski Yunanlılara özgü değil. Romalılar tarafından gladyatör dövüşlerini mümkün olduğu kadar çok sayıda seyirciye sunma amacıyla yapılmıştır. Taştan çok büyük ve öylesine sağlam yapılardır ki bunların birçoğu bugüne kadar kalabilmiştir. Roma'da Coliseum bunların en önemlisidir. Fransa İtalyaispanya Türkiye Yunanistan'da da güzel örnekleri vardır.

Amfiteatrlarda ortada dövüşçülere ayrılan kumla kaplı arena bulunur. Bunun çevresindesahanlıklarla bölünmüş kat kat basamaklar yükselir. Aşağıda dolaşmak için galeri haline getirilmiş üzeri örtülü koridorlar bulunur. Amfiteatrın tepesinde ise bir platform vardır; seyircileri güneşten ve yağmurdan koruyacak büyük bir örtü (velarium) buraya tutturulur.

Hemen her zaman yenik düşenin öldürülmesiyle sonuçlanan ve Etrüsk kökenli vahşi gösteriler olan gladyatör dövüşleri M.Ö. III. yy.dan itibaren Roma'da başladı. Gladyatörler bu iş için özellikle eğitilmiş köleler ve tutsaklardı. Grup halinde veya ikişer ikişer dövüşürlerdi. Biri yere düşecek olursa halk; eğer onun bağışlanmasını istiyorsa başparmağını yukarı kaldırırdı; öldürülmesini isteyecek olursa da başparmağını aşağıya doğru çevirirdi. İmparatorlar için bu tür eğlenceler düzenlemek halkın sevgisini sağlayacak ve halkın dikkatini devlet işlerinden başka konulara uzaklaştıracak birer fırsat sayılıyordu.
 
Top