1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti

Konusu 'Kurtuluş Savaşımız ve Kahramanları' forumundadır ve Suskun tarafından 11 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti


  Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Mondros Mütarekesi'nden sonra Anadolu'nun ve Rumeli'nin çeşitli şehirlerinde, işgallere karşı kurulan milli cemiyetlerin 7 Eylül 1919'da Sivas Kongresi'nde birleştirilmesinden sonra oluşan yeni cemiyete verilen isimdir. Bu cemiyet Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Cumhuriyet Halk Fırkası'na dönüştürülmüştür.

  Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik olarak ayrılan Osmanlı Devleti yıkılmak üzereydi. Osmanlı hükümeti Wilson İlkeleri çerçevesinde bir mütareke yapmayı amaçlamış ve bu amaçla Mondros'a gitmiş ise de burada umduğunu bulamamış ve 30 Ekim 1918 tarihinde Londra'da hazırlanan bir mütarekeyi imzalamak zorunda kalmıştı.

  Osmanlı yönetimi galip devletleri gücendirici tavır ve davranışlardan kaçınıyor, ülkeyi o günkü kötü duruma sokan "İttihat ve Terakki" yönetimini suçluyor, "İttihatçıları" yönetimden uzaklaştırmaya çalışıyordu.

  İşte bu ortamda asker ve sivil aydınların öncülüğünde, Wilson ilkelerinin Türklere tanıdığı haklardan, çağdaş milliyetçilik anlayışından daha ötesi milli haklardan yola çıkılarak, Osmanlı Devletinde yeni bir hareket başlatılmıştı. Hareketin içinde bulunan kişilerin kültür düzeylerine, siyasi görüşlerine, hareketin başlatıldığı bölgenin özelliklerine göre anlam kazanan bu hareket Müdafaa-i Hukuk hareketiydi.

  Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından bir ay sonra başlayan Müdafaa-i Hukuk hareketi, 1919 yılının ikinci yarısında ulusallaşmaya başladı. Karadeniz Bölgesiyle Doğu Anadolu'da kurulmuş olan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin çabasıyla toplanan Erzurum Kongresi'nde Doğu Anadolu'daki cemiyetler Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirilmişti. Batıdaki cemiyetler ise Balıkesir ve Alaşehir Kongreleriyle bir çatı altında toplanmaya çalışılmıştı. Amasya Tamimi çerçevesinde toplanan Sivas Kongresi'nde ise ülkedeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirilmiş, cemiyetin kuruluş bildirisi cemiyetler kanunu gereğince Sivas Valiliğine bildirilerek, bu örgüte yasallık kazandırılmıştır.


   
 2. Köln

  Köln Katılımcı

  Katılım:
  25 Kasım 2009
  Mesajlar:
  112
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  730
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğretmen
  Yer:
  Amasya
  Banka:
  68 ÇTL
  teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş