1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Anayasa Değişikliği Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Konusu 'Tartışma' forumundadır ve kısacaben tarafından 23 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. kısacaben

  kısacaben Katılımcı

  Katılım:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  198
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  46 ÇTL
  Memura toplu sözleşme hakkı getiriliyor.

  -Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılıyor. Siyasi yasaklar 5 yıldan 3 yıla indiriliyor.

  - Askere sivil yargı yolu açılıyor.

  - Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişiyor. Üyeler 12 yıl için seçilecek. Bir üye iki defa seçilemeyecek. Mahkeme, 19 üyeden oluşacak. 3 üye Meclis, 16 üye Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.

  - HSYK’nın yapısı değişiyor. Kurulun 21 asıl, 10 yedek üyesi olacak. 4 üye Köşk, 1 üye Anayasa Mahkemesi, 3 üye Yargıtay, 1 üye Danıştay, 7 üye adli, 3 üye idari hakim ve savcılar seçecek. HSYK'nın meslekten ihraç kararına yargı yolu açılıyor.

  En tartışmalı madde

  - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı değişiyor. Buna göre kurul 21 asıl, 10 yedek üyeden oluşacak. Kurul başkanı yine Adalet Bakanı olacak. Adalet Bakanı müşterarı da kurulun tabii üyesi olacak.

  Kurulun 4 asıl üyesi hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından Cumhurbaşkanı'nca, 1 asıl ve 1 yedek üyesi Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından Anayasa Mahkemesi'nce, 3 asıl ve 2 yedek üyesi Yargıtay üyeleri arasından Yargıtay Genel Kurulu'nca, 1 asıl ve 1 yedek üyesi Danıştay üyeleri arasından Danıştay Genel Kurulu'nca, 7 asıl ve 4 yedek üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adlî yargı hâkim ve savcıları arasından adlî yargı hâkim ve savcılarınca, 3 asıl ve 2 yedek üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idarî yargı hâkim ve savcıları arasından idarî yargı hâkim ve savcılarınca 4 yıl için seçilecek. Süresi biten üyeler yeniden seçilebilecek.

  Kurulun meslekten çıkarma cezasına ilişkin olanlar dışındaki kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulamaz.

  Parti kapatılması

  - Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılıyor. Siyasî partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Bassavcısının talebi üzerine, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan her bir siyasî partinin beşer üye ile temsil edildiği ve Meclis Başkanı başkanlığında oluşturulacak.

  Komisyonun üye tam sayısının üçte iki çoğunlugu ve gizli oyla verecegi izin üzerine açılacak dava, Anayasa Mahkemesince kesin olarak karara bağlanacak. Komisyonun bu kararı, yargı denetimi dışında. Reddedilen izin basvurusunda ileri sürülen sebepler, hiçbir şekilde yeni bir başvuruya konu olamayacak. Siyasî parti gruplarında ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde izin konusunda görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak.

  Anayasa Mahkemesi

  - Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişiyor. Mahkeme 19 üyeden oluşacak. Yüce Divan kararlarına yeniden inceleme istenebilecek. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru da yapılabilecek.
  - 16 üyeyi Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi TBMM seçecek. (TBMM 2 üyeyi Sayıştay, 1 üye baro başkanlarının avukatlar arasından gösterecekleri adaylar içinden seçiyor) / (Cumhurbaskanı 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, 3 üyeyi YÖK'ün göstereceği üyesi olmayan öğretim üyelerinden, 5 üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar veya Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından; 2 üyeyi yüksek öğrenim görmüş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından seçer.)
  - Üyeler, 12 yıl görev yapacak. Bir üye iki defa seçilemeyecek.

  Diğer değişiklikler

  - Geçici 15. madde yürürlükten kaldırılıyor, 12 Eylül'e yargı yolu açılıyor.
  - Siyasi yasaklar 5 yıldan 3 yıla indiriliyor
  - YAŞ kararları yargı denetimine açılıyor
  - Kamu denetçiliği kavramı oluşturuluyor
  - Memur ve kamu görevlisine toplu sözleşme hakkı tanınıyor
  - Askere sivil yargı yolu açılıyor
  - Yurtdışına çıkma hürriyeti ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilecek
  - Disiplin kararları yargı denetimi dışında değil.
  - Siyasi partilerin mali denetimini Sayıştay yapacak.
  - Partiler hakkında kapatma davası açılmasına TBMM'de oluşturulacak bir komisyon karar verecek.


  En bomba değişimler bunlar siz ne düşünüyorsunuz ? Türkiye yine geleceğine dair zor bir karar verdi karar doğrumuydu yanlışmıydı fikirlerimizi paylaşalım
   
 2. kısacaben

  kısacaben Katılımcı

  Katılım:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  198
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  46 ÇTL
  en ilginçlerinden birisi de parti kapatmasına yine o partilerden kurulu bir komisyonun karar verecek olması ne kadar adil bir karar alırlar tartışma konusu gelecekte bu kanun neler getirecek tartısma konusu..
  diğer ilginç madde ise adalete siyasetin el atması adalet mekanizmasına siyasi darbe inmesi ve askeriyeye bir gıcıklık sezdim sanki maddelerde hayırlısı olsun ulusumuz için ama düşündürücü bir adım atıldı ülke adına umarım bundan sonraki adımda anayasamız yaz boz tahtasına çevrilip minareye kılıflar dikiminde kullanılmaz..
   
 3. YoRuMSuZ
  Avare

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.160
  Beğenileri:
  8.488
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  12.120 ÇTL
  Grev hakkı olmadığı sürece toplu sözleşmenin 1 Gram etkisi yok. Ama politik olarak işe yarıyor olmalı ki temcit pilavı gibi sanki birşey veriliyormuş gibi sürekli sofrada bu konu maşallah :)

  Anayasa değişikliklerini içerek detaylı bir yazıyı BURADAN da inceleyebilirsiniz...
   
 4. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.069
  Beğenileri:
  152
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  2.427 ÇTL
  Bence bu anayasa degisikliginin asil amaci Akp nin önüdeki son engel olan Anayasa mahkeesi ve Hsyk nin tasfiye edilmesi yani diger bir anlamda bu iki kurumuda ayni Medya ve Askeriyede yaptiklari gibi kendi güdümleri altina almalari cünkü böylece önlerinde hicbir engel kalmayacak helal olsun bundada basarili oldular.
   
 5. KıRMıZı
  Aşık

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.153
  Beğenileri:
  6.823
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  7.601 ÇTL
  beyni yıkanmış insan sürüsünü içeren bir toplumda yaşıyoruz...normal artık...adamlar işi biliyor.. yıllardır emek harcadılar şu ortamı kurabilmek için...bu sürede biz ne yaptık sadecee toplum olarak uyuduk...göz yumduk...sonunu düşünmeden....
   
 6. buhurdan
  Buhranda

  buhurdan Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  12 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.717
  Beğenileri:
  1.658
  Ödül Puanları:
  5.730
  Banka:
  4.566 ÇTL
  herkesin anayasasına kimse karışamaz :D
   

Sayfayı Paylaş