1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Andızotu - Andızotu Nedir - Andızotu Yetiştiriciliği

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütler, Asteraceae
  Drugları: Andız kökü; Helenii rhizoma
  Andız otunun sadece kökleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

  Giriş:
  Andız otu Bileşikgillerin bir alt grubu olan Inulagillere dahil olup bu grupta 120 bitki bulunur ve bunlar 4 ana gruba ayrılırlar. Bunlar;
  1) Inulagiller bu gruba Andız otu; İnula helenium,
  2) Enulagiller, bu gruba Alman Andız otu; İnula germanica
  3) Cupulariagiller bu gruba; İnula graveolens ve
  4) Lam bardagillere; İnula crithmoides’i örnek gösterebiliriz.
  Bunlardan en yaygın olarak kullanılan ve bilinen tür Andız otu; İnula helenium’dur. İnula helenion kelimesinden türemiş olup İnula=güneş ve Helen=küçük sepet anlamına gelir. Türkçe Balgam otu diye anılması bu bitki kökünün balgam söktürücü olmasından dolayıdır. Dioskorides ve Plinius Andız kökünün öksürük, göğüs daralması, siyatik, mide zafiyeti ve diş sallanması gibi rahatsızlıklara karşı kullanmışlarıdır. Eski kitap*larda üşütme, mesane ve idrar yolları iltihapları, verem, kronik bronşit, boğmaca ve kronik ishale karşı kullanıldığını bildirmektedir. Vatanının Türkistan olduğu tahmin edilen bitki önce Türklerin hükümran olduğu Adriyatikten Japon denizine kadar geniş bir alana yayılmış ve son olarak da Amerika’ya götürülen bitki buralarda yetiştirilmiştir.


  Botanik: Andız otu 60-250cm boyunda, çok yıllık bir bitki olup dikine yükselir ve sadece üst kısımlarında çatallaşma olur. Andız otunun birinci yıl sadece rozet yaprakları çıkar. Alt yaprakları uzun saplı, 15-30cm ge*nişliğinde, 40-70cm uzunluğunda geniş mızrak veya oval şekilde, alt yüzeyi grimsi, üst yüzeyi açık yeşil renklidir. Orta ve yukarıdaki yap*rakları gövdeye oturmuş olup külah şeklinde, kenarları hafif kertiklidir. Dikine yükselen gövde yuvarlak grimsi yeşil, yeşil veya erguvani renk*tedir. Çiçekleri 5-8cm çapında, uzun bir sap üzerinde, kenarına bir sıra altın sarısı renkli 2-3mm genişliğinde, 2-3cm uzunluğunda taç yaprakları ve göbekte küçük borucuklar şeklinde ve bakır sarısı renkte*dir. Çiçeği tutam kupa yaprakları üçgen veya eliptik şekilde, esmerimsi yeşil renk*lidir. Kökleri 1-2cm kalınlığında, 30-50cm uzunluğundaki koyu es*mer renkli ana kökler ve onlardan çıkan narin saçak şeklindeki yan köklerden oluşur.


  Yetiştirilmesi: Andız tohumları Mart-Nisan aylarında çamlık, yastık ve*ya seralara dikilir ve Mayıs ayında fideleri bahçe veya tarlalara ekilir.


  Hasat zamanı: En az iki yıllık Andız kökü ilkbaharda veya sonbaharda sökülerek yıkanır, dilim veya şerit şeklinde kesilerek gölgede veya gü*neş*te kurutulur. Köklerinin bozulup küflenmemesi için kuru ve gölgede yani ışıktan ve nemden uzakta olmalıdır. Kökleri nemde kolayca küflenip bozulabilir.

  Kullanılması:
  a) Araştırmalara göre balgam söktürücü, idrar ve safra arttırıcı ve bağırsak solucanlarını düşürücü olarak kullanılır.
  b) Komisyon E’nin 05.05.1988 tarih ve 85 tarihli Monografi bildirisine göre; Andız kökünün nefes yolları, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve de idrar yolları rahatsızlıklarına karşı kullanılabileceği beyan edil*miştir.
  c) Halk arasında; boğazda aşırı balgam, öksürük, boğmaca, astım, kronik bronşit, verem, üşütme rahatsızlıkları, mesane ve idrar yolları iltihapları, mide zafiyeti, mesane üşütmesi, ağrılı adet hali ve ba*ğırsak solucanların karşı kullanılır.

  Çayı: İnce kıyılmış andız kökünden 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıl*dıktan sonra süzülerek içilir.

  Homeopati’de: Taze Andız kökünden 20gr ince kıyıldıktan sonra bir şişeye konur ve üzerine 80ml %70’lik Alkol ilave edilerek güneş ışın*larından uzakta muhafaza edilir. şişe iki günde bir çalkalanır ve 4-6hafta sonra süzülerek Homeopati’de <<İnula>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5 defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır.

  Hastalığın belirtileri (semptom):
  1) Rahim rahatsızlıkları
  2) Leğen kemiği içindeki organların ağrıması ve çekme hissi
  3) Bronş üşütmesi, kuru ve gıcıklı öksürük
  4) Kalın ve çok balgam; özellikle yatınca ve geceleri artıyorsa
  5) Gırtlakta gıcıklık ve kuru öksürük
  6) Karında top gibi şişkinlik özellikle göbekte
  7) İdrarın K.menekşe gibi kokması
  Bu gibi hallerde Andız tentürü gerekir.

  Yan tesirleri: Aşırı miktarda alınması kusma ve mide ağrısına neden olur ve de bazen de alerjiye sebep olabilir.

  B) Türk Andız otu, Klebrige Alant, İnula viscosa AITON
  Çok yıllık, 50-150cm boyunda, gövde ve yapraklarında z*** gibi yapışıcı bir madde olduğundan Yapışkan Andız otu ve Türkiye’de yetiştirildi*ğinden Türk Andız otu diye de anılır. Yaprakları 2-3cm eninde, 3-7cm uzunluğundadır. Çiçekleri ise diğerlerine göre oldukça küçük olup 6-8mm çapındadır. Halk arasında açık yararlı iyileştirmek için yaprakları yararla sarılır. Birleşimindeki eterik yağ bitki haşereleri; böcekler ve sineklere karşı kullanılır.

  C) Keşmir Andız otu, Kaschmir Alant, İnula racemosa Hoker
  Baştaki andız otunun biraz daha küçüğü (50-150cm) olup Keşmir, Altay*lar ve Himalayalarda yetişir. Köklerinden elde edilen druglar antiseptik özelliklere sahiptir.

  D) Alman Andız otu, Deutscher Alant, İnula germanica
  Çok yıllık, topluca bir arada yetişen bir bitkidir. Yaprakları mızrak şeklin*de, uçları sivri, kenarları bütün ve değişken sıra ile dizilmiştir. Alman Andız otu 30-60cm boyunda, çiçekleri küre şeklinde, taç yaprakları altın sarısı ve tek sıra ile dizilmişt
  ir.


   

Sayfayı Paylaş