Anestezi Teknikeri..

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Anestezi Teknikeri..

Tanımı

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

Görevleri

Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktorlara yardımcı olur, - Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular, - Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular, - Hastanın genel sağlık durumunu inceler, - Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur,
- Hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir, - Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder, - Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

Kullanılan Alet ve Malzemeler

- Anestezi cihazı, - Laringoskop, - Endotrakeal tüp, - Anestezi ilaçları, - Oksijen, azot protoksit, - Halotan, Forane, Sevorane, - Maske, - Airway, - Aspiratör.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin; - Göz-el koordinasyonu gelişmiş, - Fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili, - İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven, - Bedence güçlü ve dayanıklı, - Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, - Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli, - Güler yüzlü ve sabırlı, kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.


Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler

Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları

Meslek liselerinin, · Anestezi, · Anestezi Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

Eğitimin Süresi ve İçeriği

- Eğitim süresi 2 yıldır. - Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir. - Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır. - Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

Meslekte İlerleme

“Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, · Sağlık Eğitimi, · Sağlık Memurluğu, · Hemşirelik, · Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Benzer Meslekler

Anestezi teknisyeni, - Ambulans ve acil bakım teknikeri, - Hemşire.

Burs, Ücret Ve Kazanç Durumu

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler. - Eğitim sonrası kazanç ise kamu kesiminde görev alan anestezi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Altı ayda bir ücretler yeniden belirlenmektedir. Özel sektörde çalışanların ücreti ise işveren ile yapılan anlaşmaya bağlıdır.
 

Benzer konular

Top