Anı ve günlük arasındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,292
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Anıların, kişinin kendisi hakkında bilgi ve yaşamında kesitler verilmesi nedeniyle zaman zaman günlük gibi yazı türleri ile karıştırıldığı olmaktadır.

Anı, kişinin kendi hayatında yaşadığı olayları kaleme aldığı yazı türüdür. Diğer bir deyişle kişinin hatıralarını kaleme almasıdır. Bu nedenle bu yazı türlerine hatıra da denilmektedir.

Günlük, kişinin gün be gün yaşadıklarını düzenli olarak tarihleyerek tuttuğu yazı türüdür.

Anı ve günlük, ikisinde de kişinin hayatından kesitlere yer verilir, yaşadıkları anlatılır.

Anı ve günlük, yine ikiside tarih bazlı tutulan notlar oldukları için araştırmacıların ilgi odağıdırlar.

Günlük, gün be gün not alınarak, o gün yaşananların tutulduğu yazı türüdür. Anı ise üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun hatırlandığı takdirde geçmiş tarihli bir olayın kaleme alınabilmesinden doğan yazı türüdür.

Günlükler, o an hala yaşanmaya devam eden olaylara yer verirler. Anılar ise yaşanmış ve bitmiş olayların sonradan kaleme alınmasıdır.

Günlük, yaşanılan her ne ise kişiye hissettirdiği duygular henüz taze iken kaleme alınır. Anı ise bundan ziyade olayın yaşadığı anki duyguları hissedemiyor olsa bile kişinin hafızasında yer etmiş olan olayın yalın hali ile kaleme alınmasıdır.

Günlüklerde yaşanılanların yanı sıra o anki düşünceler daha çok ağır basar. Anılar olayın anlaşılmasını amaçladıkları için düşüncelerden ziyade olayın detaylarına daha çok yer verilir.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#2
Anı ile Günlüğün Benzerlik ve Farklılıkları Nelerdir?

1- Anı da günlük gibi bir kişinin başından geçen gerçek yaşantılardan kaynaklanan yazı türüdür.

2- Günlük yaşanırken anı ise yaşandıktan sonra yazılır.

3 - Anılar, yazarların yaşlılık çağlarında yazdıkları ve yaşamları boyunca karşılaştıkları olayları nesnel bir şekilde ortaya koyan yazılardır. Günlüklerde ise daha öznel, derin, içten ve ruhun derinliklerinden kopup gelen anlık duygu ve düşünceler hakimdir.

4 - Anı yazılarının anlatım açısından kurgusal niteliklere sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Günlükler ise kurgudan uzak yoğun düşüncelerin toplamıdır.
 

Benzer konular

Top