Anıtkabir'de ki Bayrak Direğinin Hikayesi..

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
BAYRAK DİREĞİNİN HİKAYESİ …

Bayrak direğinin öyküsü Amerika’da başlar..Amerika’da yaşayan bir Türk Türkiye’ye bir mektup yazar;

“Aslen Makedonya’da Türk sancağı altında doğmuş ve hakiki bir Türk terbiyesiyle büyümüş bütün varlığımla Türklüğümle iftihar eden bir vatandaşım. Newyork’ta Amerikan sancak direkleri ve malzemesi imal eden kumpanyanın sahibi ve umum direktörüyüm. Zaman ve mekan Türklüğüme ve yurduma karşı sarsılmaz sevgi rabıtalarına halel getirmemiştir.

Atatürk’e karşı pek derin bir sevgi ve saygıyla bağlı bulunduğumdan yapılmasına başlanılan Atamızın mübarek kabrine reks edilmesi için üstad ve mahir mühendislerim tarafından imalathanemde hususi bir suretle yaptırdığım sancak direğini hiçbir maksat beslemeksizin bir hizmet iştirakiyle ve bir hediye olmak üzere bütün masrafı ve sigortası tarafımdan verilmek şartıyla anavatana göndermek azmindeyim.

Nazmi CemalNazmi Cemal dünyanın o zaman ki en uzun bayrak direğini ölçtürür, en uzun bayrak direği 100 fittir. Nazmi Cemal 110 fit uzunluğundaki bir bayrak direği yaptırır. Bayrak direğinin boyu 33 metre 53’cm’dir. Tek parça olarak çelikten yapılan bayrak direğinin ağırlığı ise 5 tonu bulmaktadır.

Nazmi Cemal tüm masrafları kendine ait olmak üzere bayrak direğini Türkiye’ye gönderir. Bayrak direğinin gönderilmesi dönemin Amerikan basınında da geniş yer bulur.

Anıtkabir inşaatı 1 eylül 1953’te bitmiştir..

Anıtkabir’in maliyeti o günün parasıyla yaklaşık 21 milyon Türk lirasıydı.KAYNAK: 906 rakımlı tepe belgeseli( radyo tv ve foto film şube müdürlüğünce hazırlanan)
 

Benzer konular

Top