1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Ankara Çankaya Fen Lisesi

Konusu 'Liseler Rehberi' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.607
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  3.990 ÇTL
  Ankara Fen Lisesi

  1950'li yıllarda dünyadaki bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler ve ülkeler arasındaki teknoloji yarışı, bu alanda yetişmiş kalifiye insanlara olan ihtiyacı da arttırmıştır. 1959 yılında OECD'nin desteği ile başlatılan "Fen Projesi" ortaöğretim okulları süzerinde etkili olmuştur. VII. Milli Eğitim Şura’sında alınan kararlar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde bir ilim lisesi açılması hususunda hazırlık çalışmalarına başlanılmış ve bu amaçla 3 Nisan 1962 gün ve 675 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı emri ile "Fen Lisesi açılması konusu inceleme komisyonu" adında bir komisyon kurulmuştur.

  Komisyon, 21.05.1962'de Milli Eğitim Bakanlığı'na sunduğu raporda Fen Lisesi kurulmasının gerekçelerini aşağıdaki şekilde belirlemiştir. (Marshall, 1969:1)


  Bir ülke için en büyük avantaj, sahip olduğu insan kaynağının en önemli unsuru olan üstün yetenekli insan kaynağını kabul etmektir.
  Türkiye’nin politik, ekonomik ve sosyal problemlerine etkili çözümler getirebilecek üstün yetenekli liderlere özellikle ihtiyaç vardır.
  Türkiye’de diğer pek çok ülkede olduğu gibi üstün yetenekli öğrenci grupları ihmal edilmektedir. Eğitim sistemleri genellikle orta yetenekli öğrencilerin ihtiyacını karşılamak üzere oluşturulmuştur. Milli eğitim Bakanlığının değerlendirmelerine göre lise çağındaki öğrencilerin %78'i lise öğrenimine devam etmektedir, hiç şüphesiz devam etmeyen bu gurubun içinde üstün yetenekli öğrenciler de vardır.
  Bütün çocukların kendi yetenekleri ölçüsünde eğitim görmeleri demokrasinin eşitlik ilkesi ile çelişmez. Türkiye, insanın biyolojik ve fizyolojik olarak eşit doğmadığı ilkesini kabul etmektedir. Eğitimde demokrasinin anlamı her bireyin kendi yeteneklerinin en üst sınırına kadar çıkabilmesi için gerekli olan eğitim imkânının verilmesidir.

  Bu rapor ışığında konu Milli Eğitim Bakanlığı'nın çeşitli kademe ve komisyonlarında
  tartışılarak 1963 yılı başında Fen Lisesi kurulması fikri dörtlü proje olarak ele alınmıştır. Bu projeye Milli Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, O.D.T.Ü ve A.I.D. (Milletlerarası Kalkınma Teşkilatı) katılmışlardır.

  Hazırlanan programa göre Fen Lisesi projesinin Ankara'daki üniversiteler (Ankara Üniversitesi, O.D.T.Ü), İ.Ü.Fen Fakültesi ve A.B.D.’nde Florida State Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülmesi öngörülmüş ve proje 23 Ekim 1963 tarihinde fiili olarak başlamıştır.
  Fen Liselerinin kuruluş amaçları da aşağıdaki gibi belirlenmiştir. (MEB,1990:7-18)


  Matematik ve fen bilimleri alanlarında üstün yetenekli öğrencilerin eğitimlerini sağlamak,
  Memleketimizin ihtiyaç duyduğu yüksek düzeyli bilim ve fen adamlarının yetiştirilmeleri için kaynaklık etmek,
  Öğrencileri araştırmacılığa yöneltmek
  Yeni buluşlara meraklı öğrencilerin çalışmaları için ortam ve şartları hazırlamak, diğer ortaöğretim kurumlarının matematik ve fen programlarının günümüzün gerektirdiği yeniliğe kavuşturulması konusunda laboratuarlık yapmak

  Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan Türkiye'nin ilk Fen Lisesi 1963–1964 eğitim öğretim yılında öğretime başlamıştır. 1982 yılına kadar tek fen lisesi olarak devam etmiştir. Bugün itibariyle Anka Fen Lisesi Adı ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.

  [​IMG]

  ADRES: 368. SOKAK ÇİĞDEM MAHALLESİ BALGAT / ÇANKAYA ANKARA

  TEL: 0312 285 01 46

  FAX: 0312 285 28 88 ​
   

Sayfayı Paylaş