Ankara Itilafnamesi (20 Ekim 1921)

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
TBMM hükümeti ile Fransa arasında imzalanan antlaşma (20 ekim 1921). Mondros mütarekesinden sonra Fransa, Ermeniler ile işbirliği yaparak güney bölgelerimize hâkim olmaya çalıştıysa da ummadığı bir direnişle karşılaştı.

Pozantı civarında bir fransız taburunun esir edilmesi, Fransa'nın Ankara'yla 20 günlük bir mütareke imzalamasında etkili oldu (30 mayıs 1920). Fransa, 1921 yılı ortalarında TBMM hükümetiyle temas girişimlerinde bulundu. Bunda, Yunanlılar'a karşı kazanılan askeri başarılar, Sovyetler ile imzalanan antlaşmalar, İtalyanlar'ın Anadolu'yu terke başlaması, Ren bölgesinin geleceği konusunda İngiltere'nin Fransa'yı desteklememesi gibi nedenler de rol oynadı.

Fransa, Franklin Bouillon'u 9 haziran 1921'de TBMM hükümeti ile gayriresmi bir temas kurmak üzere Ankara'ya gönderdi. Görüşmeleri bizzat Mustafa Kemal Paşa yönetti. Fransa, görüşmelerde bir anlaşmaya yaklaşılmışken, başlayan yunan saldırısının gelişme göstermesi üzerine beklemeyi tercih etti. Sakarya meydan savaşı' nın kazanılması Fransa'nın tereddütlerini giderdi. Türk temsilcisi Yusuf Kemal Bey (Tengirşenk) ile fransız temsilci Franklin Bouillon arasında Ankara itilafnamesi imzalandı.

Antlaşmayla,Türkiye ile Fransa arasındaki savaş durumu sona erdi. Türk -Suriye sınırı çizildi. İskenderun ve Antakya, türk olan özelliği kabul edilmek ve korunmak şartıyla Fransa'ya bırakıldı. Böylece Fransa, Anadolu'nun işgalinde işbirliği yaptığı dostlarından ayrıldı. Düşman cephesi zayıfladı. Güney cephesinin tasfiyesiyle batı cephesinin güçlendirilmesi sağlandı.Daha sonra Lozan'da bu antlaşma koşulları kesinlik kazanacaktır.
 

Benzer konular

Top