Ankara Telekomünikasyon Müzesi

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


Ankara Telekomünikasyon Müzesi​

Eğitim, bilim ve teknoloji merkezi olarak da nitelendirilen ve 402 parçanın sergilendiği Telekomünikasyon Müzesi, Ankara’nın Aydınlıkevler semtinde, Türk Telekomünikasyon A.Ş. (Türk Telekom) Genel Müdürlüğü kampus alanı içerisinde yer alıyor. Müzenin bulunduğu tarihi bina, 1928 yılından 1956 yılına kadar Telsiz İstasyonu Misafirhanesi ve Lojmanı olarak kullanılmış.
Telsiz İstasyonu’nun taşınmasından sonra 1956 yılında PTT Merkez Tamir ve Bakım Atölye Müdürlüğü olan binada 1998 yılında restorasyon çalışması başlayana kadar motorlu araçlara tamir ve bakım hizmeti verildi. 2001 yılında restorasyon çalışmasının tamamlanması ile Eğitim ve Meslek Geliştirme Başkanlığının sorumluluğunda müze olarak düzenlenerek 24 Nisan 2002 tarihinde ziyarete açıldı.
Türk Telekom’un yerleşkesindeki binanın restorasyonuna, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile 1 Nisan 1998 yılında Türk Telekom’un denetiminde, Müteahhit Mahmut Tuna tarafından başlanıldı. Çalışmalar 1 Mart 2001 yılında tamamlandı.
Binanın tarihçesi hakkında elde edilen bilgiler, geçmişte bu binada oturmuş veya çalışmış kişilerden derlendi. Bugün Kültür Merkezi olarak restore edilen bina, 1928 yılında Telsiz İstasyonu olarak yapıldı ve 1951 yılına kadar TC. Ankara Telsiz İrsal İstasyonu olarak hizmet verdi. Hatta Ankara Telsizler semtinin adını da buradan aldığı söyleniyor. Müze olarak restore edilen binanın bu dönemde lojman ve misafirhane olarak hizmet verdiği bilgisine ise, bu binada yaşadığını elindeki fotoğraflarla kanıtlayan bir kişi ile ulaşıldı.
Uzun süre atölye olarak kullanılan, atölyenin taşınmasından sonra restore edilen Müze Binası, bodrum, zemin ve 1’inci kattan oluşuyor.
Telekomünikasyon Müzesi, iletişim alanında öğrencilere aktif eğitim ve teknoloji amaçlı olarak hazırlanmış ilk ve tek müze olarak nitelendiriliyor. İki Sergileme Salonu, bir Uygulama Salonu olarak düzenlenmiş iç içe 3 salondan oluşuyor.
Sergileme Salonları: Giriş salonunda tanınmış kişilere ait abonman sözleşmeleri, eski dönemlere ait evraklar, Atatürk’ün Telgraf Müdürlüğü’ne armağanı olan duvar saati, uydu ve radyolink kule maketleri sergileniyor. Sergilemenin yapıldığı ikinci salonda, ilk iletişim aracı olan mors cihazları ile teleks, teleteks cihazları, telefon makinaları, ankesörlü telefonlar, telekartlar, ölçü aletleri, şebekede kullanılan malzemeler ve telekomünikasyon da kullanılan kablolar sergileniyor.

Uygulama Salonu: Özellikle ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik iletişim eğitimi verilmesi amacıyla hazırlanmış. Bu salonda telekomünikasyon haberleşmesinin başlangıcından itibaren kullanılan eski ve yeni sistem araçları çalışır durumda olarak, telleri çekili 2 adet telefon direği, mors cihazı, telgraf-teleks cihazları, manual santral, yarı otomatik santral, 2 adet otomatik santral, 2 adet kuranportör, faks (belge geçer) cihazları, ankesörlü jetonlu telefonlar ve özellikle kırsal kesimde telefon hizmetlerinin çabuk verilmesi gereken yerlerde telli bağlantı yerine abonelere radyo frekansı ile daha ekonomik ve kaliteli hizmetin götürüldüğü Köy R/L Radyolink Sistemi ile bu sistemlerin çalışmasını sağlayan DC besleme ünitesi öğrenciler tarafından uygulamalı olarak kullanılıyor.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürlüğü, Ziraat Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı- Aydınlık Evler/ Ankara
 

Benzer konular

Top