Ankara(Tiftik) Keçisi

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#1

13. yy'de Anadolu'ya Türkler tarafından Hazar Denizinin doğu bölgesinden getirmiştir. Orta Anadolu'nun iklim özlleklerine uygun olduğundan burada gelişmiş ve buraya özgü bi' hayvan olma özelliğini geliştirmiştir.

Ankara keçisi Ankara'nın tüm bölümlerinde yetişmekle birlikte en çok Beypazarı'nda bulunur. Adından dolayı Türkiye'nin ve Ankara'nın bilinirliğini dünyaya yaymıştır.

Yavru KeçilerEvcil keçi ırklarından birisidir. Diğer adıyla tiftik keçisi de denir, yaklaşık 35-40 kg ağırlığındadır. Uzun, ipek gibi beyaz tüyleri için yetiştirmeciliği yapılır.

Ankara Keçisi, öncelikle tiftik verimi için yetiştirilir. Bunun yanında eti, sütü ve derisinden de yararlanılır. Bir hayvandan 2-3 kg, tekelerden ise 6 kg'a kadar tiftik alınır.

Orta Anadolu ve özel olarak Ankara Bölgesi Tiftik Keçisi yetiştiriciliği için uygun bir bölgedir. Ankara Keçisi step iklimi sever. Alçak, bataklık ve rutubetli iklimlerde tiftik keçisi ırk özelliklerini kaybeder, tiftiği kabalaşır, parlaklığı gider. Bu nedenle deniz kıyısı bölgelerine yaklaştıkça tiftik keçisinin sayısı azalır ve yerini kıl keçisine bırakır.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#2

Tiftik KeçisiTürkiye'de tiftik keçisi yetiştiriciliği gün geçtikte gerileyerek, 1.5 milyon baş dolayına düşmüştür.

Tüyünün tiftik olmasından dolayı, tekstilde oldukça fazla kullanılmaktadır. Peruk ve Oyuncak yapımında da kullanılır.

Yerli ve yabancı tüccarlar tarafından önemli bir pazar oluşturmaktadır.

Ankara Keçisi'ne sahip çıkmak ve üretimi artırmak için;

Öz varlığımız ve milli değerimiz olan Ankara Keçisi üretimini artırmak gerekmektedir. Bunun için de;

* Üretilecek tiftiğin değer fiyatına satılması garanti edilmelidir.
* Tiftik pazarlamasında problemlerin çözümü için Tifftik- Birlik aktif hale getirilmelidir. Bu birlik üreticilere destek vererek, üretim teşvik edilmelidir.
* Sanayinin talebi doğrultusunda tiftik üretimi yapılarak, tiftik standardı oluşturulmalı ve bu yönde yapılan ve yapılacak araştırmalara teşvik ve destek verilmelidir.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#3

Keçi beslenmesinde hayvanlara verilecek iki kesif yem reçetesi aşağıda verilmiştir. Bu yemi işletmemizde kolayca hazırlayabiliriz.

1. ÖRNEK
Keçi BeslemeHam Maddeler Miktar
Arpa kırması 56.0
Ayçiçeği küspesi 15.0
Kepek 25.0
Mermer tozu 2.0
Tuz 0.5
Mineral + Vitamin karması 1.5
TOPLAM 100

2. ÖRNEK
Ham Maddeler Miktar
Arpa kırması 35.0
Mısır 10.0
Yulaf 21.0
Ayçiçeği küspesi 15.0
Kepek 17.0
Tuz 0.5
Mineral + Vitamin karması 1.5
TOPLAM 100
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#4

İyi bir tiftik; incelik, uzunluk, kıvrım sayısı ve parlaklık bakımından incelenerek anlaşılır.

İncelik:
Tiftiğin inceliği mikron birimiyle ölçülür. Tiftik telinin ince olması istenir. Tel kalınlaştıkça kalitesi düşer. Hayvanlar yaşlandıkça tiftik telleri kalınlaşır.
Tiftik içinde köpek kılı denilen sert kılların bulunmaması gerekir.

Uzunluk:
Tiftiğin uzunluğu santimetre birimiyle ölçülür. Tiftik telinin uzun olması istenir. Kısa telli tiftik dokumaya elverişli değildir. Uzun telden iplik çekimi kolay ve verimli olur.

iyi tiftikKıvrım sayısı:
Lüle lüle görünüşlü tiftiğin kıvrım sayısı önemlidir. Tiftik ne kadar kıvrımlı olursa o kadar ince demektir. Kalınlaştıkça kıvrım sayısı azalır. Çok kıvrımlı tiftikler tercih edilir.

Uzayabilme:
Tiftik teli esnektir. Uzama kabiliyeti vardır. İplik yapma ve dayanıklılık bakımından uzama kabiliyetinin fazla olması istenir.

Parlaklık:

Tiftik mat görünüşlü olmamalıdır. Parlak tiftikler triko üretiminde çok makbuldür

TİFTİĞİN KULLANILIŞI
Yurdumuzda yılda 2000 ton kadar tiftik üretiyoruz. Bunun çoğunu ihraç ediyoruz. İhracatı ya ham tiftik, ya da yarı işlenmiş olarak yapıyoruz.
Yarı işlenmiş tiftiğe tops deniyor. Geri kalan tiftikler dokuma sanayiinde, halı, battaniye ve turistik eşya yapımında kullanılıyor.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#5
Bugün TRT de seyrettiğim bir haber belgeselden aklıma gelen bu konuda durumun yukarıda verilen bilgilerden daha vahim olduğunu anladım.Özellikle sayı konusunda yukarıda "gün geçtikte gerileyerek, 1.5 milyon baş dolayına düşmüştür" deniyor fakat seyrettiğim programda 25.000'e düştüğünü söylüyordu.Ayrıca yetiştiricinin birisi bir kilo tiftik götürdüğümüzde bir cuval(patates,soğan,un vs.) karşılığı değiştiklerini şimdi ise para etmediğini söylüyor.Yani anlayacağınız Türkiyenin bir değeri daha yok olmak üzere.
Fikir vermesi açısından aşağıya bir kaç resim ekliyorum.
 

Benzer konular

Top