Anne adaylarına yaz uyarısı!

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Anne adaylarına yaz uyarısı!

Hava sıcakları giderek artış gösterirken, özellikle anne adaylarını sıkıntılı günler bekliyor. Yaz mevsiminin kâbus dolu günler yerine, gebeliğin tadını çıkardığınız keyifli bir dönem haline dönüşmesi için bazı uyarıların dikkate alınması gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Uz Dr. Hakan Peker, sıcak havalarda sağlıklı kalmak için hamilelere çok özel tavsiyelerde bulundu.

Serin yerlerde dinlenmeyi tercih edin
Gebeliğin ilk aylarında bulantı, kusma ve halsizlik sık görülen şikâyetlerdir. Özellikle ilk ayları yaz mevsimine denk gelen bayanlar gün içerisinde bol sıvı almaya özen göstermelidir. Bu sayede kusma ile kaybedilen sıvı geri alınabilir ve vücutta sıvı eksikliği önlenmiş olur.

Uzun yolculukta mutlaka mola verin
Yaz mevsimi ile birlikte uzak veya yakın yerlere seyahatler de gündeme gelmektedir. Yolculuk sırasında 1,5-2 saatte bir mola verilerek, molalarda 5-15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Bu sayede bacaklarda ödem ve bacak toplardamarlarında kan pıhtılaşması ihtimali minimuma indirilir. Ayrıca uzun seyahatlerde pıhtı oluşumunu engellemek için varis çorabı kullanılmalıdır. Gebelerin uçak ile seyahatinde bir sakınca yoktur. Yalnız 34 haftadan büyük gebelerin doktor raporu olsa bile, bazı havayolu şirketleri seyahatlerine izin vermeyebilir.

24. haftadan sonra araba kullanmayın
Gebeler 24 haftaya kadar araç kullanabilirler. 24 haftadan sonra karın büyüdüğünden, zamanla konforlu araç kullanımı ortadan kalkmaktadır. Bu durum da kaza riskini artırır. Emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır. Kemerin alt kuşağı göbek altı-kasık bölgesinden geçirilmeli ve çok sıkı bağlanmamalıdır.
 
Top