Anne sevgisi...

Katılım
7 Mys 2008
Mesajlar
1,516
Beğeniler
22
Şehir
meLekLerin arasından:)
#1
Anneler çocuğun ne, nasıl ve hangi saatlerde yediği, hangi saatlerde uyuyabileceği gibi temel ihtiyaçlarını karşılarken sevgi ve ilginin önemini unutabilmekteler.

Aslında, annenin çocuğuna göstereceği stressiz ve huzurlu ilgi çocuğun büyümesi ve hatta hayatta kalması üzerinde çok etkili.

Çocuk, Ergen ve Aile Psikologu, Öğretim Görevlisi ve Oyun Terapisti Uzman Pedagog Sevil Yavuz anne sevgisinin önemi konusunda bilgiler verdi.

Sevgi ve çocuk gelişimi üzerine halk arasında bilinen bir hikaye vardır.

“Bir zamanlar bir kralın bebeği olmuş. Bebeğini her şeyden, herkesten sakınıyor, her şeyinin en iyi olmasını istiyormuş. Uzak şehirlerden en iyi süt anneleri bularak bebeğin iyi bir şekilde beslenmesini sağlamış. Bebeğe kimsenin dokunmasına izin vermemiş,sadece fizyolojik ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamıi. Fakat bu hiç dokunulmayan, iletişim kurulmayan çok değerli bebek ne yazık ki 40 gün sonra ölmüş.”

İşte bu hikayedeki gibi günümüzde de bebeğin fizyolojik ihtiyaçlarının zamanında ve dört dörtlük karşılanması için anne çok fazla strese giriyor. Hatta bebek mikroplardan etkilenmesin diye kimselere dokundurtmuyor, bebeğin uyku saati geldiğinde gerekirse evdeki misafirleri bile evine gönderiyor ya da eve asla misafir kabul etmiyor.

Tabi ki bebeği mikroplardan korumak, onun fizyolojik ihtiyaçlarını düzenli karşılamak çok önemli ancak bu ihtiyaçları karşılamak için stres olup bebekle kaliteli zaman geçirememek, onu farkında olmadan ihmal etmek çocuğun gelişimi açısından oldukça zararlı.

Yurtdışında yapılan bir araştırmada* ilgili ile büyüyen 3 yaşındaki bir çocuk ile ihmal edilen 3 yaşındaki bir çocuğun beyin fotoğrafları çekilerek beyin gelişimleri karşılaştırılmış. İlgili ile büyüyen çocuğun beyni daha büyük, boşluklar ve noktalar daha azken, ihmal edilen çocuğun beyninin neredeyse diğerin yarısı kadar olduğu görülmüş.

Bu araştırma sonuçları da göstermektedir ki çocuğun insanlarla iletişim kurmaya ihtiyacı vardır. Çevreden izole büyütülen, aşırı korumacı büyütülen çocukta gelişim geriliğine çok sık rastlanır.

Kısaca;
  • Bu hikayedeki kral olmayın.
  • Sadece sizin çocuğunuz değerli değil. Unutmayın!
  • Çocuğun fizyolojik ihtiyaçlarını fazla abartmadan stressiz, huzurlu ve sevgi dolu bir anne olun.
  • Çocuğunuzla ilgilenin, onunla oynayın, çevrenizdekilerin de onunla iletişim kurmasına izin verin.
  • Çocuğunuzu sevin. Sevgi her şeyden önemlidir.
Kaynak: Bruce D. Perry, M.D., Ph.D./Ch, Neurologists say that the sizeable difference between these two brains of two different 3-year-olds has one primary cause: the way that their mothers treated them.
 

Benzer konular

Top